DOLAR
21,1468
EURO
22,9458
ALTIN
1.325,43
BIST
5.114,97

Solar Enerji İçin Devlet Teşvikleri ve Hibe Yardımları

Bakanlar Kurulu kısa süre önce, yenilenebilir enerji kullanarak öz tüketim, depolama ve iklimlendirme için toplam miktarın (660 milyon Euro) %50’si olan 1.320 milyon Euro’luk yeni bir yardımı onayladı. Hem şirketler hem de bireyler için altı programda ifade edilen, sektörü desteklemek için en iddialı hibelerden biridi

Solar Enerji İçin Devlet Teşvikleri ve Hibe Yardımları
10.11.2021 17:13
0
A+
A-

Solar Enerji İçin Devlet Teşvikleri ve Hibe Yardımları

Bakanlar Kurulu kısa süre önce, yenilenebilir enerji kullanarak öz tüketim, depolama ve iklimlendirme için toplam miktarın (660 milyon Euro) %50’si olan 1.320 milyon Euro’luk yeni bir yardımı onayladı. Hem şirketler hem de bireyler için altı programda ifade edilen, sektörü desteklemek için en iddialı hibelerden biridir.

Yardım, özerk topluluklar aracılığıyla yönetilecek ve Enerji Çeşitlendirme ve Koruma Enstitüsü, yardımın koordinasyonundan ve izlenmesinden sorumlu organ olacaktır. Bu kavramlar, Türkiye Hükümeti tarafından Avrupa Devletlerine sunulan İyileşme, Dönüşüm ve Dayanıklılık Planının içerisinden toplanacaktır.

Birden Fazla Faydası Olan İddialı Bir Plan

Bu iddialı yardım planının getireceği sosyal ve ekonomik faydalar arasında, Bakanlık, 25.000’den fazla istihdam yaratılacağını, milyonda 1,7 puanlık bir GSYİH büyümesi ve bir azalma olacağını teyit ediyor. Ek olarak, bu hibeler, Departman tahminlerine göre HVAC desteğini ve 40.000’den fazla evde 1.850 megavat yenilenebilir enerji inşaatını da artıracaktır.

Ulusal iş dokusunu yeniden inşa etme ve aynı zamanda çevresel iyileştirmeyi destekleme ihtiyacı göz önüne alındığında, 100 kilovattın üzerindeki tüm eylemlerin, ekipmanın menşei ve üretim yeri ile bir kamu stratejik planı içermesi gerektiği de belirlenmiştir.

Öz tüketim taahhüdünün büyük potansiyeline ve karlılığına dikkat çekilmektedir. Bu İyileştirme Planının etkisinin, ülke genelinde yaklaşık 200.000 yeni kurulum ve 3 gigawatt’tan fazla öz tüketimin geliştirilmesi olarak tahmin edilmektedir.

Yardım programlarına ve yararlanıcılarına daha yakından bakalım:

Konut Sektörüne Yardımı

Konut sektörüne yönelik destek programları, alınacak aksiyona göre üç farklı program ile düzenlenmektedir. Kredilerin bölgelere göre dağılımında, ikinci aşamada bütçe uygulama statüsünün gerçek talep ve tutarlarının belirlenmesine olanak sağlamak için konut ile ilgili INE verileri ilk referans olarak alınmıştır.

Konut yardımı programları şunları içerir:

Teşvik programı: Konut sektöründe, Kamu İdarelerinde ve üçüncü sektörde yenilenebilir enerji tesislerinin ve depolamalı veya depolamasız öz tüketimin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

Konut sektöründe, Kamu İdarelerinde ve üçüncü sektörde halihazırda mevcut olan yenilenebilir enerjilere sahip öz tüketim tesislerine depolamanın dahil edilmesi desteklenmektedir.

Konut sektöründe yenilenebilir termal enerji kurulumlarının gerçekleştirilmesi sağlanır.

Şirketler ve endüstriler için programların aksine, bireylerin sabit bir sübvansiyon yüzdesi vardır.

Fotovoltaik güneş enerjisini tercih eden kişiler, toplu öz tüketim sistemlerinde %40 ile %50 arasında bir artıştan faydalanabileceklerdir. Tüketimleri için rüzgâr enerjisi üzerine bahse girenler, %50 sübvansiyona erişebileceklerdir.

Depolama tesislerinde insanlar %70 oranında bir destekten yararlanabilecektir.

Yenilenebilir kaynaklarla iklimlendirme için, sübvansiyon kullanılan teknolojiye bağlı olacaktır.

Yardım Şirketleri

İş yardımı programları şunları içerir:

Teşvik programı: Hizmet sektöründe depolamalı veya depolamasız yenilenebilir enerji kaynakları ile öz tüketim tesislerinin gerçekleştirilmesi amaçlanır.

Bütçe: 100.000.000 € – Yenilenebilir öz tüketim

Bütçe: 20.000.000 € – Depo odası

Ekonominin diğer üretken sektörlerinde, depolamalı veya depolamasız yenilenebilir enerji kaynaklarının ve öz tüketim tesislerinin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Bütçe: 150.000.000 € – Yenilenebilir öz tüketim

Bütçe: 25.000.000 € – Depo odası

Hizmet sektöründe ve diğer üretken sektörlerde halihazırda mevcut olan yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip öz tüketim tesislerinde depolamanın dahil edilmesi sağlanır. Şirketler söz konusu olduğunda, ilk yatırım hacmine maksimuma kadar bir yüzde tahsis edilecektir.

Güneş Enerjisini Kendileri Tüketmeyi Tercih Eden Firmalar

Fotovoltaik enerji sübvansiyonları büyük şirketler için %15’ten KOBİ’ler için %45’e kadar değişmektedir. Rüzgâr enerjisi durumunda, sübvansiyon büyük şirketler için %20 ve KOBİ’ler için %50 olacaktır.

Piller için destek aralığı şirketin büyüklüğüne göre %45-65 arasında değişmektedir.

Öz tüketim, depolama ve iklimlendirme tesisleri ile ilgili olarak, aşağıdaki kavramlara sübvansiyon verilebilir:

Ekipman ve malzeme yatırımı

İnşaat işleri

Elektromekanik, hidrolik, kontrol ve yardımcı ekipmanlar

Projelerin, teknik raporların ve isteğe bağlı yönlendirmelerin hazırlanması

Sübvanse edilen tüm tesislerin sübvanse edilecek bir izleme ve kontrol sistemine sahip olması gerektiği unutulmamalıdır. Evler, işletmeler ve devlet kurumları, halkın erişebileceği ve mobil cihazlardan erişilebilen bir ekrana sahip olmalıdır. Bu düzenleme vatandaşlara daha fazla bilgi vermeyi amaçlasa da bu tür tesislere karşı da daha fazla hassasiyet vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.