DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Araba Nasıl Aks Keser

Araçlarda birçok arızalar meydana gelmektedir. Motor arızası, elektronik arıza, alt mekanik arıza gibi değişik birden fazla kısımda görülebilir. Aracın alt kısmında bulunan denge kolları, egzoz boruları tekerliği tutan kollar arıza vermesi durumunda aracın yolda kalmasına neden olacaktır.

Araba Nasıl Aks Keser
10.11.2021 17:54
0
A+
A-

Araba Nasıl Aks Keser

Araçlarda birçok arızalar meydana gelmektedir. Motor arızası, elektronik arıza, alt mekanik arıza gibi değişik birden fazla kısımda görülebilir. Aracın alt kısmında bulunan denge kolları, egzoz boruları tekerliği tutan kollar arıza vermesi durumunda aracın yolda kalmasına neden olacaktır. Araba yürüyen ve sürekli kullanım da olan bir araç olduğu için yıpranma olasılığı oldukça fazladır. Uygun yolda, uygun arazi de araçların hangi şartlara uygunsa o alanlarda kullanılması arıza vermesinin önüne geçecektir.

 Hangi Araçlar Arazi Ve Zor Kullanım Şartlarına Uygundur?

 Şartlara uygun şekilde kullanılan araç türleri oldukça fazladır donanım, modifikasyon, uygun parça gibi aracın üzerinde bulunması gereken başlıca şeyler vardır. Bu tip alternatifleri sunmayan araçlar arazi koşulunda kullanılmazlar. Genellikle yerden yüksek jip tarzı araçlar bunlara daha uygun olan kategoride bulunmaktadır. Alt mekanizma ve aracın şasi bölümüne zarar vermemek için bu tür araçlar tercih edilmektedir. Arazi araçlarında bu özelliklerin bulunması diğer şehir içi araçlarına nazaran yakıtta da bir fark olmasının önünü açmıştır. Teker ebatları, kullanılan artı malzemeler, takılan artı mekanizmalar aracın daha çok enerji sarf etmesine ve yakıtın daha çok yanmasına sebep olmaktadır.

 Araçlarda Aks Nedir Ve Ne İşe Yarar?

 Kullanmış olduğumuz bütün araçlarda aks veya diğer adıyla dingil denilen bu denge kolları mevcuttur. Büyük kamyon, kamyonet, tır gibi araçlarda bunlara dingil de denmektedir. Aks gücü tekerlere aktaran ve aracın dengede durmasını sağlayıp kolaylaştıran bir mekanizmadır ve küçük zorlamalarla hasar görebilecek bir parça değildir. Bozulması durumunda araç yolda kalacak titreme, sallantı ve aracı sabit bir nokta da tutamama gibi sorunlar meydana gelecektir.

 Arabalar Nasıl Aks Keser?

 Araçların aks kesme yani denge kollarının kırılması, arızalanmasının büyük nedeni aracın uygun olmayan arazilere çıkarılıp yüksek veya alçak eğimli bölgelerde zorlandırılmasıdır. Bu gibi durumlar da araç askı da kalacak ve aks yani denge kolları fazlasıyla gergiye gelecektir. Ne kadar sağlam yapılırsa yapılsın bu şartlara sokulan araçların aks kesmesi, kırması içten bile değildir. Araziye uygun şekilde donanımı yapılan arabalarda bu duru diğerlerine nazaran daha düşüktür çünkü aracın alt kısmında ki mekanizma ve parçalar bu şartlara uygun tasarlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.