DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Kamuda Personel Alımı Seferberliği

Kamuda Personel Alımı Seferberliği
15.11.2021 16:42
0
A+
A-

Çalışma konusunda halkımızın en çok teveccüh gösterdiği alanı kamu sektörü oluşturuyor. Oldum olası devlete güvenini kaybetmeyen Türk toplumu, çalışma konusunda da devletin sağladığı güvencelere rağbet ediyor. Özellikle pandemiyle birlikte ağırlaşan ekonomik şartlar, kamuda personel alımını son dönemde iyice azaltmıştı. İşsizliğe çare olmasa da bazıları için bir ümit ışığı olabilecek personel alım haberi devletin 7 ayrı kurumundan geldi.

Hangi Kurumlar Personel Alacak?

Kamuya alınacak personelin kurumlara göre dağılımı ise;

  • Kısa adı ÖSYM olan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi 6 kadro,
  • Mersin Üniversitesi 74 kadro,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu 25 kadro,
  • İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi 4 kadro,
  • Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 1 kadro,
  • Susuz Belediyesi 1 kadro,
  • Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü 2 kadro için personel alımı yapacaktır.

Bu kadroların her birinin niteliği farklılık gösteriyor. Bazı kadrolara alımların sözleşmeli statüde yapılacak olması da dikkat çekiyor.

Hangi Alanlarda Alım Yapılacak?

Her kurumun alım yapacağı kadroların özellikleri farklılık arz ediyor. Eğitim durumuna göre Örneğin SGK tarafından alım yapılacak 25 kişilik boş kadronun tamamında üniversitelerin asgari dört yıl eğitim süresi olan fakültelerinin kurumun ihtiyaç duyduğu alanlarından mezun olmak gerekiyor. Buna karşılık Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi sadece bir tabip alımı yapacak ve KPSS şartı aramıyor. Söz konusu üniversite seçimi mülakat yoluyla yapacağını açıkladı.

Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Tüm kurumlar için başvuruların başlangıç zamanı 15 Kasım 2021 olarak açıklandı. Başvuruların bitiş zamanı ise kurumlara göre değişiklik gösteriyor. Bazı kurumlarda aralık sonuna yaklaşan son başvuru tarihi, bazı kuruluşlarda nümüzdeki hafta son buluyor. Susuz Belediyesi ve Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünün ilanlarına İŞKUR üzerinden müracaat edilebiliyor.

Kimler Başvurabiliyor?

Boş kadrolar farklı nitelikte personelin işe alımını gerektiriyor. Öğrenim seviyesi açısından Lise mezunundan üniversite mezununa kadar geniş bir yelpazede personel alımı öngörülüyor. Kurumların hemen hemen tamamının ön şartları arasında belirli bir KPSS puanına sahip olma şartı aranıyor. Eğitim ve sınav şartının dışında; sağlık, adli sicil kaydı, yaş ile ilgili şartlar da bulunuyor.

Müracaat şekli ve müracaata ilişkin belgeler de her kurum için farklılık gösteriyor. Atatürk Orman Çiftliği ve Susuz Belediyesi İŞKUR üzerinden, SGK e-devlet üzerinden, Mersin ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversiteleri ile SYM kendi internet sayfası üzerinde müracaatları kabul ederken Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi şahsen müracaatı esas alıyor. Ayrıca, Mersin Üniversitesi online başvurunun ardından şahsen başvuruyu da şart koşuyor. Farklılıklar nedeniyle ilgililerin ilgili kurumların sayfalarından ilan detaylarına ulaşmalarında fayda bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.