DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Milli Savunma Bakanlığı Astsubay Alıyor

Milli Savunma Bakanlığı Astsubay Alıyor
07.12.2021 09:16
0
A+
A-

2021 yılı astsubay alımları astsubay olmak isteyen kişiler tarafından merakla bekleniyordu. Sonunda adayları mutlu edecek haber geldi. Milli Savunma Bakanlığı astsubay alıyor. Alıma başvurmayı düşünen kişilerin 23 Aralık 2021 tarihine kadar vakti bulunuyor. Alımları kaçırmamak için ilanın incelenmesi ve belirlenen süre içerisinde başvurunun gerçekleşmesi gerekiyor.

Astsubaylık İlanına Başvurması Mümkün Olan Kişiler

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak alım dış kaynaktan muvazzaf astsubaylık statüsünde oluyor. Bu statü ile bakanlık bünyesinde bulunmak isteyenlerin ilana başvurması mümkün olan kişiler olması gerekiyor.

İlana şu özellikleri taşıyan kişiler başvurabiliyorlar;

  • 1 Ocak 2021 itibariyle 25 yaşını tamamlamamış olanlar (ön lisans için)
  • 1 Ocak 2021 itibariyle 27 yaşını tamamlamamış olanlar (lisans için)
  • Yurt içinde yer alan üniversitelerin en az 2 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olanlar
  • Eğitimini yurt dışında tamamlamış olan kişilerin eğitim aldıkları bölümlerinde YÖK onayı bulunanlar
  • Ön lisans mezunu adaylardan 2020 KPSS sınavında en az 60 puan alabilmiş olanlar (KPSS P93 türünde)
  • Lisans mezunu adaylardan 2021 KPSS sınavında en az 60 puan alabilmiş olanlar (KPSS P3 türünde)

Bunlara ek olarak askerliğini yapmamış olanlar, askerlikten terhis olanlar ve askerlik yapmakta olan kişiler başvurabiliyorlar.

Astsubaylık Alımındaki Aday Şartları Neler?

Astsubaylık alımına başvurabilmesi mümkün olan kişilerin yanı sıra başvurabilecek kişilerin belirlenen şartları taşımaları gerekiyor. Astsubaylık alımındaki aday şartlarından en önemlisi Türk vatandaşı olmak oluyor. Türk vatandaşlığı bulunmayan kişiler başvuru yapamıyorlar. Bunun yanı sıra adayların yedek astsubay olamayacaklarına dair belgelerinin olmaması gerekiyor. Milli Savunma Bakanlığı veya bakanlığa bağlı askeri kurumlara önceden sözleşmeli astsubay kadrosunda alınmamış olmaları gerekiyor. Bunlara ek olarak astsubaylık sözleşmesini fesh etmemiş olmaları ve devlet memuru olarak ceza almamış olmamaları gerekiyor.

Muvazzaf Astsubaylık Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Muvazzaf astsubaylık yapmayı düşünenler alım için 23 Aralık 2021 tarihine kadar başvurularını yapabiliyorlar. Başvuru için adayların e-devlet şifrelerinin bulunması gerekiyor.

Muvazzaf Astsubaylık Başvurusu Belgeleri Neler?

Başvuru yapan adaylar muvazzaf astsubaylık kriterlerinin uygun olması durumunda mülakat sınavına çağrılıyorlar. Bu sınavda başarılı olmaları ve güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması durumunda astsubaylık yapabiliyorlar. Ancak adayların başvurularının incelenebilmesi için kendilerinden talep edilen belgelere sahip olmaları gerekiyor. Bu belgeler arasında sınav çağrı kağıdı, kimlik fotokopisi, askerlik durum belgesi, kpss sonuç belgesi ve güvenlik soruşturması formu oluyor. Bu belgelerin mülakat için gelen adayların yanlarında bulunması gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.