DOLAR
18,8103
EURO
20,4696
ALTIN
1.164,42
BIST
4.939,33

Evden Ders Çalışarak Sınav Kazanabilir miyiz?

Evden Ders Çalışarak Sınav Kazanabilir miyiz?
11.01.2022 16:27
0
A+
A-

Evden Ders Çalışarak Sınav Kazanabilir miyiz?

Ders çalışmak hayatın her döneminde olan ve gerçekleştirmemiz gereken hedeflere bizi götüren bir eylemdir. Özellikle geçiş dönemlerinde bizi etkileyen sınavların hayatın bir parçası olduğunu göz önüne aldığımızda ders çalışmak elzem bir hale dönüşür. Peki evde ders çalışarak sınav kazanabilir miyiz?

Özel ders almak ya da bir kursa kaydolmak gibi şeylere imkânı olmayan pek çok kişi var. İmkanların sorun olmadığı anacak bu gibi ikincil yerlere başvurmak istemeyen  kişilerin sayısı da oldukça fazladır.

Bir öğretmen ile beraber özel olarak ya da bir sınıf ortamında kendi başınıza evde ders çalışarak sınav kazanmanız gayet tabi mümkündür. Sınav dersleri için  internet ortamında pek çok konu anlatım ve soru çözüm videosu yer almaktadır. Ayı zamanda kaynak kitapların konu anlatımları ve soru bankaları ile bol bol tekrar yaparak eksiklerinizi gidermeniz mümkün. Bunların yanında bol soru çözümü ile öğrendiklerinizi pekiştirmek ve çok sayıda soru çeşidi görmek sınav kazanmakta işimizi kolaylaştıran diğer etkendir.

Youtube’da sınava hazırlananlara yönelik bir çok konu anlatımı ve soru çözümlerini ayrıntılı bir şekilde dile getiren kanla mevcuttur. Hocalara Geldik, Tonguç Akademi, Şenol Hoca, Atlas Akademi, Benim Hocam, Atama Lobisi, İbrahim Kılıç, Ramazan Yetkin vb. isimler bazı sınavlarda bilindik ders anlatım kanallarından ve isimlerinden bazılarıdır. Bu kanallardaki videolar hemen hemen tüm içeriklere sahiptir ve yayınlanan videoları izleyerek ders çalışmak mümkündür. Konu anlatım ve soru çözüm videolarının yanı sıra çeşitli yayınların kaynak kitaplarını kullanarak da konu anlatımı çalışabilir, soru çözebilirsiniz. Bu noktada hemen hemen her sınav için çok geniş bir kitap ve kaynak yelpazesi bulunmakta.  Bu geniş yelpaze içerisinde çeşitli zorluk seviyelerine sahip soru bankaları bulunmakta, ilkin kolaydan başlayıp zorluk seviyesini gittikçe arttırabilir böylece her seferinde kendinizi biraz daha ileri taşıyabilirsiniz.  Konu çalıştık, soru çözdük pekişti ancak hala çözemediğimiz sorular var ki bu çok normal, onları kime soracağım diye düşünebilirsiniz çünkü biliyoruz ki soru çözmek kadar çözemediğimiz sorulara cevap bulmak da önemli. Peki ne yapacağız?

Evden Ders Çalışırken Sorularımı ve Aklımdakileri Kime Soracağım?

Evden çalışmaya karar verdiniz, bolca soru çözüyor, konuları sistematik bir şekilde bitiriyorsunuz. Ancak bir sorun var: Yapamadığınız sorular ve aklımıza takılan anlamadığımız konular…Bu konuda çevrenizde yardım alabileceğiniz birileri varsa ondan yardım almak yerinde bir karar olacaktır. Ancak çevrenizde yardımcı olacak birileri yoksa ne yapacaksınız? İşte bu noktada da devreye internet girmektedir. İnternet çağı bilgi çağı artık. Hemen her bilgi anında elimizin altındadır. Bu amaçla açılmış pek çok forum siteleri ya da bazı bloklarda kurulan başlıklar altına yapamadığınız soruyu yazabilirsiniz.

Evde ders çalışmak oldukça kolay olduğu kadar rahatlığın verdiği bir zorlukta vardır. Öğrenciler için bu rahatlık bir tuzak olabilir. Peki bunu önlemek mümkün müdür?  Bunu önlemek pek ala belli ölçülerde mümkündür.

  1. Ders çalışma ortamınızı uygun hale getirin. Kitaplar, çalışma masası, kalemler ve defterler. Birde çalışmaya başlamadan önce su şişenizi ve kahvenizi almanız yeterli
  2. Dikkatinizi dağıtabilecek nesneleri ders çalışacağınız alandan uzaklaştırın.
  3. Bizi ders çalışmaktan nen çok alı koyan şey hiç şüphesiz telefonumuz. Ders çalışırken telefonunuzu başka bir yere bırakmanız, ders çalışacağınız odada telefon bulundurmamanız oldukça önemli.

Evden Ders Çalışırken Çalışılan Ortam Nasıl Olmalı?

  • Öncelikle ders çalışılacak ortamda dikkat edilmesi gereken en önemli şey aydınlatmadır.  Ders çalışılacak ortam loş ve az ışıklı olmamalıdır. Loş ortam insanda uyku yapar bu durumda ders çalışmamızı olumsuz etkiler. Ancak fazla parlak ve aydınlık ışıkta bizi olumsuz etkileyerek gözleri yoracaktır. Bu da bizi olumsuz etkileyen bir faktördür. Aydınlanmanın kararında olması her zaman bize destek sağlayacaktır. Peki ışığın rengi ne olmalı diye sorarsak; sarı ışıktan kaçınmamız gerektiğini söylemekte fayda var. Sarı ışık ortamı loş bir hale getireceği için yine uyku getirerek uyku yapacaktır. Beyaz ışık aşırı parlak olmadan kullanıma en uygun olan ışıktır. Fazla parlak beyaz ışık göz yorsa da tercihimiz her zaman beyaz ışık olmalıdır. Gerekirse ara ara gözleri dinlendirmek en doğrusu olacaktır. Gözleri yoran ve ders çalışmamıza etki eden bir diğer aydınlatma faktörü ise ışığın konumu ve geliş açısıdır. Işık arkanızdan geliyorsa bu önünüzü görmeyi zorlaştırır bu durum hem uyku getirir hem de göz yorar. Işığın tam önden gelmesi de zararlıdır. Bu durum için en uygunu ışığın tepeden vurmasıdır. Tepeden gelen ışık parlaklığı da daha az olacaktır.
  • Psikolojik araştırmalar bize renklerin insan üzerindeki etkisini açıkça göstermektedir. Bu araştırma ve çalışmalar sonucu renklerin de başarıya doğru oranda etki ettiği görülmekte. Başarıyı etkileyen renler eflatun, mavi ve yeşildir.  Yeşil ve mavi konsantrasyon sağlar. Ayrıca eflatun uyku ve dikkat problemlerinde kurtarıcı anacak bu rengi dozunda kullanmakta fayda var çünkü fazla eflatun insanda endişe ve kaygıya sebep olmaktadır. Mavi ise dikkat ve sakinlik için önerilen bir renktir. Bu renklerin çalışılan ortamda olması ya da kullanılan kalemlerin rengi olması çalışma verimini en yüksek seviyeye getirmesi mümkündür.

Her şeyi yaptınız ve gerekli tüm önlemleri aldınız ancak hala ders çalışamayıp etrafı izliyorsanız kütüphanede ders çalışmanın size büyük faydası olacaktır. Kütüphane ortamı sessiz ve sakindir. Herkes hemen hemen bir şeyle uğraşır. Ya kitap okur ya da ders çalışır. Bu durum bilinç altınızı etkiler ve sizi ders çalışmaya zorlar. Böylece ders çalışmak kütüphane ortamında daha kolay hale gelir.

Ancak problem ortam değil de uzun süre oturmaksa ve çabuk dikkatiniz dağılıyorsa size önerimiz kısa ve sık çalışmak olacaktır. Bu sistemi öncelikle 20 dakika çalışma 5 dakika mola şeklinde uygulayabilirsiniz. Daha sonraları bu süreyi 30’a 5, 40’a 10 şeklinde de değiştirebilirsiniz.

Evden Ders Çalışma İçin Kendimi Nasıl Güdüleyebilirim?

Belirli bir zaman sonra sizi bekleyen bir sınav var. Ve bu sınav için çok da az da çalışsanız belli bir stres altında olacaksınız. Stres seviyesi zaman içerisinde gösterdiğiniz efor ile orantılıdır. Doğru zamanda ve gerektiği gibi çalışmak stres seviyesini azaltırken, doğru çalışmamak ve zamanı boşa kullanmak sizde kaygı ve stresi attıracaktır. Yaşayacağınız bu stres ve baskıyı düşünerek neden çalışmak gerektiğini kendinize hatırlatmanızda ve kendinize eziyet etmemenin bu dönemde en iyisi olacağını hatırlamanızda fayda vardır. Sınav zamanı içiniz rahat mı olmalı yoksa umudunuz tükenmiş mi? Bu soruyu kendinize zaman içerisinde defalarca sormayı ihmal etmeyin.

Geleceği hayal edin, gerekirse geleceğinizi bir görsel ya da bir yazı şeklinde masanıza koyun ve hırs yapın. Yoruldum ama sonunda oldu dediğinizi düşünün. Bu yaşam sizin ve kimse sizin için bir şey yapamaz bunu yapacak olan sizsiniz.

Evden Ders Çalışmak İçin Program Hazırlamalı mıyım?

Nerden ne şekilde çalışırsak çalışalım ders çalışma programı her zaman olması gereken bir şeydir.  Özellikle evden kendiniz çalışacak ve bir şeyler yapacaksanız mutlaka bir programınız olmalı. Rotasız gemi olmaz. Rotanızı belirlemek için ise öncelikle sınavda sorumlu olduğun konuları bilmen gerekli, bunu ilkin bir not alın. Bu konuları sınava kalan süreye göre haftalara yayın ve bu haftalar içerisinde olan konuları bitirmek için doğru bir günlük planlama olması gereklidir. Ancak günlük planları hemen çıkarmayız. Bu doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Genel bir haftalık planınız olduktan sonra bunu zamanı geldiğinde günlere bölmek en doğrusu olacaktır.

Nasıl bir plan oluşturmak istediğiniz size kalmış bir şey çünkü sizi en iyi siz tanıyorsunuz kimse değil. Kendinize uygun ve verimli bir plan oluşturmak sizin elinizde.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.