DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Geleceğin Teknolojileri Nelerdir?

Geleceğin Teknolojileri Nelerdir?
19.10.2022 11:14
0
A+
A-

Geleceğin Teknolojileri Nelerdir?

Bundan yaklaşık 50 yıl önce, insanlara geleceğin teknolojileri nelerdir diye sorulduğunda genellikle uçan arabalar cevabını veriyorlardı. Uçan arabalar günümüzde her ne kadar sadece prototip olsalar da hava trafiği çok gelişmiş durumda. Geçmişte insanların teknolojiyi görme yetisi daha kısıtlıyken artık günümüzde çok daha farklı şeyler görebiliyoruz ve görmek bir yana teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki takip bile edemediğimiz zamanlar olabiliyor. Peki geleceğin teknolojileri nelerdir sorusunu şimdi düşünürsek ne gibi cevaplar verebiliriz?

Daha şimdiden kanıksadığımız teknoloji, bundan 50 yıl sonra bizlere yepyeni ve çok daha yaratıcı bir dünyayı gözlerimiz önüne serebilir. Bu yazımızda geleceğin olası teknolojileri yer almaktadır.

 

Yapay Zeka

Birçok bilim kurgu filmlerine, dizilerine ve kitaplarına konu olan yapay zeka teknolojisi daha şimdiden bir sürü sektörde ve kişisel yaşantılarımızda hayatımızı kolaylaştırıyor. Günlük yaşam rutinlerinizde kolaylık sağlayan yapay zekalardan, bir şirketin ihtiyaçlarını tespit ederek sonraki adımlarda analiz raporlarını gösteren yapay zekalara kadar hayatın her çerçevesinde bulunan bu teknolojinin bundan yaklaşık 20 yıl sonra ülkeleri bile yönetebileceği söylenmekte. Algoritmaları hesaplayıp içinde devasa büyüklükte veriler bulundurabilecek olan yapay zeka her sektörün olmazsa olmazı olacak.

 

Sanal Gerçeklik

Geleceğin teknolojileri arasında önemli bir yer tutan bir diğer teknoloji ise sanal gerçekliktir. Sanal gerçeklik, gerçek dünyadan soyutlanarak arttırılmış gerçeklik ile sadece insanların sosyalleşmesi veya oyun oynayarak eğlenmesi değil, fabrikaların eğitim programları ile uçak veya araba simülasyonu sağlayan sanal gerçekliklerin de kaynağı olmuştur. İlerleyen dönemlerde ise yine sadece oyun sektöründe kalmayıp, sağlık, eğitim, askeri, mimari gibi birçok alanda önemli adımlar atacak olan sanal gerçeklik 5G teknolojisi ile birleştirip günlük hayatımıza da gireceği düşünülmekte.

 

5G Teknolojisi

5G teknolojisi ile günümüzde kullanılan internetin hızı çok daha farklı boyutlara ulaşacak ve araba, ev, ev eşyaları, bilgisayar, telefon gibi günlük yaşantımızda kullanılan her şeyin önemli birbirleri ile bağlantısı olacak.

 

Diğer Teknolojiler

Başlıca hayatımızı önemli ölçüde etkileyecek olan teknolojilerin yanında daha bir sürü gelişme olacak. İnsansı robotlar, akıllı şehirleri yüzen şehirler, sürücüsüz araçlar ve uzay yolculukları gibi alanlarda önemli gelişmeler bizleri bekliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.