DOLAR
19,1791
EURO
20,9317
ALTIN
1.221,33
BIST
4.896,07

Ziraat Altın Katılım Fonu Nedir?

Ziraat Altın Katılım Fonu Nedir?
14.07.2022 11:46
0
A+
A-

Ziraat Altın Katılım Fonu Nedir?

Ziraat altın katılım fonu nedir? Sorusu yatırım yapmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Ziraat altın katılım fonunun pek çok avantajı bulunur. Ziraat altın katılım fonuna katılmak oldukça kolaydır ve fazla riskli olmayan bir yatırım türüdür. Peki ziraat altın katılım fonuna nasıl katılabilirsiniz? Ve Ziraat altın katılım fonu nedir? Avantajlarıyla birlikte inceleyelim.

Yatırım Fonu Nedir?

Yapmış oldukları birikimleri sermaye piyasalarında değerlendirmek isteyen kişiler için kullanılan bir hesaptır. Yatırım fonu açmak isteyen müşteriler Ziraat Bankası üzerinden bu işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Yatırım fonu sayesinde müşteriler hisse senedi ve yatırım fonu gibi sermaye piyasası ürünleri alabilirler. Ziraat altın katılım fonu ise yatırımlarını faize dayalı olmayan yatırım araçlarına yapmak isteyen müşteriler tarafından tercih edilir. Müşteriler portföylerinin tamamını sürekli bir şekilde kira sertifikaları, ortaklık payları ya da altın gibi yatırım araçlarına yatırılır. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun bulunan ve faize dayalı olmayan sermaye piyasası araçlarına dayalı kullanılan fonlardır.

Yatırım Fonu Açılırken Ücret Alınır Mı?

Yatırımı fonu açmaya karar veren müşterilerin sıkça sorduğu sorulardan biri de yatırım fonu açılırken ücret alınır mı? Sorusudur. Yatırım fonu açılırken müşteriler hiçbir ücret ödemezler. Herhangi bir açılış ya da hesap işletim ücreti bulunmaz.

Ziraat Altın Katılım Fonuna Nasıl Katılabilirsiniz?

Ziraat Bankası, Türkiye’nin en eski ve güvenilir bankalarından biridir. Yatırım fonu açmak isteyen kişilerin ilk olarak düşündükleri bankalardan biri olarak yer alır. Ziraat Bankası yatırım fonu açmak oldukça kolaydır. Birkaç adımda kolay bir şekilde Ziraat Bankası yatırım fonu açma işlemi internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilir. Ya da size en yakın Ziraat Bankası şubelerine giderek halledebilirsiniz. Peki Ziraat altın katılım fonu nedir? Sorusunun cevabı bu şekildedir:

 • Ziraat Bankası mobil uygulaması telefonunuzda mevcut değilse yatırım hesabı açabilmek için bu uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekir.
 • Ziraat Bank mobil uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra müşteri olmanız gerekir.
 • Müşteri ol seçeneğinden sonra karşınıza gelecek olan ekranda sizden istenilen bilgileri girmelisiniz.
 • Ekrana gelen bilgilendirme sayfasında altın katılım fonu açmakla ilgili bilgiler yer alır.
 • Daha sonra karşınıza çıkan yeni ekranda sizden istenilen bilgileri girerek kimlik doğrulama işlemi yapmalısınız. Bu aşamada T.C. kimlik numaranıza ihtiyaç olacaktır.
 • Kimlik doğrulama sayfasının ardından Ziraat Bankası müşteri temsilcisi ile görüntülü konuşmanız gerekecektir. Bu görüşme oldukça kısa sürer ve görüşmenin ardından size gönderilen sözleşmeleri onaylamanız gerekir.
 • Son işlem olarak dijital parolanızı oluşturmanız gerekir. Bu parola sayesinde Ziraat Bankası yatırım fonunuza erişim sağlamanız mümkündür.

Altın Yatırım Fonu Avantajlı Mıdır?

Piyasa konusunda uzman kişiler tarafından yönetilen bu altın yatırım fonları piyasa takip edilerek oluşturulur. Uzmanların önerdikleri yatırım araçlarına yatırım yapmak avantajlı bir işlemdir. Peki altın yatırım fonu açmanın avantajları nelerdir?

 1. Farklı yatırım araçları sayesinde portföyünüzden istediğiniz miktarda alım yapabilirsiniz. Farklı yatırımlara para yatırmanın iyi yönü ise mevcut riskleri azaltmaktır.
 2. Fon yöneticisi sizin için kâr payı ödemeleri, tahvil kuponları ve daha birçok işi yönetir. Siz bunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 3. Büyük bir yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Yatırım fonları sizin belirlediğiniz miktarda alınabilir. Küçük yatırım yapmak isteyen kişiler için bu oldukça avantajlı bir durumdur.
 4. Küçük miktarlarla tasarruf etmek isteyenlerin yaptıkları yatırımlarda büyük yatırımcılarla aynı avantajlara sahip olmalarını sağlar.
 5. Altın yatırım fonu ile almış olduğunuz kıymetler sabit getirili olmasından dolayı oldukça az risklidir.

Ziraat altın katılım fonu avantajlarından ve Ziraat altın katılım fonu nedir? Sorusundan bahsettik.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.