DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Hibe Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?
01.11.2022 00:38
0
A+
A-

Hibe Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

 Hibe teşvik kredisi alabilmek için ilk önce başvurunun yapılacağı kurum tarafından belirlenen şartlara uygun olunup olunmadığı değerlendirilmelidir. Hibe kredisine başvurulacak şartlar kurumdan kuruma değişkenlik gösterir. Başvurulacak kurumun belirlemiş olduğu şartlar yerine getirilmeli varsa eğitimler ve sertifika programları başarılı bir şekilde tamamlanmalıdır. Kurumun tüm şartlarını yerine getirmek teşvik kredisi alabilmek için yeterli değildir. Bahsi geçen işin, yatırımın, iş fikrinin desteklene bilirliği yada bu alanda faaliyet gösterildiğinin devlete belgelenmesi gerekmektedir.

Hibe Teşvik Kredisi Başvuruları

Başvurular  hibe desteği almak istediğiniz iş alanı ile ilgilenen ve aynı alandaki işletmelere hibe desteği sunan kurumlara yapılır. Başvuru süreci yatırımın niteliklerine göre farklılık göstermektedir. Çiftçiler Tarım İl Müdürlükleri’ne, genç çiftçi adayları Tarım ve Orman Bakanlığı’na, yeni girişimciler İŞKUR’a, yeni bir iş yeri açmak isteyenler yada işini geliştirmek isteyen esnaf ve KOBİ’ler KOSGEB’E  hibe teşvik kredisi için başvurmalıdırlar.

Hibe Teşvik Kredisi Başvuru Evrakları

KOSGEB’e girişimcilik belgesi ve vergi borçlarına dair borcu yoktur yazısı ile başvuru yapıla bilmektedir. Ancak öncesinde hibe teşvik kredisi almak istediğiniz alanın KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini NACE kodları ile araştırmanız gerekmektedir.

İŞKUR yeni girişimci sertifikası programlarına katılıp sertifika almaya hak kazananlara, onayladığı projeler kapsamında (öncesinde hibe desteği almadıysanız) hibe desteği sağlamaktadır.

Tarım İl Müdürlüğü başvuru yapacak olan genç çiftçi adaylarından kimlik belgesi fotokopisi, taahhütname, proje başvuru dilekçesi gibi bir takım evraklar ile hibe desteği vermektedir.

Kurumların güncel evrak listeleri değişkenlik göstermekte olabileceği için başvuru öncesinde kurumların resmi internet sayfaları üzerinden güncel evrak kontrolü yapılmasında yarar vardır. Online veya bireysel başvurular yapıldıktan sonra değerlendirmeler tamamlanıp onay süreçleri başlamaktadır. Hibe teşvik kredisi desteği için kesin onay ve geçici onay süreçlerinden sonra destek ödemeleri almaya hak kazanılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.