DOLAR
19,1696
EURO
20,9618
ALTIN
1.216,23
BIST
4.908,79

8K Teknolojisi Nedir?

8K Teknolojisi Nedir?
01.11.2022 00:40
0
A+
A-

8K Teknolojisi Nedir?

Televizyonun ilk ortaya çıkışından bu yana dünyadaki tüm insanlar için en kolay ulaşılabilir teknoloji aracı olması günümüze kadarki olan teknolojisinin sürekli yenilenmesi ve güncellenmesini sağlamıştır. Bu gelişmelerle birlikte hayatımızda sürekli duymaya alışkın olduğumuz yeni kelimeler türedi. Örneğin pal, NTSC, HD, UHD,4K,8K gibi… 2022 ortalarından itibaren duymaya başladığımız 8K teknolojisi ise bu yeniliklerin şu anki vardığı son nokta. Peki nedir bu 8K teknolojisi? Günümüzde kullanılan bu en yeni teknoloji 8K televizyonlar nelerdir? Bu yazımızda bunları detaylı inceleyeceğiz.
Ekranlarda izlediğimiz görüntülerin kalitesi içerdiği pixel sayısı ile doğru orantılıdır. Pixel digital görüntülerdeki görüntüyü oluşturan en küçük birimdir. Benek şeklindedir.8K teknolojisi ise size sahip televizyonlar size görüntüyü 7680*4320 pixel çözünürlükte yani 33.177.600 pixel genişliğinde bir görüntü çözünürlüğünü ifade eder ve sunar. Ufak bir karşılaştırma yapacak olursak 4K olarak bildiğimiz bir önceki teknoloji yaklaşık 8.377.600 pixel görüntü çözünürlüğüne sahiptir. Bu sebeple bu teknolojinin haklı olarak Ultra High Definition (Yüksek Çözünürlüklü) sınıfında olmasını anlayabiliriz.

8K Televizyonlar Nelerdir?

Gelişmiş 8K teknolojini; her teknolojik alanda başı çeken uzak doğu şirketleri öncelikle piyasaya sunmuşlardır. Peki bu teknolojiyi bize sunan 8K televizyonlar nelerdir? Detaylı bir araştırma yaptığımızda karşımıza ilk önce çıkan firma bu tekniği 2012 yılında CES (Uluslararası Teknoloji Fuarı) sayesinde bizi ilk 8K televizyon ile tanıştıran Japon “Sharp” firmasıdır. Firma bizi 85 inç boyutundaki -1 inç=2,54 cm uzunluktadır- ilk 8K televizyonla tanıştırdı. Aynı yıl yine Japon firması olan “Panasonic ” firması IFA (Uluslararası Endüstriyel Fuar Berlin) ile Avrupa’ya 8K teknolojisini 145 inç boyutundaki televizyonuyla tanıtmıştır. Her yıl farklı bir özellik eklenerek rekabeti kızışan 8K teknolojili televizyonlar bugün pazarda OLED teknolojisiyle birleşmiş olarak piyasaya sunulmaktadır. OLED teknolojisi ise elektrik akımını ledler vasıtasıyla yayar. Bu şekilde düşük enerji seviyesi ve uzun ömür vadeder. Bu teknolojiyi Türkiye piyasasında sunan en önemli marka ise “Samsung” firmasıdır.8K teknolojisini yapay zekâ ile birleştirip görüntü kalitesini en üst seviyeye taşıyarak sunar. Firmanın 8K için piyasaya sunduğu televizyonları 55 inç,65 inç,75 inç,85 inç olarak satışa sunulmuştur. Mağazalar ve internet üzerinden yapacağınız detaylı incelemelerle sizin için en uygun ürünü edinebilirsiniz. 8K televizyon almak kesinlikle pişman olmayacağınız bir teknolojik ürüne yatırım yapmaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.