DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

TYT’ye Nasıl Çalışılmalı?

TYT’ye Nasıl Çalışılmalı?
29.12.2021 14:55
0
A+
A-

TYT’ye Nasıl Çalışılmalı?

YKS’de TYT ve AYT olmak üzere iki sınava girilmekte. TYT’de 40 türkçe, 40 matematik, 20 sosyal ve 20 fen bilimleri olmak üzere 120 soru sorulmaktadır. Her bölümden (eşit ağırlık, sayısal, sözel, dil) öğrenciler bu sınava girmektedir.

Öncelikle belirtmemiz gerek ki bu sınavda zaman çok şey ifade ediyor. Her şeyi bilseniz bile zamanı iyi kullanamadıktan sonra bilmek bir işe yaramıyor. İlk olarak zamanı iyi değerlendirmek öğrenilmelidir. Türkçede paragraf matematikte problem sınava girecek öğrencilerin en çok zamanını alan soru tipleridir. Bu konuları hızlı yapabilmek için günlük belirli miktarda kitap okunmalı ve paragraf çözülmelidir. Problem taktikleri iyi bilinmelidir. Bol bol soru çözülmelidir. Türkçede dil bilgisi de diğer bir önemli konu olmaktadır. Öğrencilerin bazen zor gördüğü, es geçtiği konulardan biri olan Dil bilgisi konularını unutmamak için konuyu çalıştıktan hemen sonra soru çözülmeli, yapılamayanlar ya bir öğretmene ya da soru çözme uygulamasına çözdürülmelidir.

Yanlış yapılan soruları es geçmek oldukça yanlış bir davranıştır. O es geçtiğiniz soru, konu sınavda karşınıza çıkabilir. Dil bilgisi konularını bitirdikten sonra sık sık Türkçe denemesi çözülmelidir. Benim konularım bitti denilip sınava kadar bakmamazlık yapılmamalı çünkü Türkçe hem çabuk unutuluyor hem de bazı konular, bilgiler değişime uğrayabiliyor. Noktalama ve yazım yanlışları bu konulara örnek. Türkçe çözerken dikkat edilesi gereken başka bir konu da zaman olmaktadır. Paragraf çözerken zaman tutulmalı, gerekirse her gün not alınmalı kaç soru kaç dakikada çözüldü, yazılmalıdır. Netlerdeki artışı da gözle görmek isteyenler her gün ne kadar doğru, yanlış yaptığını not etmelidir. Netlerde uzun süre artış olmuyorsa nerde yanlış yapıldığı tespit edilmelidir. Çalıştım deyip vicdanı rahatlatmak için değil ilerleme kaydedebilmek için etkin bir şekilde çalışılmalıdır.

Matematiğe gelecek olursak öncelikle temel düzeyde işlem yeteneği bulunmalıdır. Bolca kitap okuyarak mantık sorularını hızlı anlayıp hızlı çözmek büyük önem arz ediyor. Birçok insan zamanı yetiştiremediği için istediği netleri yapamıyor. Bu yüzden zamanı verimli kullanmak en az konuyu, soruyu bilmek kadar önemli. TYT matematiğin büyük bölümünü problem oluşturuyor. Aynı zamanda en çok zaman kaybettiren de problem olmaktadır. Bu yüzden bu konunun üzerinde durup, iyice öğrenmek gerekmektedir.

Peki, probleme nasıl çalışılır?

Mantık ve biraz da işlem yeteneği birleşince problemler sorun olmaktan çıkacaktır. Yine bu konuda da oldukça çok soru çözülmeli, her soru tekniği bilinmelidir. Kitap okuma sürenizi artırarak anlama hızınızı ve dolayısıyla soruyu çözme sürenizi de hızlandırabilirsiniz. Farklı kaynaklardan farklı soru tarzlarına bakılıp iyice pekiştirmek için de bolca soru çözmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yapılamayan sorular bir eğitimciye, uygulamaya sorulmalı ve doğru, hızlı olan yolu öğrenilmelidir. Eksik olduğunuz konuda öğretmeninizden, eğitimcinizden ya da videolardan destek alıp tekrar o konuya çalışmanız, pekiştirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yine TYT matematikte geometri de diğer bir konu. Bu konuda ne kadar çok soru çözerseniz o kadar iyi, hızlı olursunuz. Geometri sorularında şekillerin içerisine gizlenmiş özellikleri görebilmek sorunun anlaşılmasında önemlidir. Bunun için öncelikle özellik bilinmeli ardından bolca soru çözülmelidir. TYT matematikte geometrinin kritik bir önemi mevcuttur.

TYT Sosyale Nasıl Çalışılmalı?

TYT sınavının sosyal bölümünde 5 tarih, 5 coğrafya, 5 felsefe ve 5 din kültürü olmak üzere toplam 20 soru vardır. Bu derslerin tamamı başlı başına çok konu içeriyor. Bu kadar çok dersten, konudan yalnızca 20 soru sorulması akılları karıştırıyor. Öğrenciler çok konu az soru olunca ne yapacağını bilmiyor genelde. Oturup adam akıllı çalışsa derse o çalıştığı yerden mi çıkacak soru yoksa ufak bir detay mı sorulacak bilinmiyor. O kadar zaman ayırdığına değecek mi emin olunamadığından boşlanabiliyor. Bizim tavsiyemiz konuya çalıştıktan hemen sonra test çözülmesidir. Testte çıkan bilinmeyen bilgiler bir kenara -testin bir köşesi de olabilir bunun için özellikle bir defter de tutulabilir- not edilmelidir. Bilgiler bu şekilde pekiştirilir. Ne kadar çok soru çözüp bilmediklerinizi öğrenirseniz sizin için o kadar iyi olur.

Gelelim TYT fen kısmına. Bu bölümde 7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji olmak üzere toplam 20 soru var. Burada da çok konu az soru var. Fen bölümünü yapabilmek için bir miktar matematik bilinmek zorunda (tabii bazı kısımlarda ezber de olabiliyor). Ezber gerektiren kısımlarda sosyalde önerdiğimiz gibi bilinmeyen bilgiler not edilerek pekiştirilebilir. Sayısal içeren bölümlerde öncelikle formül/özellik bilinmeli ve yine çok soru çözülmeli, yapılamayanlar yine bilen birilerine sorulup nasıl olduğu öğrenilmeli.

Konular Bitince Nasıl Tekrar Yapılmalı?

Bol deneme çözerek tekrarlar yapılması sınav hazırlığında en önemli konulardan biridir. Gerek branş denemeleri gerek genel denemeler bu tekrarlar için oldukça faydalıdır.Burda önemli bir diğer husus da deneme çözerken bulunduğunuz ortam olmaktadır. Oldukça sessiz bir ortamda sınav formatında denemeler çözülmelidir. Denemelerdeki net sayıları not edilirse ona bakarak yeni hedefler belirleyebilir, eğer artış olmuyorsa nerde yanlış yaptığınıza bakabilirsiniz. Denemelerde kendinize bir net hedefi koymanız sizin için iyi olacaktır. Bunlar gerçekçi hedefler olmalıdır. Uçuk kaçık, size göre imkânsız bir hedef belirlemeniz, buna hiç ulaşamazsanız moralinizi bozacaktır. Bu yüzden başlangıçta ulaşabileceğiniz bir hedef belirleyebilirsiniz. Her o hedefe ulaştığınızda bir sonraki hedefinizi artırırsınız. Böylece siz de bir şeyi başarmış olmanın verdiği motivasyonu almış olursunuz. Net hedeflerinizi kademe kademe yükseltmenizi bu yüzden öneriyoruz. Sürekli düşen ya da yerinde sayan netler olması durumunda yaptıklarınızı gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Konuları ne kadar biliyorsunuz, zamanınızı nasıl kullanıyorsunuz, denemeyi çözdüğünüz ortam uygun muydu, çözdüğünüz yayın seviyenize göre nasıldı? Bu tür soruları yanıtlayarak nerde nasıl bir yanlış, eksiklik yaptığınızı bulmanız daha kolay olacaktır. Çözdüğünüz yayını ilk başlarda zor seçmemeniz tavsiye edilmektedir. Kademe kademe zorlaştırmanız sizin için daha iyi olacaktır. İlk denemeden zor çözmek, netleri düşük bulmak motivasyonunuzu düşürebilir. Kolaydan başlayın ama kolaya takılı kalmayın. Zira ÖSYM’nin çok da kolay sorular sorduğu söylenemez.

Deneme çözerken kendinize süre tutmanız sizi sınava daha iyi hazırlayacaktır. Süre tutarak yapmanız bir denemeyi ne kadar zamanda yaptığınızı ve ona göre kendinizi hızlandırmanızı sağlar. TYT’de zaman neredeyse bilgi kadar önemli. Hızlı yapmak için de öncelikle kitap okumak şarttır. Her gün belirli miktarda kitap okunması okuma anlama kapasitenizi de yükseltecektir.

Bu süreçte motivasyonunuzu yüksek tutmak da çok önemli. Eğer motive olamazsanız verimliliğiniz düşebilir. Ders çalışmak kadar kendinize zaman ayırmanız da çok önemlidir.

TYT nasıl çalışılır konusunda söylenebilecek sözlerden biri de verimli çalışmadır. Saatlerce kitabın başında durup bir şey öğrenmeden kalkmanın kimseye bir faydası yok. Masanın başında oturulunca ders çalışılmış olunmuyor. Zamanı iyi değerlendirmeli ve verimli bir şekilde çalışılmalı. Çalışılan ortam olabildiğince sessiz olmalı, dikkat dağıtacak bir şey bulunmamalı. Özellikle teknolojiden uzak kalınmalı. Bilindiği üzere teknolojik aletler zamanı öldürmekte bir numaralı etken. Bir teknolojik alet başında zamanın nasıl geçtiğine birçoğumuz anlam veremiyoruz. Bu yüzden mümkün olduğunca teknolojik aletlerden uzak durun. İhtiyaç olduğunda elbette kullanabilirsiniz ama bırakma zamanı gelince de bırakmayı bilmeliyiz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.