DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Geleceğin En Parlak Bölümleri Hangileridir?

Geleceğin En Parlak Bölümleri Hangileridir?
20.12.2021 14:50
0
A+
A-

Geleceğin En Parlak Bölümleri Hangileridir?

1- Aktüerya Uzmanlığı:

Finansal risk değerlendirmesi yapan ve buna bağlı çözüm yolu geliştiren, geliştirdiği önerileri sunup uzun sürede ortaya çıkan neticeleri analiz ederler. Bu değerlendirme işlemlerini yaparken; ölüm, hastalanma, yaralama, sakatlanma veya emeklilik gibi bu tarz durumların yanında hırsızlık, deprem, kaza, sel, yangın gibi afetleri içine alan risk değerlendirmesi yapar. Risk analizinin sonucunda finansal kayıpları engelleme veya en aza indirme yolunda adım atılmasını sağlar. Geleceğin en parlak bölümleri arasındadır.

2- Epidemiyolog:

Epidemiyologlar, içerisinde bulunulan toplumda ortaya çıkacak hastalıkların yanında, buna bağlı olan sağlık koşulu ve kazaların araştırılma sürecini başından sonuna yürüten kişilerdir. Çalışma sırasında olayın görülmesindeki sıklık, yer ve şekil gibi pek çok kıstası kullanıp analiz işlemi yaparlar. Bu analiz sonucunda alınan bilgiler ışığında önlemler alınmasına ve de yol haritası çıkarılmasına katkı sunarlar. Gelecekte rağbet görecek popüler meslekler arasındadır.

3- Oyun Geliştiriciliği- Yazılım:

Bu meslek grubu içinde yer alanları hayatımızda çok daha sık şekilde görüyoruz ama daha çok göreceğimizi söylemek mümkün. Mobil uygulama veya oyun geliştirenler; alışverişten başlayıp oyuna, güvenlikten bankacılığa, sağlık işlemlerinden müzik dinlemeye varana kadar pek çok farklı alanda hizmet sağlarlar.

4- Finansal Yöneticilik:

Finansal yöneticiler, finansal işlemlerin hazırlanma ve yönetilmesi sürecinde uzmandır. Bir şirket veya kurumun finansal sürecini yöneten kişinin, şirket açısından önemi büyüktür. Finans sektörü gelecekte daha çok büyük hale geleceğini hesaba katıp finansal yöneticilerin aranan kişiler olacağını söylenebilir. Geleceğin en parlak mesleklerinden diğer biridir.

5- Endüstriyel Veri Bilimci:

Endüstriyel açıdan verilerin toparlanması ve de bu verilerin ışığında analizlerin yapılmasını, üretim süreçlerinin doğru ve nitelikli olarak yönetilmesini mümkün kılan endüstriyel veri bilimci kişiler; özellikle de online alışverişe artan talebin yükselmesi nedeniyle bu meslek grubu geleceğin popüler meslekleri arasında yer alacaklar.

6- Robot Koordinasyon Uzmanlığı:

Günümüz üretim süreçlerinde robotların kullanım oranı her gün artıyor. Bu sebeple de robotlar, yeni mesleklerle tanışmamıza sebep oluyor. Geleceğin meslekleri içerisinde en popüler olanlardan biri de robot koordinasyon uzmanlığıdır. Bu uzmanlar, robot onarım ve bakımının yanı sıra etkili olan çalışma prensiplerini de gözden geçirirler. Böylelikle robotlara yeni beceriler kazandırıla bilinmektedir.

7- IoT Uzmanlığı:

IoT şeklinde kısaltılan kavram, etrafımızda bulunan neredeyse her şeyin internete bağlı şekilde işlem görmesini ifade eder. Akıllı binalarda bulunan klima, alarm sistemleri, güvenlik kamerası ve diğer pek çok şey, nesnenin interneti adına başlangıç aşaması. Yakın gelecekte ise tüm elektronik aygıtları, uzaktan dahi olsa internet bağlantısı ile yönete bilinecek. Bu sebeple bu alanda çalışacak eğitimli insanlara ihtiyaç olacak. Geleceğin parlak meslekleri arasındadır.

8- Veri Dedektifliği:

Veri dedektifi, nesnelerin interneti teknolojiden ve de internet ağlarından eldesi sağlanan bilgileri çözümleyip ilgili kişi ve kurumlara aktarır. Farklı şirketler, doğru olan pazarı analiz etmek için bu teknolojiden faydalanıyor ve ürün veya hizmet satışı adına buna hatırı sayılır para ve zaman harcıyorlar. Geleceğin meslekleri arasında olabileceğini söyleyebiliriz.

9- Veri Güvenliği Uzmanı:

Ebeveynler; kendilerini ve çocuklarını internetin ve teknolojinin birlikte getirdiği istenmeyen sonuçlara karşı korumak adına, gelecek yıllarda çok daha çaba harcayacaklar. İnternet saldırılarına ve veri güvenliğini korumaya yönelik bu meslek grubu geleceğin meslekleri arasındadır.

10- Akıllı Şehir Uzmanı:

Akıllı evler gibi, akıllı şehirler de hayatımızın merkezine yerleşiyor. Gelecek dönemlerde şehirlerin, sensörler alıcılar ile donatılması beklenmektedir. Bu sensörler ise; elektrik, su, atık gibi pek çok işlem için kullanılacak. Bu sebeple olası arızalarda akıllı şehir uzmanlarına çok büyük görev düşecek.

11- Yapay Zekâ Uzmanı:

Sağlık, üretim ve benzeri bunun gibi alanlar ve pek çok farklı yerde yapay zekâdan faydalanılmaya başlanılacak. Buna bağlı şekilde yapay zekâ alanında uzmanlara ihtiyaç olacaktır.

12- İklim (Hava Durumu Kontrol) Mühendisi:

Belli değişenlere bağlı ortaya çıkan iklim felaketleri; kuraklıklar, seller ve orman yangınları sebebi ile iklim bilimine ihtiyaç artmaktadır. Hava durumu ve iklimi inceleyen, buna bağlı olarak çözüm yollu üreten iklim biliminin değeri bu tarz felaketlerle anlaşılmaya başlanmıştır.  Küresel ısınmanın oluşturacağı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak veya hafifletmek adına hava durumu mühendislerine ihtiyaç olacak.

13- Sentetik Biyoloji Uzmanı:

Dünyadaki en önemli besin maddelerinden biri de kırmızı, beyaz et ve balıktır.  Sentetik biyoloji alanında hizmet veren uzmanlar, laboratuvar koşullarında da yapay et üretebiliyor. Böylelikle hayvanların öldürülmesine gerek kalmıyor.  Üstelik et üretimi de bu, işin yalnızca çok küçük bir kısmı. Bu bilim dalının sayesinde uzmanlar, pek çok canlı organizmayı yapay üretebiliyor olacaktır.

14- Biyometrik Yüz Okuma Uzmanı:

Modern dünya üzerinde insanın yalnızca jest ve mimiklere dikkat ederek; yüzündeki hareketlerini inceleyip kişi hakkında bilgi almak artık mümkün. Hatta bazı zamanlar karakter ve yönelime dair bile bazı fikirleri verebiliyor. Diğer adı Antroface olan yüz okuma ve profili tanımlama güçleri, psikologlar ve de işe alım uzmanları tarafınca kullanılmaktadır. Yüz tanıma işlemine ilgi duyanlar için biyometrik yüz okuma çok keyifli olabiliyor. Bu alan üzerine kendini geliştiren uzmanlaın  yakın gelecekte fazla aranacağını söylemek mümkün.

15- E-Spor Koçu:

Oyunlarda günümüzde oldukça fazla derecede rekabet var ve de bu durum oyunların her gün daha da popüler olacak hale gelmesini sağlıyor.  Çeşitli oyunların turnuvalarında verilen çok büyük ödüller e-sporcu sayısını da hızla arttırıyor.  E-sporcuların gereken motivasyonu edinmek ve rekabet koşullarına uyumlu olabilmeleri için antrenöre, mentöre veya koça ihtiyaç duyduğunu rahatça söyleyebiliriz. E-spora aşina kişilerin bir süre sonrasında e-spor koçu şeklinde motivasyon, çalışma disiplini, koordinasyon, strateji ve etik alanlarında çalışarak ciddi gelir elde etmeleri de mümkün. E-sporu sevenler için bu değerli seçenek, en iyi ve eğlenceli işler arasında yerini alabilir.

16- Blockchain Uzmanı/Geliştiricisi:

Kripto paranın altyapısını, teknolojisi ve de gelecekte olacağı tam konumunu kavrayabilecek kişilere çok fazla ihtiyaç duyulmaya başlandı. Yakın zamanda adından daha fazla söz ettirecek olan kripto para altyapısı sayılan blockchain teknolojisine hâkim olan çalışanlara daha çok iş düşecek. Bu alan üzerinde kendini geliştirenlerin gelecekte işsiz olması zor ihtimal gibi görünüyor. Üstelikte blockchain teknolojisi yalnızca kripto para alım satımları alanında değil; oy kullanma, evrak kayıt, alışveriş gibi pek çok alanda kullanılabilecek. Blockchain Uzmanı, geleceğin meslekleri içerisinde belki de en önemlilerinden birisi olarak kabul edilebilir. Geleceğin mesleği diyebiliriz.

17- İnsan Kaynakları Uzmanı:

Günümüzde adını sıkça duysak dahi insan kaynakları uzmanı geleceğin popüler meslekleri arasındadır. Özellikle de çalışan sayısı, iş hacmi büyük olan şirketlerin bu alana çok önem verdiğini görmek adına uzağa gitmeye gerek yoktur. İnsan kaynakları uzmanı, bordro, maaş belirlemesi, iş yükünü düzenleme, motivasyon, etkinlik düzenleme gibi bu tarz organizasyonları yönetirken bunun yanında işe alım ve de iş akdi feshi gibi işlemleri yürütürler.

18- Ekoloji Uzmanı:

Hızla artmaya devam eden dünya nüfusu, etkisini her gün daha fazla artıran küresel ısınma, yaşam alanlarının yok olması, su kaynaklarına zor erişim gibi sonuçlar Ekoloji uzmanlarına ihtiyacın artacaktır. Günümüzde ekoloji uzmanlarının sayısının az olmasından dolayı bu alanı seçen ve de kendini geliştirenlerin gelecek yıllarda çok önemli seviyelerde olma potansiyeli olacağını söyleyebiliriz.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.