DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Yatırım Nedir?

Yatırım Nedir?
15.11.2021 13:42
0
A+
A-

Yatırım Nedir?

Yatırım kavramı son zamanlarda çoğu kişinin dikkatle incelediği ve kullandığı bir kavram haline geldi. Teknik açıdan baktığımızda bir kaynağın veya değerin kullanılması sonucu elde edilen gelir olarak tanımlanabilir. Yatırım; uzun vadeli, kısa vadeli veya orta vadeli olabilir. Vadeye bağlı olarak getirinin elde edilmesi süresi ve miktarı da değişmektedir. Yatırım sürecinde bir varlığa değer aktarımı gerçekleştirilir. Süreç içerisinde bu varlık tükenmez, yok olmaz veya bitmez. Tam aksine zamanla değerlenir, gelişir ve geliştikçe de yatırımcısı bu varlık üzerinden gelir elde eder. Tabi ki her varlık yatırım yapmak için müsait değildir. Değerlenen, gelişen ve gelecekte daha değerli olması beklene varlıklar üzerinde yatırım yapmak gerekir Yatırım kavramını tüketim kavramı ile karıştırmamak gerekir. Yatırım sonucunda kullanılan varlık, tüketim sonucunda olduğu gibi tükenmez ve varlığını devam ettirir.

Neden Yatırım Yapmalıyız?

Bir kişinin gelirini belirli bir kısmını yatırım için ayırması tavsiye edilir. Yatırım kişinin geleceği için oldukça önemlidir. Yatırım yapan kişiler ellerindeki varlığın değerlenmesi sonucunda bir kazanç elde ederler. Eğer ellerinde varlık sürekli olarak istikrarlı bir şekilde uzun vadede değerleniyor ve bu kişide yatırım yapmaya devam ediyorsa uzun vadeli bir düzenli kazanç elde edilir. Bu sayede kişi sadece tek bir gelir kaynağına bağlı kalmamış olur ve kendisine bir yan gelir kaynağı da oluşturmuş olur. Yatırımlar sayesinde kişiler geleceğe daha güvenli bir şekilde bakabilirler. İşlerinden ayrıldıklarında, işsiz kaldıkları dönemlerde veya olası bir kriz halinde yatırımı bulunan kişiler her zaman daha korunaklı olurlar ve hayatlarını bir bozulma yaşamadan sürdürebilirler. Bu sebeple kişilerin düzenli bir yatırım yapması tavsiye edilir.

Yatırım Stratejisi Nedir?

Yatırım oldukça geniş bir alandır. Yatırım konusu üzerine birçok araştırma yapılmış, kitaplar yazılmış ve dersler verilmiştir. Günümüzde tek bir yatırım çeşidi yoktur. En basit haliyle bile ifade etmek gerekirse; altın, döviz, hisse senedi, forex, tahvil, kripto para gibi çok çeşitli yatırım araçları olabileceği gibi bir de yatırım stratejileri vardır. Son zamanlarda en çok yatırım yapılan piyasalardan birisi de kripto para piyasalarıdır. Kripto para piyasaları vaat ettiği yüksek getirileri ile cezbedici yerler olmakla beraber oldukça hareketli ve riskli piyasalardır. Bu nedenle bu piyasalarda strateji olmadan rastgele yapılan işlemlerde yatırımcılar mağdur olmakta ve zarara uğramaktadırlar. Kripto para piyasalarında iyi bir yatırım stratejisi oluşturmak, düzenli gelir elde etmek ve geleceğe güvenle bakabilmek için önemlidir.

Yatırım Stratejileri Nelerdir?

Kripto para piyasalarının çok hareketli olduğundan ve bu piyasalarda mutlaka belirli stratejiler etrafında hareket edilmesi gerektiğinden bahsettik. Yazımızda incelediğimiz stratejiler istikrarlı bir şekilde uygulandığında zararı minimize etmek ve düzenli bir gelir sağlamak için fayda verici stratejiler olacaktır.

Parayı Dağıtmak ve Portföy Oluşturmak

Kripto para piyasalarında belki de en önemli stratejilerden birisi de yatırım yapacağınız tutarı belirli kripto paralara dağıtmaktır. Çoğu acemi yatırımcı tüm parasını tek bir kripto paraya veya en fazla iki kripto paraya olacak şekilde dağıtır ve sadece o kripto paranın hareketlerini takip eder. Bu yanlış bir yöntemdir çünkü bu kripto parada yaşanan bir düşüş neticesinde yatırımcının gelir elde edebileceği başka hiçbir imkanı kalmaz. Ünlü bir yatırımcının da dediği gibi: “Tüm yumurtaları aynı sepete koyma.” Eğer tüm yumurtaları aynı sepete koyarsanız olası bir kazada yumurtasız kalırsınız. Dolayısıyla bir portföy oluşturarak ve yatırım yapacağınız parayı en azında 4-5 farklı kripto paraya bölüştürerek yatırım yaptığınızda doğru bir strateji uygulamış olursunuz. Bu sayede portföyünüzde yer alan coinlerden iki düşüşe geçtiğinde diğer ikisi veya üçü yükselebilir ve siz zarar etmemiş olursunuz.

Araştırarak Yatırım Yapmak

Kripto para piyasaları çok popülerdir ve hemen herkes burada yer almaktadır. Bu nedenle birçok kişi bilgi sahibi olmamasına rağmen fikir sahibi olabilir. Kulaktan dolma bilgiler veya eş dost tavsiyeleriyle yapacağınız yatırımlarda sizlere büyük zararlar olarak dönebilir. Yatırım yapacağınız kripto paraların her birini iyi bir şekilde araştırmalı ve incelemelisiniz. Bu sayede neye yatırım yapmış olduğunuzu bilebilir ve olası düşüşlerde sakin kalarak zarar etmekten kurtulabilirsiniz. Elinizde bulunan kripto paranın gerçek değerini ancak araştırma yaparak bilebilir ve bu şekilde düzenli bir gelir edebilirsiniz. Hem alım kararlarınızda hem de satım kararlarınızda araştırma yapmak ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyerek başarılı bir yatırım stratejisi izleyebilirsiniz.

Anapara Sabit-Kar Dışarı

Bu yöntem de çok sık kullanılan bir yöntemdir. Kripto para piyasalarında hareketlilik yüksek olduğundan dolayı kısa zamanda büyük miktarlarda kar elde edebilirsiniz. Böyle durumlarda elde ettiğiniz karı cebinize koyarak ve anaparanız üzerinden devam ederek karınızı realize edebilir ve düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Örneğin 500 dolarlık bir yatırım yapmış olduğunuz kripto para birkaç hafta içinde değerlenerek 750 dolara yükseldi. Bu durumda sizler de 250 dolarlık karınızı paraya çevirebilir ve kalan 500 dolarınızı kripto para olarak tutmaya devam edebilirsiniz. Bu yöntemi kullanan yatırımcılar adeta kendilerine ekstra bir maaş yaratmaktadırlar. Bu yatırım stratejisiyle düzenli kazanç elde etmek mümkündür.

Bu stratejide dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise, yatırım yapmış olduğunuz paraları güncellemektir. Eğer araştırmalarınız sonucunda kripto paranın değer kaybedeceği sonucunu çıkarıyorsanız, anaparanızı nakde çevirebilir veya başka bir kripto para satın alarak tekrar aynı stratejiyi uygulamaya devam edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.