DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Backlink nedir?

Backlink nedir?
15.11.2021 11:54
0
A+
A-

Backlink nedir?

Backlink nedir? İnternet sitenizin başka bir web sitesinden link verilmesidir. İnternet sitenizdeki bir içeriğe başka bir web sitesinden link verilmesi sitenizin popüler olmasını sağlayacaktır. Google tarafından sitenizin ana dizinine ya da herhangi bir içeriğe link verilmesi sitenizin yükselmesine sebep olacaktır. Arama motorları tarafından sitenizin popüler olması üst sıralarda çıkmanızı ve daha fazla ziyaretçinin sitenize gelmesi demektedir.

Backlink Zararlı mdır?

Backlink zararlı mıdır? Backlink alırken çok fazla dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde sitenizin yükselmesinin aksine düşüş yaşamasına sebep olabilir. Bu konu üzerinde gerçekten hassas olmak gerekmektedir. Zira arama motoru tarafından sitenizin ban yemesine kadar gidebilir.

Sitenize alacağınız backlinkleri iyi seçmenizde fayda olacaktır. Arama motorları, sitenize aldığınız backlinkleri doğal yollarla mı yoksa hileyle mi aldığını fark edebilmektedir. Bu durumun anlaşılması halinde sitenize dönüşleri çok zararlı olacaktır.

Backlink aldığınız zaman dikkat etmeniz gereken diğer hususlardan bir tanesi de backlink aldığınız sitenin durumudur. Güvenilir olmayan sitelerden backlink almaktan kaçınmalısınız.

Backlink aldığınızda tercih ettiğiniz siteler kalıcı olmalıdır. Güvenilirlik dışında sitenin aktiflik durumu önemlidir. Backlink aldıktan sonra 1-2 ay sonra kaldırılan backlink sitenize yarardan çok zarar getirecek ve sitenizin durumunu ilk haline çevirecektir.

Backlink analizi yapmak oldukça önemlidir. Sitenize alacağınız linkin kalıcı ve otoriter bir siteden olması sitenize bir anda yükseliş getirebilmektedir. Güvenilir olmayan ve zararlı sitelerden alınan backlinkler sitenizin banlanmasına kadar sebep olabilmektedir. Bu bağlamda dikkat etmeniz gerekmektedir.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almak istiyor musunuz? Aşağıda belirtilen maddelerden herhangi birini kullanarak sitenize backlink alabilirsiniz.

Backlink Almanın Yolları

  • Popüler ve otoriter bir siteden tanıtım yazısı satın alabilirsiniz.
  • Paravan siteler oluşturarak kendi sitenize link vererek sitenize backlink sağlayabilirsiniz.
  • Blogger ya da wordpress sitelerine yorum yaparak sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz.
  • İnternet sitenizin tanıtım yazılarını paylaştığınız blog sayfaları oluşrabilirsiniz.

Unutmayalım ki; sitenizin başka siteler tarafından fark edilip geri bağlantılar oluşturması ve sosyal medya platformlarında içeriklerinizi paylaşılması harika olabilmektedir. Bu tür backlinkler gerçekten sitenize çok fazla fayda sağlamaktadır. Kendi çabanız ve hemen hemen tüm kalitesiz ve zararlı sitelerden alınan backlinkler faydadan çok zarar getirmektedir. Sitenizin spam olarak algılanması ihtimalini yükseltmektedir.

Her gün arama motorları internet sitelerinin sıralaması hakkında kriterler belirlemektedirler. Sitenize aldığınız backlink aracılığıyla sitenize gelen ziyaretçinin sitenizde kaldığı süre, sayfalar arasında gezinme süresi vs. gibi birçok etken etkili olacaktır. Bu yüzden backlink alırken konulara dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde sitenizi yükselmek yerine diplere gönderebilirsiniz. Bu konuda ısrarcı davranmanız halinde sitenizin banlanması söz konusu olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.