DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

En Değerli Coinler Listesi

En Değerli Coinler Listesi
17.12.2021 10:16
0
A+
A-

En Değerli Coinler Listesi

En değerli coinler listesi oluşturmak son dönemlerde oldukça hareketli bir seyir izleyen kripto para piyasalarında oldukça zor bir süreçtir. Kripto para varlık sınıfı, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi birden fazla büyük tokenin daha sonra ayı piyasalarına girmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla çok ciddi bir dalgalanma yaşadı. Omicron varyantının ortaya çıkışı ve Federal Rezerv’in faiz oranlarını daha önce enflasyonla mücadeleye yardımcı olacağı düşünülenden daha erken yükseltme konusundaki istekliliği de dahil olmak üzere birkaç katalizör gerilemeyi ateşledi. Dijital varlıklar, hem sermaye dağıtmak için en riskli alanlardan biri hem de 2022’ye girerken en umut verici büyüme fırsatlarından biri olmaya devam ediyor. 2021’in son ayında satın alınabilecek en değerli alt coinler hakkında bilgi sahibi olmak akıllıca yatırımın ilk anahtarı olacaktır.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, kripto para piyasasına girmek isteyen herhangi bir yatırımcı için zorunlu bir varlıktır. Son geri çekilmeden sonra bile, BTC, belirli bir madeni paranın “hakimiyeti” olarak bilinen bir ölçüm olan genel piyasa değerinin kabaca %40’ını oluşturuyor. Kasım, 69.000 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan ve ardından omikron varyantının ortaya çıkmasını izleyen ayın sonlarında ayı piyasası bölgesine giren dijital varlık için hareketli bir ay oldu. Borsada olduğu gibi, kriptoda da kısa vadeli trendler oynamak, yatırım yapmaktan çok kumar oynamaya benzer. Yine de uzun vadeli yatırımcılar için Bitcoin hala yükselişte ve ciddi fiyat düşüşleri satın alma fırsatları olarak düşünülmelidir.

Ethereum (ETH)

Ethereum bugün satın alınabilecek en iyi kripto para birimleri arasında yer alıyor. Ethereum’un %21’den fazla hakimiyet hızıyla, sadece BTC ve ETH pazarın %60’ından fazlasını oluşturmakla kalmıyor, ikisi arasında Ethereum aslında 5 Kasım ile 5 Aralık arasındaki 30 gün boyunca daha baskın hale geldi. O dönemde pazar payı %42,7’den %40,8’e düşen Bitcoin’in aksine, ETH kripto pazarının %19,6’sından %21,6’sına çıktı. BTC’den temel olarak farklı olan Ethereum, dünyada en çok kullanılan blok zinciri ve genç, gelişen merkezi olmayan finans alanı (DeFi) için tercih edilen bir ağdır ve aynı zamanda paraya çevrilemez tokenler veya NFT’ler için popüler bir ev sahibidir.

Solana (SOL)

2021 bir bütün olarak kripto para birimi için hareketli bir yıl oldu, ancak yılın en dikkat çekici hikayelerinden biri, pazarın sadece %0,01’ini oluşturmaktan aralık başında %2,6’dan fazlasına ulaşan Solana’nın aniden ortaya çıkmasıydı. DeFi’nin devam eden büyümesine bahse giren herkesin, Ethereum’dan çok daha düşük işlem ücretlerine sahip geliştirici dostu bir ağ olan Solana’ya yatırım yapması iyi olacaktır.

Binance Coin (BNB)

Şu anda en değerli coinler listesinde piyasa değerine göre üçüncü en büyük token olan BNB, yine de kripto para piyasasının sadece %4,1’ini oluşturuyor ve zaman içinde pazar payını silip süpürmesi için bolca alan bırakıyor. Binance Coin’in 2021’de yaptığı tam olarak buydu, çünkü piyasa hakimiyeti %0,7’den yıla başlamasına rağmen aralık başında %4,1’e yükseldi. Yatırım yapılacak en iyi kripto para birimlerinin çoğunda olduğu gibi, BNB, giderek daha popüler hale gelen bir blok zinciri olan Binance Akıllı Zincirinin yerel para birimidir. Binance’in kendisi, Coinbase Global Inc.’i (ticker: COIN) bile aşan dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. BNB, 2017 yılında piyasaya çıktı ve maksimum 200 milyon jeton arzına sahip olacak şekilde tasarlandı. Nihai hedef, arzı, borsanın arzı azaltan üç ayda bir “yakarak” yaptığı 100 milyon BNB’ye düşürmektir.

Polygon (MATIC)

 

Kısmen hem Binance hem de Coinbase tarafından finanse edilen Polygon platformu, Ethereum’u çok zincirli bir sisteme dönüştürmek amacıyla Ethereum’un üzerine inşa edildi. Amaç, kriptonun daha hızlı ana akım benimsenmesini sağlayacak daha çok yönlü ve ölçeklenebilir bir kripto para ekosistemi oluşturmaktır. Şimdi piyasa değerine göre en iyi 15 kripto para birimi arasında yer alan MATIC, yıla başlamak için 2 sentin altındaki değerden aralık başında yaklaşık 2 dolara yükseldi. Polygon’un istikrarının en son testinde, MATIC, 28 Kasım ile 5 Aralık arasında %21 artışla aralık ayı başındaki satışlarda gerçekten ilerleme kaydeden birkaç ana tokenden biri oldu. MATIC’i Aralık ve sonrası için değerlendirilebilecek ve yatırım yapılabilecek en iddialı kripto para çeşitlerinden biri olmayı hakediyor.

Avalanche (AVAX)

Cornell Üniversitesi’ne bağlı bilgisayar bilimi araştırmacılarından oluşan bir üçlü tarafından kurulan Avalanche, 2020’de bir ilk madeni para teklifiyle giriş yaptı ve seçkin risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz tarafından destekleniyor. AVAX madeni para, yıla sadece 3,17 $’dan başladı ve ağı hızla pazar payı kazandığı için şu anda 80 $’dan fazla işlem görüyor. Mütevazı hırslar için değil, Avalanche açıkça en popüler akıllı sözleşme blok zinciri olarak Ethereum’u geçmeyi hedefliyor. SushiSwap gibi önde gelen Ethereum projeleriyle giderek daha uyumlu hale gelen Avalanche, kullanıcıların kripto para birimlerini bir blok zincirinden diğerine taşımasına olanak tanıyan “köprüler” aracılığıyla ilgi seviyesini artırıyor.

Kitty Inu (KITTY)

En değerli coinler listesi geleneğine uygun olarak, ayın son seçimi tamamen spekülatif bir isim ve kolayca bahsedilen en riskli kripto para birimi. Hepsine yatırım yapmak için en iyi kripto para birimi unvanı için yarışan diğer jetonlar gerçek faydaya, kendi blok zincirlerine ve yerleşik kullanım durumlarına sahipken, Kitty Inu, hevesli bir meme jetonudur. Önceki altı seçim arasında en küçük piyasa değeri yaklaşık 14 milyar dolardı ve KITTY’nin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 100 milyon dolar civarında.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.