DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Ons Nedir?

Ons Nedir?
29.12.2021 14:51
0
A+
A-

Ons Nedir?

Ons terimini ekonomi haberlerinde, gazetelerde, makalelerde sıkça görmekteyiz. Hayatımızda her an karşımıza çıkabilecek olan terim nedir ve nerede nasıl kullanılır bilmeyenler ve merak edenler için ons nedir detaylı bir şekilde anlatalım.

Ekonomi haberleri izlerken çokça duyduğumuz bir ekonomi tabiri olan ons, bir hesaplama şekline verilen isimdir. Özellikle ekonomistler tarafından çok iyi bilinmesi ve doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Piyasa (borsa) yorumları yaparken ons tabiri bilmek işinize yarayacaktır.

Ons Nedir ve Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Altın gibi değerli madenlerin hesaplanması sırasında kullanılan işleme ons denir. Ekonomi işlemlerinde ons hesaplanması oldukça önemli olması buradan kaynaklanmaktadır. Dünya üzerindeki pek çok yerde altın satışları ya ons ya da gram cinsinden yapılmaktadır. Bu terimi ekonomi haberlerinde ons altın olarak ifade edildiğini duymuşsunuzdur. Ons nedir işlemi hakkında daha detaylı bilgilendirmeler ise şöyledir. Altın başta olmak üzere gümüş, elmas ve yakut gibi değerli madenlerin tümünün hesaplanması için bu işlemden yararlanılır. Bir çeşit kütle birimi olarak düşünebilirsiniz. Peki, 1 Ons değeri nedir?

1 Ons Altın Kaç Gram Etmektedir?

Piyasayı yeni yeni çözümlemeye çalışan kişilerin ons hesaplamaları için 1 Ons kaç grama denk gelmektedir gibi sorulara aşina olması gerekir. Tüm dünya piyasalarında 1 ons değeri sabit olarak kullanılmaktadır. Buna göre 1 ons altın gram cinsinden değeri 31,03 gram olarak hesaplanır. Finansal / ekonomi bir işlem yapılırken 1 ons altın değeri 31,10 gram olacak şekilde hesaba katılır.

Ons Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Ons nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır soruları ile çoğu zaman karşılaşırız. Ons ilk kez Avrupa’da görülmüştür. Hikâyesine dair söylentilerde ilk defa Fransa’nın Trayes kentinde kullanıldığı daha sonra yayınlaştığı vardır. Ons altın dünyadaki bütün yatırımcıları alakadar eder bir hesaplama türüdür. Ülkelerin merkez bankaları ons altın hakkında oldukça bilgili olmak zorundadır. Ons altınlarda fiyatların azalıp artması genelde dolar kuruna göre değişlik göstermektedir. İlk kez orta çağda karşımıza çıkan ve hala hayatımızda en çok duyduğumuz ekonomik terim olması itibari ile de her zaman merak konusu olmaktadır.

Ons Çeşitleri

Ons her ne kadar altın olarak ons altın diye lanse edilse de ons değerlerinde çeşitlilik söz konusudur. Ons altın birçok çeşitte ayrılabilir. En çok bilinen ons değeri ise Troya Ons’ tur. Avrupa’nın pek çok önemli ticaret merkezinde bu değer kullanılmaktadır. Günümüzde hala aktif bir şekilde kullanımına devam edilmektedir.

Ons Altın Nasıl Alabilirsiniz?

Ons nedir sorusunun cevabını bulduktan sonra şimdi de nasıl alabileceğinizi bulalım.

Yer altından zorlu şartlarda çıkarılan ve değeri ilk günkü gibi her zaman fazla olan altın emtia piyasalarında en çok işlem gören madenlerin başındadır. Belirli aşamalardan geçtikten sonra ancak satılır hale gelebilmektedir. Ülkemizde altın piyasaya sürüm işlemleri Borsa İstanbul- Değerli Madenler ve Kıymetli Taşlar piyasası ile yürütülmektedir. Bu işlemi bireysel bir şekilde yapmanız ise mümkün değildir. Ons almak istediğinizde ya kuyumculardan fiziki olarak ya da banka ya da diğer online piyasalar üzerinden ons altın alabilme imkânınız bulunur. Eğer banka üzerinden ons altın alacaksanız yapmanız gereken vadesiz bir altın hesabı açmanızdır. Bunu online bankacılık ya da doğrudan bankaya giderek yapabilirsiniz. Size açılan hesaptan sonra ancak ons altın işlemleri yapabilirsiniz. İster ons ister gram altın alın her ikisi de dolar karşılığında işlem görmektedir. Ekonomistlerin çoğu zaman kullandıkları çift yönlü işlemler altın fiyatlarının ne yönde olduğunu size göstermede yardımcı olur.

Ons alım satım işlemleri hakkında ayrıntılı diğer bilgiler için ilgili yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.