DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Kripto Para Gelişimi

Kripto Para Gelişimi
11.01.2022 16:30
0
A+
A-

Kripto Para Gelişimi

Kripto paraların hayatımıza girmesi her ne kadar 2007-2008 yılları arasında ekonomik olarak yaşadığımız kriz döneminin sonrasında olduğu düşünülse de aslında bu paraların temellerinin bundan çok daha önce ki yıllara dayandığı biliniyor. Kripto paraların günümüzde bu kadar popüler hale gelmesinin sebebi elbette tüm ülke ekonomilerinde pandemi ile birlikte yoğunluğunu arttıran kriz dönemleri içerisinde alternatif para arayışları olmuştur. Birçok insan pandemi dönemini geçirdiğimiz bugünlerde merkeziyetçi olmayan bu para sistemlerine daha fazla ilgi duymaya başlamıştır. Büyük şirketlerde dahil olmak üzere pek çok kesimin yatırımlarını yönlendirdiği bir kanal olan kripto para piyasası her geçen gün yatırım yapanların sayısını arttırmayı başarmıştır. İlk çıkış yıllarında bitcoin olarak merkeziyetsiz olarak piyasaya sürülen bu paralara ilginin çoğalması sebebiyle birçok farklı altcoin üretimi eşlik etmiştir. Birçok devlet halen kripto paraları resmi ve yasal olarak tanımasa da gelişimini sürdüren kripto para piyasası bugün geldiği noktada artık ödeme aracı olarak kullanılmaya başladığı pek çok sektör ve piyasa bulunmaktadır. Şirketlerin bilançoları incelendiğinde özellikle büyük yurtdışı şirketlerin coin varlıklarında ki büyüklükleri de dikkat çekici olmaktadır. Bu varlıkların şirket bilançolarında görülmesi elbette özel yatırımcıları kripto para yatırımları konusunda daha çok teşvik etmekte ve bireysel yatırımcılar içinde ilgi odağı olmayı sürdürmektedir. Peki bu kadar popüler olan kripto para piyasası hakkında ünlü analistlerin ne gibi yorumları bulunmaktadır?

Dünyaca Ünlü Analistlerin Kripto Para Hakkında ki Düşünceleri

Bitcoin halen kripto para piyasasın en çok takip edilen parası durumunda. Hal böyle olunca pek çok dünyaca ünlü analistin bitcoin hakkında yaptığı yorumlar özellikle bitcoin yatırımcıları tarafından merakla takip edilmektedir. En güncel yorumlara göre halen pek çok analist bitcoin için 2022 senesinde artış trendini yakalayacağı şeklinde yorumlar yapılıyor. En son takip edilen yorumlara göre Rakesh Upadhyay Bitcoini yorumlarken Bitcoinin 58000 doların üzerinde ki zincirini kırması halinde fiyatının 62000 ve 67000 dolar arasında bir seviye yakalayabileceğini belirtiyor. Boğaların bitcoin fiyatını yükseltmek için hamle başlatabileceğini yorumlayan analist bitcoin için yeni senenin düşüş trendini kırabilecek bir yıl olabileceği söylemlerini yinelemekte. Aynı yorumcunun Matic Coin için de bir yükseliş trendi beklediği yorumları bulunmakta. Matic Coinin mevcut konumunda fiyatı 1,70 dolar üstünü görmesi halinde 2 dolar ve üzerini sınayacağı belirtiliyor.

Kripto para piyasasında yaşanan düşüşlerin bir etkisinin de yatırımcının altın piyasasına yöneldiği şeklinde yorumlanmaktadır. Bitcoin piyasasında yaşanılan etkili düşüşlerin en önemli sebeplerinden biri olarak gösterilen altın piyasasına kayış olarak nitelendiriliyor. Capıtal Advisors CEO’ su olan Mıcheal Purves 2021 yılının Ekim ayında yaptığı yorumlarda bitcoin’in düşüşe geçeceğini belirten yorumlarda bulunmuş idi. Bu yorumları doğru çıkan Purves Bitcoin seviyesinin 42000 dolar seviyesinin önemli bir geçiş olduğunu belirtiyor. Bu seviyenin denenmesi ile birlikte azalış sürmesinin kayıpları derinleştireceğini yorumlarına ekleyen Purves eğer 42000 dolarlık seviyenin üstünde ilerlenir ise bu da yükselişler için fırsat tanıyacağını yorumlarına eklemektedir.

Bir diğer analist yorumlarında ise Michael van de Poppe Bitcoin için kısa vadede toparlanma sürecine gireceği ve fiyatının yükseliş eğilimi kazanacağını belirtmektedir. Aynı yorumcu Ethereum fiyatlarının da aynı Bitcoin gibi yükseliş trendi başlatacağını belirtiyor. Kripto para piyasası için birçok yorum yapan bir diğer analist Sarah Tran Cardono için yaptığı yorumda 1.87 bandının kırılması durumunda 3 Dolara doğru bir yükseliş trendine geçebileceğini açıklıyor. Ethereum hakkında bir diğer yorum ise Fidelity analisti olan Jurrien Timmer’den gelmiştir. Ünlü analist ethereum için mevcut seviyesinin alım fırsatı verdiğini yorumluyor. Ethereum için kısa vadede dalgalanmaların olabileceği, düşüşler yaşanabileceği ancak uzun vadede değerinin artacağını ekliyor. Ethereum mevcut konumu ile Bitcoin için en büyük rakip olma durumunda. Ancak ilerleyen günlerden Ethereum fiyatının Bitcoinden daha fazla yükselerek daha etkin bir rakip olabileceği yönünde yorumlar gelmeye devam ediyor.

Ben Armstrong kripto para piyasası ile ilgili önemli yorumlara imza atan bir diğer analist. Yorumlarında Metaverse projesi içerisinde bulunan Sandbox’a dikkat edilmesi gerekiyor. Analistin bu coin ile ilgili üzerini çizdiği nokta Bitcoin düşüş gösterirken Sand’in ters yöne haraket sağlarak yükselişe geçtiği yönünde. Bu coin 2021 son günlerinde 5,50 dolar üzerine sıçrayış gerçekleştirerek çıktığı günden bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış durumdadır. Sand’in yaptığı bu sıçramadan sonra pek çok yatırımcının ilgi odağı olan para birimi için halen yorumlar gelmeye devam etmektedir.

Pek çok analist yorumlarına göre coin piyasasında yaşanılan düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği yönünde. Tabi burada alım yapılacak paranın iyi bir şekilde araştırılması gerekmekte. Dijital varlık fonu yöneticilerinden Diago Monica kripto para piyasasında yatırımcıların halen fon büyüklüklerini genişlettiklerinden bahsediyor ve bu seviyelerin alım fırsatı verdiği yönünde ki söylemlerini yineliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.