DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Para Kazandıran 10 Meslek

Para Kazandıran 10 Meslek
20.12.2021 15:13
0
A+
A-

Para Kazandıran 10 Meslek

İlk okuldan başlayan meslek seçimi, üniversite sınavı ile resmileşiyor. Kişiye uygun (yetenek, heves, istek vb.) olan mesleğe yönelmesi tamamıyla doğru bir seçimdir. Dolayısı ile yaşamı boyunca iş yaşamında kazanacağı başarılar günlük yaşamda ve iş yaşamındaki mutluluğun kaynağıdır. Ancak kişiye uygun olmayan meslek seçiminin sonucu başarısızlık ve hayal kırıklığıdır. Yetenek, istek, beceri gibi faktörlere göre meslek seçimi yapmak gerekir. Yani bu faktörler ilk sırada yer alması gerekirken para kazandırması, getirisi kısacası para konusu listenin ilk sırasına giriyor. Ancak şu gerçeği de kabul etmek gerekir ki, para yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesi için ana husustur. Para kazandıran 10 meslek konusunu detaylı olarak incelemek meslek seçecek olan yeni nesiller için kılavuz olacaktır.

En Çok Getiri Sağlayan 10 Meslek

En Çok Getiri Sağlayan Mesleğin ne olduğu her dönemin araştırma konusu olmuştur. Gerek Türkiye de gerek farklı ülkelerdeki araştırmacı kişiler veya kurumlar dönem dönem açıklamalarda bulunduğu görülmektedir. Araştırmaların temelinde sosyal çevre yer almaktadır. Sonuçlar en çok getiri sağlayan 10 meslek, her zaman kazanan meslekler arasında olacağı unutulmamalıdır.

Meslek seçimi, sancılı bir süreçtir. Bir karar ile geleceği şekillendirme ifadesi dile kolay gelse de yaşama bakıldığında oldukça zordur. İş bulabilme ihtimali bu sürecin en can alıcı noktasıdır. Gerek Türkiye’de gerek başka ülkelerdeki işsizlik sorunu, istihdam ve meslekler konuları analiz edilmelidir. Eskiden beri gelen bu konular üzerinde binlerce analist yorumu, tartışmalar, istatistik sonuçlarını görebilirsiniz.

En Çok Para Kazandıran 10 Meslek ve Maaşlar

Günümüzde kariyer planlamasında mesleğin kazandırdığı para ne kadar çoksa popüler meslek kategorisinde yer almakta ve seçimler bu doğrultuya göre yapılmaktadır. Peki hangi meslek ne kadar kazanç sağlıyor? İşte cevabı;

  1. Doktor
  2. Avukat
  3. Pilot
  4. Yazılımcı
  5. Mühendislik
  6. Profesör
  7. Milletvekili
  8. Kabin memuru
  9. Diyetisyen
  10. Eczacı

Doktor; doktorluk mesleği her çağda önemli olmuştur. Tıp fakültesi eğitimlerini başarıyla tamamlayıp mezuniyet sonrasında uzmanlık sınavları başlar. Bu sınavı kazanan doktorlar alanında uzmanlığı kazanır. Hem kamu kuruluşlarında hem de özel kuruluşlarda iş olanağı yüksektir. Ortalama doktor maaşı 8000 TL’den başlar. Özel kuruluşlarda istihdam sağlanan doktorlar ileri ki aşamalarda maaşları artarak devam eder.

Avukat; hukuk fakültesini başarı ile tamamlayan kişileri sırada hukuk stajı beklemektedir. Süresi 1 senedir. Staj sonrasında avukatlık ruhsatını almaya hak kazanan kişiler, çeşitli kurumlarda iş bulabilir. Üstelik kendi avukatlık bürosunu açma imkanları da bulunmaktadır. Maaşları 4.500 TL’den başlamaktadır. Ancak bu maaş, kişinin özel bürosunda kazandığı davalar sonucu elde ettiği başarılardan dolayı 45.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Pilot; pilotluk eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler iş bulma konusunda şanslı meslekler arasındadır. Üstelik maaşları oldukça iyidir. Anlaşılan havacılık şirketine göre maaş rakamları değişir. Ortalama olarak bir pilotun maaşı 25.000 TL’dir. Ancak bu durum çalışma süresine göre de değişir. Yani 30 gün boyunca kaç gün çalıştığına bakılmaktadır. Pilot olmak için özel pilotluk eğitimleri olduğu gibi THY tarafından açılan eğitimlerde mevcuttur.

Yazılımcı; içinde bulunduğumuz çağ, robot çağıdır. Dolayısı ile yazılımcı, bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri mesleği bu son yıllarda altın çağını yaşamaktadır. İnternet ağının yaygınlaşması ve kullanıcıların artması, akıllı cihazların gelişmesi, kısacası teknolojinin hızla büyümesi ile bu meslek grubundan nitelikli çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Yazılımcı denilen meslekte kod yazma, programlama, programları geliştirme gibi konularda aktiftirler. İş bulma imkanları oldukça esnektir. Kendi iş yerlerinde proje bazlı çalışılabileceği gibi özel şirketlerde de çalışabilirler. Ortalama olarak 75.000 TL ila 550.000 TL arasında değişir. Üniversitede doğrudan bu bölümler okunabileceği gibi fakülte dışı eğitim programlarına katılarak bilgi ve tecrübe kazanmak mümkündür.

Mühendislik; mühendisliğin her dalı oldukça ihtiyaç duyulan bölümler arasında yer aldığı bir gerçektir. Yukarıda teknoloji ile alakalı mühendislikten kısaca bahsettik. Bir de petrol alanında yapılan mühendislikten bahsedilecek olursa; petrolün keşfedilmesi ile petrol mühendisliği önem kazandı. Petrolü işlemek üzere kurulan tesislerde petrol mühendisleri, maaş konusunda oldukça şanslıdır. 150.000 TL ila 500.000 TL arasında değişmektedir.

Profesör; her bölümün mutlaka profesörlüğü bulunmaktadır. Önemli olan lisans dönemini başarı ile tamamlayıp sırası ile yüksek lisans, doktora ve doçentlik dönemlerinde de aynı başarıyı göstermek gerekir. Bu meslek dalı dünya genelinde Para kazandıran 10 meslek arasında olduğunu söylenebilir. Ülkelere alınan maaşlar değişmektedir. Ortalama olarak maaş durumundan bahsedilecek olunursa 135.000 $’dır.

Milletvekili; milletvekili maaşları aylık olarak alınır. Milletvekili olabilmek için herhangi bir partinin milletvekili adayı olunması gerekir. Ayrıca: ilkokul mezunu olmak yeterlidir. Erkekler askerlik görevini yerine getirmiş olması gerekir. Kamu hizmetlerinden yararlanabilmelidir. Ve hapis cezası bulunmaması gerekir. Bu şartları sağlayan herkes milletvekili olabilir. Aldıkları maaş ortalama 25.000 TL’dir.

Kabin memurluğu; çalışma ortamları uçak içerisindedir. Yolcuları uçuş esnasında yönlendirmek, bilgilendirmek ve güvenli bir uçuş geçirmelerini sağlayan görevlilerdir. 9 ila 10.000 TL maaş aldıkları bilinmektedir. Maaş durumu hava yolu şirketine göre değişmektedir. Eğer yurt dışı hava yolu şirketi ile çalışılıyorsa maaş için ödenen rakam artmaktadır.

Diyetisyen; günümüzün en önemli konuları başında beslenme gelir. Çeşitli hastalıklardan korunmak için ideal beslenme nasıl olur ya da sporcuların sağlıklı beslenme programı oluşturulması konularında diyetisyen desteğine ihtiyaç duyulur. Diyetetik alanından mezun olmak yeterlidir. İş bulma alanları oldukça geniştir. Kamu veya özel hastanelerde iş bulunabileceği gibi kendi iş yerini açarak para kazanan meslek gruplarındandır. 6.000 TL ila 10.000 TL arasında maaş alırlar. Kendi iş yerlerinde veya özel hastanelerde anlaşma şartlarına göre belirtilen para durumu artarak devam eder.

Eczacılar; eczacılık fakültesinden mezun olduktan sonra eczacı olmak mümkündür. Çalışmak için kendi işyerlerini açarlar. Aldıkları para durumu bulunduğu şehrin, ilçenin durumuna göre değişir. Ortalama 5.000 TL ila 6.000 TL arasında başlangıçta aldıkları maaş durumudur. Kendi iş yerlerini açtıklarında kazandıkları para daha fazladır.

Yukarıda bahsedilen Para kazandıran 10 meslek grubunun aldıkları maaşlardan kısaca bahsedilmiştir. Bu durum Türkiye içinde ve yurt dışında değişmektedir. Türkiye’de okuduktan sonra yurt dışında iş yaşamına da devam edilebilir. Bu durum tamamen kişinin vereceği karar doğrultusunda şekillenir. Para, yaşam kalitesini yükselten önemli bir unsur olduğundan sadece Türkiye’de yüksek maaş almayla yetinmeyip mesleki getirinin en fazla olduğu ülke de çalışma fikri de kariyer seçiminde önemli bir karardır. Buna bağlı olarak iş hayatında başarı elde edilebileceği gibi sosyal hayatta da sıkıntı çekmeden yaşayabilmek mümkün hale gelir.

Sosyal çevrede oldukça fazla meslek grupları ile karşılaşırız. Kimi meslekler uzun yıllardır vardır günümüzde de hala devamlılığı devam ediyordur kimi meslek grupları zamanın şartları sonucu ortaya çıkmış yeni meslek gruplarındandır. Kazandıkları para ise her dönem aynı olmamıştır. Ancak en çok kazanan meslek gruplarından oldukları bilinmektedir. Analist sonuçları bu durumu kanıtlamaktadır. Mesela doktorluk. Eskiden de var olan bu meslek günümüzde de var, gelecekte de var olacaktır. Ancak yazılım mühendisliği son yıllarda ortaya çıkmış ve giderek popülerlik kazanan bir meslektir. Ve gelecekte de var olacak bir meslek grubudur. Kazandıkları para ise ekonomiye, ülkeye göre değişmektedir. Para kazandıran 10 meslek hakkında daha fazla bilgi öğrenmek ya da analistlerin meslekler hakkındaki yorumlarını bilmek istiyorsanız web sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.