DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Araba Nasıl Vurdurulur

Aracınız eğimli bir zeminde ise tek başınıza aracı vurdurabilirsiniz. Öncelikle araç içine oturun vitesi boşa alın, kontağı açın ve el frenini indirin. Aracınız eğimden dolayı hızlanmaya başlayacaktır. Burada önemli olan araç hızlanmaya başladıktan sonra 15-20 km/s hızlara ulaşabilmektir.

Araba Nasıl Vurdurulur
10.11.2021 17:48
0
A+
A-

Araba Nasıl Vurdurulur

Aracınız eğimli bir zeminde ise tek başınıza aracı vurdurabilirsiniz. Öncelikle araç içine oturun vitesi boşa alın, kontağı açın ve el frenini indirin. Aracınız eğimden dolayı hızlanmaya başlayacaktır. Burada önemli olan araç hızlanmaya başladıktan sonra 15-20 km/s hızlara ulaşabilmektir. Bu hıza ulaşınca debriyaja basın ve aracı ikinci vitese atın. Vitesi uygun konuma aldıktan sonra ayağınızı debriyajdan sertçe çekin. Aracınız çalışacaktır. Eğer çalışmazsa tekrar deneyiniz. Tüm adımları doğru şekilde yaptığınızı düşünüyorsanız ve aracınız yine de çalışmıyorsa araç güvenlik nedeniyle kendini kilitlemiş olabilir. Böyle bir güvenlik önlemi yok ise aracınızın sadece akü değil yakıt gibi farklı problemleri de olabilir.

 Araç Vurdurmak Zararlı mıdır?

 Evet zararlıdır. Sonuçta bu işlem aracın normal çalışmasından farklı bir şekilde ani tepkilerde çalışmasına neden oluyor. Debriyajı sertçe bıraktığınızda Volan ve Debriyaj balatasının sertçe birleşmesi hareketli parçaların zarar görmesini ya da yıpranmasını sağlayabilir. Dizel araçlarda dikkat edilmesi gereken konulardan birisi aracı vurdurmadan önce araçta yakıt olduğundan ve motor içine sorunsuz şekilde yakıt gönderildiğinden emin olmak gerekir. Aksi takdirde dizel araçlar hava yapabilir.

 Günümüz teknolojilerinde bir sürü müşürler, sensörler ve güvenlik donanımları ile çalışan araçlarda durum daha da farklı olabilir. Siz vurdurma işlemini yaparken akü bitik olduğunda araç elektrik gücüyle çalışan yakıt pompasına alternatörden gelecek yeteri kadar enerji gönderemezse siz bütün adımları doğruda yapsanız, aracınız çalışmayacaktır. Bunun yanı sıra aracın çalındığını düşünüp kendi kendini kilitleyebilir.

 Araç Vurdurmak Ne Demek?

 Araç vurdurmak araba veya motosiklet ya da bunlara benzer sistemle çalışan her araç için hemen hemen aynı yöntemler uygulanarak aracın aküsünün bitmesi veya marş motorunun herhangi bir arızasından dolayı ilk hareket verilemiyorsa araç sanayi tabiriyle vurdurulur.

 Araç Neden Vurdurulur?

 Araçların vurdurulmasında ki en büyük sebeplerden birisi akünün bitmesidir. Akü, araçtaki ilk hareketi marş dinamosunun yapması için gereken elektrik gücünü veren önemli parçalardan biridir. Akü bittiğinde marş dinamosu gereken elektrik gücünü alamadığı için dönemez ve ilk hareketi veremez. Bu durumda araç vurdurularak marş dinamosu ve akünün görevi giderilmiş olur

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.