DOLAR
19,1767
EURO
20,9100
ALTIN
1.221,18
BIST
4.896,07

Lokman Hekim Kimdir?

Lokman Hekim Kimdir?
19.10.2022 11:16
0
A+
A-

Lokman Hekim Kimdir?

Lokman Hekim tam olarak hangi tarihte yaşadığı bilinmese de günümüze kadar adı oluşan sayılı sağlıkçılar arasında yer almaktadır. Lokman Hekim kimdir veya tarihte ki önemi gibi sorular oldukça merak uyandıran konuların başında yer almaktadır. Lokman Hekim günümüz tarihçilerine göre ilk eczacı olarak kabul edilmektedir. Döneminde yaptığı şifalı otlar sayesinde birçok hastalığa çare bulmuş ve şifa dağıttığı rivayet edilmiştir. Lokman Hekim her yönü ile birçok bilim çevresinde araştırma konusu yapılmaktadır.

Lokman Hekim Hayatı

Lokman Hekim hayatı ile ilgili bulunan bilgiler oldukça kısıtlıdır. Hakkında kesin olarak bilinen tek bilgi ise bugünkü ilaç biliminin temelini oluşturduğu ve bu yüzden hekimlerin piri olarak adlandırıldığıdır. Hangi bölgelerde yaşadığı veya hangi dönemler arasında hayatına devam ettiği bilgelerine ulaşılamamaktadır. Fakat rivayetlere göre dört bin yıl yaşadığı söylenmektedir. Lokman Hekim kimdir sorusuna ise genel itibari ile hekimlerin piri olarak yanıt verilmektedir.

Lokman Hekim bir diğer rivayete göre ise peygamber olarak tanımlanmaktadır. Özellikle peygamberler döneminde yaşaması bu olasılığı oldukça kuvvetlendirmektedir. Ayrıca Kuran adı geçmekte ve kendisi adından bir sure bulunmaktadır.

Lokman Hekim Mesleği

Lokman Hekim döneminde birçok farklı iş faaliyetlerinde bulunmuştur. Fakat hekim unvanını kazanmasında sağlık alanında yaptığı çalışmalar etkili olmuştur. İnsanın sadece biyolojik yapısı ile ilgili olarak değil iç dünyası ile de ilgilenmiştir. Bu bağlamda Lokman Hekim Öğütleri olarak bilinen eser ortaya çıkmıştır. Lokman Hekim ayrıca döneminde bulunan toplumları etkileyerek, onlara güzel nasihatlerde bulunmuştur. Nasihatleri ise genel olarak insanın dünya kaygılarını dindirmeye yönelik çalışmalardan oluşmuştur. Lokman Hekim kimdir hangi çalışmalarda bulunmuştur gibi sorulara yanıt olarak tarihi külliyatlarda cevap bulmak mümkündür.

Lokman Hekim Öğütleri Nedir?

Lokman Hekim öğütleri genel itibari ile oğluna söylenmiş bir tarzda ifade edilmektedir. Fakat bir rivayete göre Lokman Hekim’in oğlu olmadığıdır. Bu yüzden nasihat dinleyicilerine oğlum diye hitap ederek yakınlığını ve sıcaklığını göstermeyi amaçlamıştır.  Öğütlerin ana teması ise Allah’a kulluk bilinci, ana babaya saygı ve âlimlerle vakit geçirmenin üzerinde durulmuştur. Kısa bir metin olarak günümüze ulaşmış olsa da hikmeti her bir kelamının çok çok üstünde olduğu kabul edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.