DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Bir Web Sitesinin Güvenilir Olup Olmadığını Nasıl Anlarız ?

Bir Web Sitesinin Güvenilir Olup Olmadığını Nasıl Anlarız ?
01.11.2022 00:36
0
A+
A-

Bir Web Sitesinin Güvenilir Olup Olmadığını Nasıl Anlarız ?

Bir web sitesinin güvenilir olup olmadığı kısmı internet siteleri için oldukça önemli bir faktördür. Web site güvenirliliği arama motoru sıralamalarını da doğrudan etkilemektedir. Çünkü arama motorları kullanıcılara doğrudan güvenilir olan siteleri önermektedir. Web sitelerinin güvenirliliği de hangi alanların siber suçların saldırılarına karşı savunma mekanizmasıdır. Eğer sitenizin güvenilir olmadığını düşünüyor iseniz siber suçlar ile de karşı karşıya kalmanız oldukça mümkündür. Ücretsiz olarak site güvenlik kontrolleri yapılmaktadır. Bu siteler hem kullanışlı hem de güvenilir bir site denetleyicisidir.

Ücretsiz Olarak Web Site Güvenlik Kontrolü Özellikleri Nelerdir ?

Web sitesinin güvenilir olup olmadığı noktasını anlamak için güvenlik kontrolü yapan siteler bulunmaktadır. Bu sitelerin özellikleri kısmına baktığımız da ilk olarak web sitenizin güvenirliliğini kontrol etmeniz gerekir. Güvenlik tarama listelerine göre adım adım site güvenirliliği test edilmektedir. Bunun sonucunda da siteniz ile alakalı tüm olumsuzluklar karşınıza çıkmaktadır. Ortaya çıkan site ile alakalı güvenlik hatalarını öğrenerek buna göre tedbir alınabilmektedir. Uyarı kısmın da sitenize girmek isteyen kullanıcıları virüs ile ilgili olan sayfalara girebilecek URL güvenlik kontrolüne girmeden uyarmanız gerekir. Bu durum sitenize girecek olan kullanıcıları olası bir virüslü kötü yazılım durumlarından korumanız anlamı taşımaktadır. Önleme adımı ise siteyi kullanan kullanıcıların sitenize güvenli olmayan bağlantıları göndermesini engelleyebilmektesiniz. Kullanıcıların bu bağlantılara tıklayarak virüs bulaşması sitenin itibarını etkileyebilmektedir.

Web Sitelerin de Güvenlik Sembolleri Ne Anlam Taşımaktadır ?

Web sitesinin güvenilir olup olmadığı kısmını anlamak için belirli güvenlik sembolleri bulunmaktadır. Bu semboller siteye girildiğin de web adresinin yan tarafın da bulunmaktadır. Semboller sitenin güvenilirlik sertifikasının bulunup bulunmadığı ile alakalıdır. Kilit işareti bulunan siteler güvenli anlamını taşırlar. Site üzerinden gönderilen bilgiler ve alınan bilgiler gizli olduğu ve saklandığı anlamı taşır. Yuvarlak ünlem işareti bulunan siteler güvenli değildir.  Bu site de gizli bir bağlantı kurulduğu anlamı taşımaktadır. Kırmızı olan ünlem işareti ise hem güvenli değil hem de tehlikeli bir site olduğu demektir. Eğer girdiğiniz sitenin yanın da bu işaret bulunuyor ise bu sitelere gizli bilgilerin girilmemesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.