DOLAR
19,1712
EURO
20,9458
ALTIN
1.222,28
BIST
4.896,07

Verilerimiz Güvence Altında Mı?

Verilerimiz Güvence Altında Mı?
17.10.2022 17:27
0
A+
A-

Verilerimiz Güvence Altında Mı?

Son yıllarda duyduğumuz ‘şirketin müşterilerinin bilgilerinin çalınması’, ‘banka hesap bilgilerinin açığa çıkması’ veya ‘hackerlar tarafından verilerin çalınması’ gibi haberler bizleri verilerimiz güvence altında mı sorusuna yöneltmeye başladı. Bazen bu çalınan bilgilerin müşterisi olduğu şirketlerin müşteri sayısı milyonlara bile ulaşabiliyor. Böylesine bir durumda kişisel verilerimizin ne kadar güvende olduğunu nasıl bilebiliriz?

Gelişen teknoloji ile birlikte işlemlerimizin çoğunu online bir şekilde tek tık hızında yapabiliyoruz. Fakat bu online işlemlerin ne kadar güvenli olduğunu bilemiyoruz. E-postalarımıza atılan mailler, kişisel cep telefonlarımıza gelen reklam aramaları veya telefonumuza gelen reklam mesajları akıllarımızda soru işareti bırakabiliyor. Bu konu hakkında hem hukuken hem de siber alanda önemli adımlar atılmıştır.

 

Kişisel Veriler Nedir ve Nasıl Korunur?

Kişisel veri kişiyi doğrudan veya dolaylı olarak belirlenebilir kılan bilgiler bütünü denebilir. Bu bilgilere örnek olarak ad, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri gibi sadece kişinin bildiği veriler verilebilir. Fakat bu verilen örnekler buz dağının sadece görünen kısmı. İnternette yaptığımız her aktivite başka insanlar veya programlar tarafından görüntülenip kaydedilirken bu aktivitelerimizin verileri başka firmalara satılabilmektedir. Örneğin telefon numaranız, T.C. kimlik numaranız, aile bilgileriniz, IP adresleriniz, üye olunan gruplar, üye olunan marka veya marketler gibi veriler de kişisel veri olarak sayılır ve bu veriler firmalar veya reklamcılar tarafından aktif olarak kullanılıp satılabilir.

Doğum gününüzün bilinmesi veya üyesi olduğunuz bir spor salonunun bilgileri kulağa basit gelebilir. Fakat bu önemsiz gözüken veriler toplanıp, adeta bir puzzle gibi birleştirilip sizin hakkınızda bir müşteri profili oluşturulabilir veya kişisel verinizden yola çıkarak sizi daha belirlenebilir kılabilir. Bu bilgiler kamu ve özel sektör firmalarının veri ağında rahatça dolaşmaktadır. Hukuk alanında bu kişisel verileriniz 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu altında korunmaktadır.

Bahsettiğimiz gibi sizin kişisel verileriniz firmaların veri ağında dolaşmaktadır ve bu veriler ticari işletmeler için çok değerlidir. Ticaret ve kar ilişkisinde kişisel verilerin korunması önemlidir. Şifreleme, güvenli dolaşım ve KVKK konuları hakkında ne kadar bilinçli olursak kişisel verilerimiz de o kadar güvence altında olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.