DOLAR
21,0761
EURO
22,6144
ALTIN
1.320,54
BIST
5.114,97

Sosyal Medyada Daha Fazla Zaman Geçiren Gençlerdeki Değişimler Nelerdir?

Sosyal Medyada Daha Fazla Zaman Geçiren Gençlerdeki Değişimler Nelerdir?
17.10.2022 17:26
0
A+
A-

Sosyal Medyada Daha Fazla Zaman Geçiren Gençlerdeki Değişimler Nelerdir?

Günümüzün iletişim şekli olan ve neredeyse herkesin hayatında önemli bir yer tutan sosyal medyaların kullanım sıklığı günden güne artmaktadır. Günümüzde her yaştan insan veya her türdeki kurumlar kendi sosyal medya hesaplarını açıp bu hesapları her gün aktif olarak kullanmaktadır. Avantajlarının yanında bir sürü dezavantaj getiren sosyal medyalar özellikle gençlerin hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Bu yazımızda sosyal medyada daha fazla zaman geçiren gençlerdeki değişimler nelerdir sorusuna cevaplar bulabilirsiniz. Sosyal medyayı fazla kullanan gençlerdeki değişimler nelerdir?

 

Kontrolsüz ve İhtiyaç Dışı Tüketim

Sosyal medyada daha fazla zaman geçiren gençler ihtiyacı olmayan şeyleri satın almaya daha eğilimli oluyorlar. Ayrıca bu durum kontrolden de çıkabiliyor. Gençler akranlarının kullandığı ürünleri veya markaları kendilerini bir gruba ait hissetmek veya beğeni kazanıp popüler olmak amacıyla satın alıyor. Fakat bazen maddi imkansızlıklar nedeniyle gençler bu ürünlere rahatça ulaşamıyor. Bu durum gençlerin hayal kırıklığı yaşamasına neden oluyor.

 

Hayatlarını Olumsuz Değerlendirme

Sosyal medya gençlerin akranlarının hayatını görme imkanı sağlıyor ve bu gençler birbirleriyle performanslarını kıyaslama yarışına giriyor. İlgi çekici ve beğenilebilir içerik bulamayan gençler kendi hayatlarına bakınca hayal kırıklığına uğramaktadır ve bu yüzden kendilerini değersiz görmeye başlarlar. Aynı zamanda paylaştıkları içeriklere gelen yorumlara göre kendilerini aşırı değerli hissedebilirler veya gelen kötü yorumlara göre de büyük hayal kırıklığına uğrayabilirler.

 

İstenmeyen İçeriklere Maruz Kalma

Sosyal medyada şiddet, zorbalık, teşhir gibi istenmeyen unsurlar içeren içeriklere maruz kalan gençlerin hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir. Kazalar, doğal afetler veya terör saldırıları gibi içerikler gençleri kaygı bozukluğuna, depresyona ve hatta uyku ve yemek yeme sorunlarına kadar itebiliyor. Bu nedenlerden dolayı gençler yaşadıkları dünyanın tehlikelerle ve kötülüklerle dolu olduğunu düşünmeye başlıyorlar.

 

Sosyal Beceri Eksikliğine Neden Olma

Yoğun sosyal medya kullanımı gençlerde bazı sosyal yeteneklerin körelmesine sebep olabiliyor. İletişimlerinin çoğunu sosyal medya üzerinden gerçekleştiren gençler yüz yüze iletişimde zorluklar yaşayabiliyorlar ve hatta dikkat sorunlarına bile yol açabiliyor.

Sosyal medyaların bu tür dezavantajlarının yanında faydaları da vardır. Gençler sosyal medyayı yeterince ve aile denetimi altında kullanırsa zararından çok faydasını görebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.