DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Henüz Yaygın Olmayan Ama İleride Hayatımızı Değiştirecek Teknolojiler Nelerdir?

Henüz Yaygın Olmayan Ama İleride Hayatımızı Değiştirecek Teknolojiler Nelerdir?
13.10.2022 12:09
0
A+
A-

Henüz Yaygın Olmayan Ama İleride Hayatımızı Değiştirecek Teknolojiler Nelerdir?

Henüz yaygın olmayan ama ileride hayatımızı değiştirecek teknolojiler, sürücüsüz otomobiller, yenilebilir enerji, yapay zekâ, Bitcoin ve Blockchain, IoT ve diğerleri. Bu teknolojik gelişmeler hayatın her alanında görülüyor. Sözü edilen bu teknolojileri yavaş yavaş öğrenmeye başladık. Çin ve Amerika gibi ülkelerde sürücüsüz otomobillerin trafikte olduklarını, bazı hayatını kaybetmiş insanların yapay zekâ kullanılarak modern fotoğraflarının oluşturulduğunu artık biliyoruz. Ancak bu teknolojiler henüz yaygın değiller. 20-30 yıl içerisinde bu teknolojilerin hayatında her alanında yaygınlaşacağı düşünülmektedir. Biz de bu konu hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Sürücüsüz Otomobiller

Otonom araba ya da robot araba, çevresini algılayan sürücüsüz araçlardır. Günümüzde yavaş yavaş ortaya çıkan sürücüsüz otomobiller, önümüzdeki 20 yıl içinde yoğun bir şekilde kullanılacak.

Yenilebilir Enerji

Enerji üretiminde yavaş yavaş konvansiyonel yöntemler terk edilmeye ve yenilebilir enerji tercih edilmeye başlandı. Önümüzdeki yıllarda yenilebilir enerjinin payının ciddi oranda artması beklenmekte.

Yapay Zekâ

Aslında yapay zekâ son yıllarda sıkça duyduğumuz bir tabir. Ancak önümüzdeki yıllarda yapay zekâ tarafından yazılan bir senaryonun Oscar ödülü kazanabileceği görüşü bulunmakta.

Bitcoin

Bugün bildiğimiz gelişmelerden biri olan Bitcoin ilerleyen dönemlerde, ulus devletlerinin para biriminin zayıflamasına sebep olacağı ve dijital para birimlerinin değerinin artacağı yönünde düşünceler mevcut.

Blockchain

Blockchain, Bitcoin ile hayatımıza giren bir terimdir. Blockchain, temel olarak bilginin tek bir yerden kontrol edilmemesi amacıyla ortaya çıktı. Uzmanlar Blackhain’in önümüzdeki 20 yılda hayatın her alanına gireceğini savunuyor.

Dijital Para Transferi

Günümüzde para transferleri çoğunlukla dijital olarak yapılmaktadır. Ancak gelecek 20 yıl içinde dijital para transferi ile ilgili sınırların tamamen ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Vücut Sensörleri

Hayatımıza yavaş yavaş giren diğer bir teknolojik gelişme vücut sensörleridir. Sokakta yürürken bazı insanların bileklerinde ya da kollarında sensör görebiliyoruz. Sağlık hizmetleri sektöründe sensörler de gelişecek. Böylece vücudumuz anlık gözlenecek ve bazı durumlarda hastalık ortaya çıkmadan teşhis edilip, bu hastalığa karşı önlem alınacak.

IoT

IoT hayatımıza yeni giren tabirlerden birisidir. Tarım sektöründe daha verimli yöntemler adına nesnelerin interneti (IoT) çözüm olarak gösteriliyor. Uzmanlar gelecekte IoT ve robotların tarım faaliyetlerinde aktif rol olacaklarını söylüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.