DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Değer Kazanacak Coinler

Değer Kazanacak Coinler
15.03.2022 21:49
0
A+
A-

Değer Kazanacak Coinler

Rusya Ukrayna arasında meydana gelen savaş ile birlikte birçok yatırım aracında olduğu gibi kripto para piyasasında da dalgalanmalar meydana gelmektedir. Global ölçekte değerlendirilen kripto yatırım araçları arasında değer kazanacak coinler bu önemli gelişmelerden etkilenebilmektedirler. Özellikle kripto paraların doğası gereği bu gelişmelere tepkisi oldukça hızlı ve ani olabilmektedir.  Varlık kayıpları yaşamamak sebebiyle teknik ve temel analizlere önem verilmelidir. Önemli gelişmelerin yaşandığı şartlar altında sağlıklı bir değerlendirme yapmak için piyasanın çok yönlü olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Savaşın etkisi ile karşılıklı bloklar arasında uygulamaya konulan kısıtlama ve yaptırımlar tüm yatırım araçlarında olduğu gibi kripto para piyasalarında da etkisini göstermektedir. Bu koşullarda kripto piyasası dışında yatırımcılarını değerlendiren yatırımcıların güvenli olarak gördükleri altına yöneldikleri görülmektedir. Kripto para piyasalarında da kripto yatırımcılarının sağlam coinlere yatırımlarını kaydırdıkları izlenmektedir. Önümüzdeki süreçte değer kazanacak coinler belirlenirken uluslararası konjonktürün etkileri göz önüne alınarak değerlendirmeler yapılmalıdır.

Ethereum(ETH)

Geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına ciddi kazanımlar sağlayan Ethereum ayakları yere sağlam basan kripto paralar arasında bulmaktadır. Her ne kadar uluslararası piyasada meydana gelen gelişmelerden etkilense de kısa sürede toparlanma göstererek kayıplarını telafi edebilmektedir. En çok kullanılan blok zinciri olan Ethereum hâlihazırda top 100 coin listesinde bulunan coinlerin yarıya yakınını barındırmaktadır. İşlem maliyetlerinin yüksek olması gibi dezavantajına rağmen hızlı olması sebebiyle yoğun olarak tercih edilmektedir. Geçen dönem 4 kat gibi yüksek bir çarpanla değerlenen ETH’nin bu yılda muhtemel boğa sezonuna girilmesi ile birlikte değer kazanacak coinler listesinde ilk sıralarda yer alacağı değerlendirilmektedir.

Sene içerisinde Ethereum 2.0 versiyonun geliştirilmesine paralel olarak Ethereum’um daha da değerleneceği düşünülmektedir. Bu geliştirme ile birlikte proof of stake protokolü bütün ETH ağı içinde genişleyecek ve önemli bir gelişme sağlanabilecektir. Önümüzdeki süreçte ETH platformunda yapılacak bu geliştirme ve güncellemeler sayesinde ETH sadece hızlı olmakla kalmayıp en az enerji ve maliyet ile ölçeklendirilebilir süratli bir değer olarak karşımıza çıkacaktır. Tüm bu gelişmeler sayesinde önemli geliştiricileri kendisine çekmeyi başaracak olan Ethereum’un kripto para piyasalarının sayılı paralarından biri haline geleceği değerlendirilmektedir.

Bitcoin’den sonra en güçlü kripto yatırım aracı olarak bilinen Ethereum güvenli liman altın madeni benzeri bir algıya sahiptir. Bu özelliği ile Ethereum kripto para borsalarında yatırımlarını değerlendirmek isteyenler için iyi bir seçim olabilmektedir.

Solana(SOL)

Değer kazanacak coinler arasında görülen Solana geçtiğimiz dönemde yatırımcısına en fazla kar sağlayan bir coin olarak göze çarpmaktadır. Önümüzdeki süreçte de kısmi dalgalanmalar yaşasa da uzun vadede yatırımcısına güzel kazançlar sağlayacağı değerlendirilmektedir. 2021’de yüzde bazında ciddi değer kazanan Solana’nın piyasada halihazırda beşinci konumda olduğu görülmektedir. Düşük işlem maliyeti ile göze çarpan Solana aynı zamanda hızlı işlem görmesi sebebiyle parmakla gösterilen blok zincirleri arasındadır. Saniyedeki işlem kapasitesi 65 bin olan Solana bu özelliği ile göz doldurmaktadır.

Yukarıda bahsedilen özellikleri sayesinde çoğu geliştiriciyi kendisine çekmeyi başaran Solana dört yüzden fazla proje barındıran bir ekosisteme sahip olmuştur. Ethereum gibi en güçlü rakibini yakından takip eden Solana’nın ETH 2.0 güncellemelerinde yaşanabilecek muhtemel aksaklıklar ile birlikte ETH’yi hızla geçebileceği düşünülmektedir.

Avalanche(AVAX)

Yükselecek coinler 2022 listesinde adını sık sık duyuran Avalanche geçtiğimiz dönemde yatırımcısına ciddi kazançlar sağlayan kripto paralar arasındadır. CoinMarketCap’in yaptığı yılın kripto paraları listesinde 11. sırada bulunan AVAX Solana’ya benzer olarak Ethereum’un rakibi olarak karşımıza çıkmaktadır. Solana’ya nazaran daha hızlı bir yapıya sahip olan AVAX merkeziyetsiz olması ile de göz doldurmaktadır. Akıllı sözleşmeleri desteklemesi ve hız konusunda neredeyse rakipsiz olması AVAX’ı diğer coinlerden ayırmaktadır. AVAX ekosistemi içinde 150’nin üzerinde proje barınmaktadır. Dünyanın lider danışmanlık ve muhasebe firmalarından bir olan Deloitte blok zinciri olarak AVAX’ı kullanacağını ilan etmiştir. Bu önemli gelişme sonrasında AVAX’ın yolu ciddi derecede açılmış ve değer kazanacak coinler listelerinde ilk sıralarda bulunmasına neden olmuştur.

Polkadot(DOT)

Ünlü analistlere göre önümüzdeki dönemde yükselmesi muhtemel olan coinlerden bir tanesi de Polkadot’tur. Uzun vadede elinde bulunduranlara önemli kazanç sağlayacak olan DOT’un gelecek muhtemel boğa sezonu ile ATH seviyesine çıkacağı öngörülmektedir.

Cardano(ADA)

Mevcut ekosistemini süratle geliştirmeyi başaran Cardano çoğu analistlerin gözdesi olmayı başarmıştır. Alanzo güncelleştirmesi sayesinde akıllı sözleşmelerle uyumlu bir altyapıya sahip olan ADA, iyileştirmelerine devam ederek geliştiricilerin dikkatini çekmektedir. 2021 yılı başlarında 0,20 dolar seviyesinde olan ADA sene içinde ciddi yükselişler göstererek sıralamalarda beşinci sıraya yükselmiştir. ETH’nin kurucusu Charles Hoskinson tarafından hayata geçirilen ADA önümüzdeki süreçte yükselişine devam ederek yatırımcılarına önemli kazançlar sağlayacağı tahmin edilmektedir.

Decantraland(MANA)

Geçtiğimiz dönemde hiç gündemden düşmeyen ve artan trend ile gündemi meşgul edecek olan Metaverse’ün önemli para birimlerinden olan Decantraland değer kazanacak coinler listesinde ilk sıralarda boy göstermektedir. Facebook sosyal medya platformunun Metaverse projesi ile yakından ilgilenmesi ve sanal gerçekliğe artan ilginin her geçen gün daha da artış göstermesi ile birlikte MANA’nın yükseliş trendini oldukça arttıracağı değerlendirilmektedir. Sanal arsa satışlarının gittikçe arttığı şu günlerde Metaverse projesinin önde gelen kripto paralarından biri olan Decentraland’ın ağırlığını arttıracağı tahmin edilmektedir.

Kaleme alınan yazıda verilen kripto paralar bilgilendirme maksatlı olarak verilmiş olup yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para piyasası özelliği nedeniyle oldukça değişken ve hızlı bir yapıya sahiptir. Yatırımcıların maddi kaynaklarını kripto para piyasalarında değerlendirirken teknik ve temel analizlerini kendi bünyelerinde yapmaları tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.