DOLAR
21,0844
EURO
22,6122
ALTIN
1.321,26
BIST
5.114,97

Çipler ile İnsanları Kontrol Etmek Mümkün Müdür?

Çipler ile İnsanları Kontrol Etmek Mümkün Müdür?
13.10.2022 12:06
0
A+
A-

Çipler ile İnsanları Kontrol Etmek Mümkün Müdür?

Çipler ile insanları kontrol etmek mümkün müdür sorusunun ortaya çıktığı yer Elon Musk’ın Neuralink projesidir. Bu proje bir çip yardımıyla insan beyni ile bilgisayarın birlikte çalışmasını sağlamaktır. Bu projenin ve bu çipin icadının amacında ise Alzheimer ve Parkinson hastalarının tedavisi vardır. Bu nörolojik hastalıklarının tedavisi ile birlikte dil öğrenimini de sağlayacağı iddialar arasında. Bilim kurgu filmlerine, dizilerine ve kitaplarına konu olan bu durum bazı bilim insanları tarafından zihin kontrolünün sağlanabileceğini ve insanların robotsılaştırılmaya çalışıldıklarını savunulmaktadır. Bu tür savunmalar kuşkulara yol açtı ve insanların aklına beyne takılan çiplerin insanların kişiliğini, zekâ seviyesini ve davranışlarını ne kadar değiştirebileceğini getirmektedir.

 

Kötüye Kullanım

Bu projenin amaçlarını uygulayabilmesi için insan beynine çip yerleştirilmesi gerekiyor ve bu çip beyindeki yaklaşık bir milyon nöronla iletişim kurabilmektedir. Türkiye’den de dahil olan birkaç bilim insanı bu beyne yerleştirilen çiplerin kötüye kullanımı amaçlanacağı ve zihin kontrolü gibi amaçlar için kullanılacağı savunmaktadır.

Bu teknoloji insan beyni ile bir dış cihazın sinyallerle konuşmasını ve iletişim kurmasını sağıyor. Aynı zamanda insanın fiziki yeteneklerine ve aktivitelerine bağlı olmadan makineleri kontrol etmesi amaçlanmaktadır. Bu gibi yeteneklerin kötüne kullanımı olarak Pentagon gösterilmektedir. Pentagon bu teknolojiyi, askerlerinin fiziki ve düşünce gücünü artırmak amacı ile kullanmayı planlamaktadır. Bilim kurgu filmi gibi gözüken bu fikir bilim insanlarının görüşüne göre insanlık için bir tehdit oluşturuyor.

Bir diğer kötüye kullanımı ise belirli toplumların zekâsı arttırılırken belirli toplumların zeka seviyeleri kasti olarak düşürülecek olmasıdır. Bir toplumu veya ırkı öne çıkarırken diğer toplumların belli başlı şeyleri düşünmelerini engelleyerek onları robotsılaştırmak amaçlandığı da iddialar arasında yerini almaktadır.

 

İyiye Kullanım

Bazı bilim insanları bu projenin sadece kötü amaçla kullanılacağını düşünürken bazıları da sinir biliminde çığır açacak yenilikleri getireceğini söylüyor. Nörolojik rahatsızlık, duygu durum bozuklukları gibi rahatsızlıkları tedavi edilebilecek seviyede bir teknoloji olduğu savunuluyor. Bunlara ek olarak Elon Musk artık sözlüklere ihtiyaç kalmayacağını, yabancı dil öğretmenlerine ihtiyaç duyulmayacağını da söylüyor. Bu çip sayesinde dil öğrenebilmek artık çok daha kolay olacağını savunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.