DOLAR
19,1673
EURO
20,9274
ALTIN
1.221,32
BIST
4.896,07

Elon Musk’ın Şirketinin Geliştirdiği Neuralink Teknolojisi ile İnsanlar Neler Yapabilecek?

Elon Musk’ın Şirketinin Geliştirdiği Neuralink Teknolojisi ile İnsanlar Neler Yapabilecek?
13.10.2022 12:04
0
A+
A-

Elon Musk’ın Şirketinin Geliştirdiği Neuralink Teknolojisi ile İnsanlar Neler Yapabilecek?

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu olan Elon Musk yeni bir projeye imza atıyor. İsmin NeuraLink olan bu yeni proje beyne takılan bir çip ile insan beyninin ve bilgisayarın beraber çalışmasını hedefliyor. Elon Musk’ın şirketinin geliştirdiği NeuraLink teknolojisi ile insanlar neler yapabilecek?

Son yıllarda Elon Musk’ın ortaya attığı ve bilim insanları başta olmak üzere herkesin konuştuğu NeuraLink projesi ile insan beyni ile bilgisayar beraber ve koordine bir şekilde çalışıyor. Yapay zeka ile insan beynini bir arada tutan bu proje beyne implant edilen çipler sayesinde gerçekleşiyor.

 

NeuraLink Nedir?

NeuraLink projesi insanların beynine çip takılması ile bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynamayı amaçlıyor. Elon Musk insan beyninin içine yerleştirilebilecek kablosuz mikro bilgisayar arayüzleri yani çipler ile insan beyni hakkında veriler topluyor. Bu yerleştirilecek çiplerle Demans, Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıkların, omurga hasarlarının ve depresyon veya duygu durum bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavileri mümkün olacak.

Daha insan deneylerine başlamayan NeuraLink projesi, insanlar yerine domuzlar üzerinde deneyler yapmaya başladı. Bu deneylerden pozitif sonuçlar alan Elon Musk’ın şirketi ve himayesinde çalışan nörologlar, insan deneylerinin en kısa sürede başlayacağını belirtiyor.

Hastalıkların tedavisinde kullanılacak olan bu mikro bilgisayarların aynı zamanda hafıza kaybı, işitme kaybı ve insomnia gibi rahatsızlıkların da tedavi edilebileceği söylenmekte.

NeuraLink projesinin baş cerrahı Doktor Matthew MacDougall insanlar üzerinde deneylere başlandıktan sonra ilk hedefleri felç ve omurilik felcinin tedavisi olduğunu söyledi.

 

NeuraLink Teknolojisi

NeuraLink teknolojisi bazı bilim insanlarına göre kötüye kullanım amaçlarının doğacağını düşünüyor. Özellikle askeri alanda kötüye kullanılabileceğini düşünen uzmanlar, askerlerin fiziki ve düşünce gücünü arttıracağını savunuyor. Elon Musk ise bu uzun vadeli hedefin kontrol edilmediğinde insanlık için varoluşsal bir tehdit olabileceğini söylüyor.

NeuraLink 2021’de, çip kullanılarak bir maymunun pong oynadığını gösterdi. Bir maymunun sinir sinyalleriyle bir bilgisayar imlecini hareket ettirip bu oyunu oynaması, bilim insanlarına adeta bir kanıt olarak sunuldu. Bu teknolojiye benzer araştırmalar olsa da kablosuz bir mikro bilgisayarın bu tür bir işlemi gerçekleştirmesi teknoloji dünyasını yerinden sarstı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.