DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?
19.11.2021 13:51
0
A+
A-

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans yapmak hem mesleki açıdan iyi bir yere gelmek hem de kariyer açısından saygınlık kazanmaktır. Bunun yanı sıra uluslararası çapta araştırma yapmak için de yüksek lisans eğitimi yapılmaktadır. Hem yurt dışında hem de yurt içinde de gerçekleştirilen ve bu eğitim belli başlı koşullar doğrultusunda yapılmaktadır. Yüksek lisans nasıl yapılır? Sorusuna kapsamlı olarak düşünülecek olursak Yüksek lisans yapmak 4 yıllık bir lisans programı bitiren veya gerekli koşullar doğrultusunda yapıldıktan sonra yüksek lisans yapma hakkına sahip olurlar. Yüksek lisans en önemli özelliği gerekli ALES ve yabancı dil puanı almaktadır. Üniversitelere göre alım şartında ALES puanı ve dil puanı değişiklik göstermektedir. Fakat çoğu üniversitelerde ALES puanı minimum 55 olması gerekmektedir. Dil puanı ise okullara göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında bazı üniversiteler belirli mülakat gerçekleştirmektedir. Dil puanı, ALES puanı, lisans ortalama puanı ve mülakat sonucunda üniversitede yüksek lisans yapılıp yapılmayacağına dair karar verilir. Genel olarak yüksek lisans yapma koşulları bunlardan ibaret olduğu bilinmektedir. Akademik kariyerde ilk adım atmak ve belirli bir alanda kendini gerçekleştirip tecrübe kazanmak için yapılan yüksek lisans tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tezsiz yüksek lisansta tez hazırlanmaz dönem projesi hazırlanır. Yüksek lisans nasıl yapılır? Sorusunda ders olarak lisans eğitiminde almadığınızda 3 dersi seçebilirsiniz. Genel olarak 2 ya da 3 dönemde tamamlanmaktadır. Bunun dışında 2020 de yapılan yeni değişikliklerle uzaktan öğretim ve ikinci öğretim ile de yapılabilir. Tezli yüksek lisansta ise birinci yılda 2 döneme ayrılan ve ikinci yılda ise 2 dönem olmak üzere 4 dönemde gerçekleşir. Fakat ihtiyaç doğrultusunda uzatma yaşanabilir.

Yüksek Lisana Başvuru Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans nasıl yapılır? Sorusunda çeşitli şartlar bulunmaktadır. Her eğitimde olduğu gibi yüksek lisansta da belli başlı bazı şartları vardır bunları yerine getirilmesi gerekir. Yüksek lisansa başvura yapacağınız üniversitenin genel şartlarına bakılarak sınav sonuçları ve belgeler olması gerekir. Başvuru yapacağınız üniversitede hangi sınava gireceğinizi belirlenmesi gerekir. Bunun dışında başarı puanını geçenler başvuru yapmaya hak kazınırlar. Asıl olarak seçilenler başvurusunu yapması gerekir yapmadığı takdirde yedekte olanlar arasında öğrenciler seçilir. Ders döneminde belirli miktarda AKTS kredisi tamamlanması gerekmektedir. Bu dersleri başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde tez önerisi verilir. Tez alındıktan sonra çalışmalara başlatılır, çalışmalar sonunda tez savunması jüri önünde yapılır. Jürinin önerisinden sonra tamamlanan tez cilt halini enstitüye teslim edilerek mezun olursunuz. Tezsiz yüksek lisansta ise ders dönemin sonunda proje jüri önünde sunar. Üniversiteye göre sınav ve belgeler istenmektedir. Yüksek lisans nasıl yapılır? Sorusunda yapılması gereken belli başlı şartlar bunlardır.

 • Öncelikle 4 yılık lisans programını tamamlanması gerekir. 4 yılık lisans eğitimi tamamlamayanlar yüksek lisans yapamazlar.
 • YÖK tarafından belirlenen ALES(Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sınavının en az 55 puan alınması gerekmektedir. Fakat 55 puan lamanız her üniversiteye başvuracağınız anlamına gelmemektedir. Buna üniversiteler kendileri belirliyor. Yani yüksek lisansta ALES puanınız ne kadar yüksek olursa kontenjanlara girme şansınız daha yüksektir. Güzel sanatlar ve konservatuar enstitülerde ALES puanı aranmamaktadır. Tezsiz yüksek lisans için ALES puan şartı aranmamaktadır. Fakat bazı üniversitelerde ALES puan şartı tezsiz yüksek lisansta istenebilir.
 • Dil puanı(YÖKDİL, YDS, E-YDS, dil puanı YÖK yönetmenliğinde eyer almamaktadır. Fakat bazı üniversitelerde yüksek lisans şartlarında adil puanı bulunmaktadır. Çünkü bilimsel yazıları okuyup anlayabilmeniz için belirli seviyede dil bilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden üniversiteler belirli düzeyde dil puanı istemektedir. Yurt dışında yüksek lisans yapmak için uluslararası geçerliliği olan dil sınavından başarılı olunması gerekmektedir.
 • Yüksek lisans nasıl yapılır? Şartında mutlaka lisans diploması başvuru alanında elde bulunması gerekmektedir.
 • Transkripsiyon (genel not ortalaması), YÖK tarafından herhangi bir not ortalaması belirlenmemiş ancak bazı üniversiteler alt sınır koyabilir. Genel not ortalamasında 4’lük veya 5’lil sistemde ise 100’lük sistemde not ortalaması istenmektedir. Bunun yanı sıra100’lük sistemde ise 4’lük ve 5’lik ortalama istenmektedir. YÖK’ün belirlediği eşdeğerlik tablosuna göre not ortalama bulabilirsiniz.
 • İstenen üniversiteye bağlı olarak başvuru formu doldurulması gerekmektedir.
 • Mülakat, ön elemeden geçen öğrenciler yazılı ve sözlü mülakata alınır. Mülakatın yapılma amacı kendi alanında yeterli olup olmadığına dair tespitler yapılır.
 • Niyet mektubunda ise yazılan ve yapılmış olduğunuz çalışmaları siz kabul etmenizin sebebi ve kabul edildikten sonra yapmak istediğiniz çalışmaları içerir.
 • Referans mektubu, size referans olacak hocanın sizin hakkınızda düşünceler içerir.
 • Özel öğrenci, ALES puanı almadan yüksek lisans yapılır. Fakat öğrencilik haklarından yararlanmaz ve belirli sayıda ders alabilir.
 • Özgeçmiş veya CV olarak da bilinen, katılmış olduğunuz proje, seminer, konferans ve sertifikalar yer almalıdır. Kısacası daha önce yaptığınız tüm işleri cv bulundurulmasıdır. Bunlar yapılırken rakiplerinizden bir adım önde olmuş olursunuz.
 • Fotoğraf
 • Askerlik durum belgesi

Başvuru yapacağınız üniversiteye göre değişiklik olabilir bazıları bu belgelerin tamamını isterken bazıları da bu belgelerden daha fazlasını istemektedirler. Ayrıca, her üniversite belirli şartlar dahilinde alımlar yapılmaktadır. Yani kendi bölüm ve üniversitenizin duyuranlarını takip ederek öğrenebilirsiniz.

Yüksek Lisans Ücretleri

Yüksek lisans nasıl yapılır? Sorusunda farklı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan biride özel üniversitede yüksek lisans yapacaksanız ücret ödemek zorundasınız. Bazı özel üniversitelerde belirli burs imkânı da sunmaktadır. Başvuracağınız üniversiteye göre şartları öğrenebilirsiniz. Genel olarak 6,000 veya 70,000 TL aralığında olmaktadır. Tezsiz yüksek lisansta ise devlet ve vakıf üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Başvuru yapacağınız üniversiteyle iletişim geçerek öğrenebilirsiniz.

Yüksek lisans ne işe yarar?

Yüksek lisans veya mastar olarak geçen, çoğunlukla vakit kaybı olarak geçse de unvanını yükseltmek isteyenler için gerekli olmaktadır. Yüksek lisansta ilgilendiğiniz bir konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra belirli bir alanda uzmanlaşıp kariyeriniz elde etmiş olursunuz. Sadece özel sektörde değil kamu kuruluşunda da üst kademelere yükseltmek için yüksek lisans yapılır. Yüksek lisans nasıl yapılır? Çok fazla merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Akademik kariyer yapmak için yüksek lisans ilk adımlardan biridir. Yüksek lisanstan sonra araştırma görevlisi, öğretim görevlisi kadrosuna, okutman ve uzman kadrolar a başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra da doktoranızı tamamlayabilirsiniz. Alan dışı yüksek lisans yaprak başka alanlarda da eğitiminiz tamamlayabilirsiniz. Yüksek lisans yapan kişilerin bilimsel araştırma yapmasının ve bu doğrultuda bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır bunun yanı sıra bilgileri değerlendirme ve yorumlama yeteneği açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır. Diğer yandan farklı unvanlar elde etmek ve saygı bir meslek kazanabilmesi noktasında önemli bir potansiyel teşkil ederek belirli pozisyona sokmaktadır. Farklı amaçlarla yüksek lisans yapılır bunlar:

 • Kendi lisans programında memnun olmayanlar alan dışı yapmak için yüksek lisans yapabilir.
 • Millî Eğitim Bakanlığında bağlı okullarda yönetici ve müfettiş olmak isteyenler yüksek lisans yapmaktadırlar.
 • Mezun oldukları bölümden uzman olmak isteyenler yüksek lisans yapmaktadırlar.
 • Mühendisler yüksek lisans yapmak isterler çünkü ‘yüksek’ unvanı almak istemektedirler. Yani ‘yüksek mühendis’ unvanı kazanırlar.
 • Akademisyen olmak isteyenler yüksek lisans yapmaktadırlar.

Genel olarak bu amaç doğrultusunda yapılmak istense de daha fazla unvan kazanma fırsatında sunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.