DOLAR
21,1468
EURO
22,9458
ALTIN
1.325,43
BIST
5.114,97

Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen 10 Üniversitesi

Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen 10 Üniversitesi
02.12.2021 12:44
0
A+
A-

Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen 10 Üniversitesi

Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen 10 Üniversitesi sıralaması her yıl değişiklik göstermekle birlikte, Türkiye, %94,2’lik yükseköğretime erişim oranıyla dünyada ikinci sırada yer alıyor. Avrupa Yükseköğretim Programına içerisinde yer alan Türkiye, Bologna Sürecine tüm üniversitelerde etkin bir şekilde yer vermektedir. Yani Türkiye’deki üniversiteden aldığın diploma tüm Avrupa ülkelerinde tanınmaktadır! İşte Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesi.

Koç Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi

Gazi Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir ve üniversite 1993 yılında İstanbul’da eğitime başlamıştır. İlk olarak İstinye’de eğitim veren okul, 2000 yılında Rumeli feneri yolu üzerindeki daimî yerleşkesine taşınmış ve burada 400 öğretim üyesi ve yaklaşık 6900 öğrencisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Koç Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında yıllık öğrenim ücreti ve başarı oranı en yüksek üniversitelerden biridir.

Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan bir vakıf üniversitesidir. Bilkent Üniversitesi’nin “eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınlar, kültür ve sanat etkinlikleri yönünden dünyanın başta gelen üniversiteleri arasında yer almak” olarak benimsediği temel bir amacı vardır.

Üniversitenin kampüsü Ankara’daki üniversiteler arasında oldukça farklı bir yere sahiptir. Öğrencilere kampüsten çıkmadan birçok imkân bir arada sunulmaktadır. Ankara-Eskişehir karayolunun 12. kilometresinde yer alan üniversite kampüsünde Merkez, Doğu ve Orta olmak üzere 3 kampüs bulunuyor. Kampüs, 5.000 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Üniversite, THES – QS World University Rankings 2016 verilerine göre dünyanın en iyi 411 üniversitesi arasında yer aldı.  2017 Times Higher Education sıralamasında dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında yer almaktadır. Bu sıralamaya göre Asya’da 46. sırada yer almaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’de bir devlet üniversitesidir. 16 Eylül 1863’te, öncül Robert Kolej, Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından kuruldu. Güney Kampüs, yüz yılı aşkın bir süredir koleje bağlı olarak kullanılmaktadır. Daha sonra 10 Eylül 1971’de bağımsız bir üniversitenin kurulması için Türkiye Cumhuriyeti’ne devredildi ve Boğaziçi Üniversitesi kuruldu. Bugün toplam 1.672.106 m2 alana sahip ve altı kampüsü bulunan Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce eğitim verilmektedir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Mersin’deki Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC’deki ODTÜ KKK (Kuzey Kıbrıs Kampüsü) dışındaki tüm binaları aynı kampüstedir. Üniversitenin eğitim dili İngilizcedir, tüm bölümlerde öğrenciler İngilizce eğitim almaktadırlar. Yabancı dilde eğitim veren ilk üniversite olmak, merkezi bilgisayar sistemini kurmak, üniversite içerisinde bir müzeye sahip olmak, teknokent ve tüm kampüs içerisinde kullanılan bir internet bağlantısı kurmak gibi birçok ilk bu üniversitede gerçekleşmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), kökleri 1773 yılına dayanan İstanbul’da bulunan bir devlet üniversitesidir. Bugün İTÜ’nün ana kampüsü İstanbul’un iş merkezi Maslak’ta olup 4’ü olmak üzere toplam 5 kampüse yayılmıştır. Avrupa yakasında 1, Anadolu yakasında 1’dir. Maçka, Taşkışla ve Gümüşsuyu yerleşkelerinde Osmanlı döneminden kalma yapılarda eğitim devam etmektedir. İTÜ mezunları, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında Türkiye Cumhuriyeti’nin büyümesinde ve gelişmesinde büyük rol oynamış ve birçok mühendislik çalışmasına imza atmıştır.

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi, 8 Temmuz 1967’de Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ana yerleşkesi Sıhhiye’de olan ve en büyük yerleşim yeri Beytepe Yerleşkesinde bulunan üniversitenin toplam beş kampüsü bulunmaktadır. Sıhhiye ve Beytepe dışındaki yerleşkelerde çeşitli meslek yüksekokulları ve araştırma merkezleri bulunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi’nin ana kampüsü İstanbul’un Fatih semtinde bulunan Türkiye’nin en eski devlet üniversitesidir. İstanbul Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında aldığı unvanı ile ilk Avrupa tarzında üniversite olarak bilinen Darülfünun’un doğrudan devamıdır. 2019 yılında dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında Türkiye’ye giren tek üniversite oldu. İstanbul Üniversitesi 2006 senesinden bu yana dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır.

Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi, Türkiye’de öğrencilere programlarını seçme konusunda tam bir özgürlük sunan ilk ve tek üniversitedir. Üniversite bunu sağlamak için bölüm yapısı yerine disiplinler arası geçiş ve etkileşimi sağlayan bir program yapısını benimsemiştir. İlk yıl tüm öğrenciler Sabancı eğitim sisteminin temeli olan Temel Gelişim Programı’ndan geçerler. Sosyal bilimlerden matematiğe, doğa bilimlerine ve algoritmik düşünmeye kadar geniş bir konu yelpazesinde dersler alarak kapsamlı bir çekirdek müfredatı takip ederler. Temel Geliştirme Yılı’nın bitiminden sonra öğrenciler herhangi bir sınava girmeden ve herhangi bir kontenjan ve sınırlamaya tabi olmaksızın istedikleri anadal programını ilan edebilirler.

Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi, 1911 senesinde Kondüktör Mekteb-i Âlîsi adıyla İstanbul’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Yıldız Teknik Üniversitesi günümüzde 25000’den fazla lisans öğrencisi, 9000’den fazla lisansüstü öğrencisi ve 1700’e yakın akademik kadrosuyla akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. 11 fakülte, 2 enstitü ve 3 kolej içerir. Yıldız Teknik Üniversitesi, 2012 yılında Türkiye’nin ilk tam ISO 9001 sertifikalı üniversitesi oldu.

Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi Ankara’da bir devlet üniversitesidir. 1926 yılında Ankara’da kurulmuştur. Ayrıca Gazi Üniversitesi cumhuriyetin ilk üniversitesi olma unvanına sahiptir. Tıp, Diş Hekimliği, Eğitim, Fen, Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri önemli fakültelerdir. Üniversitenin Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı ve Çubuk’ta kampüsleri bulunmaktadır. Bunların dışında Gazi Üniversitesi’nin Ankara OSTİM, Çankaya, Kızılay, Polatlı ve Beypazarı ilçelerinde meslek okulları ve yüksekokulları bulunmaktadır.

2018 yılında üniversite bölünerek bazı fakülte, yüksekokul ve enstitüleri yeni kurulmakta olan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devir olmuştur. Üniversite 11 fakülte, 5 enstitü, 1 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 35 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Hukuk Fakültesi ve Türk Musikisi Devlet Konservatuarı bölünmüş bölümler arasındadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.