DOLAR
21,0607
EURO
22,5861
ALTIN
1.318,07
BIST
5.114,97

Coin Yatırım Tavsiyeleri

Coin Yatırım Tavsiyeleri
09.02.2022 13:45
0
A+
A-

Coin Yatırım Tavsiyeleri

Bir coine yatırım yapmadan önce bütün yatırımcılar kendilerine şunu sormalı, bu yatırım benim için iyi bir şey mi ya da özel olarak kripto paraya yatırım yapmalı mıyım? Bu soruları cevaplarken yatırımcılar olarak kendi bütçelerini, deneyimlerini, zaman kısıtlamalarını göz önüne almalılar. Seçimlerinin doğru olduğundan ve doğru coinin ve platformun seçilmiş olduğundan emin olunması gerekir. Kripto para birimleriyle ilgili en güzel şey, birçok yenilikçi yeni teknoloji sayesinde hızla büyüyen yeni ve heyecan verici bir alan olmasıdır. Kripto para biriminin bu kadar popüler olması piyasada rekor hareketlenmeler olmasına ve bir fırsat yelpazesi sunarak sürekli yeni kripto paralar yaratılmasını sağlamaktadır.
Kripto paraya yatırım yapma da en korunaklı ve en güvenli yollarından birisi olan eToro CryptoWalleti kullanarak yapmaktır. Bu adım kripto para yatırımınız için dijital bir depolama yeridir. Bütün dijital para birimlerinizi ve dijital yatırım ekipmanlarınızı tek bir yerde saklamanıza izin vermektedir. CryptoWallet, varlıklarınıza erişmeniz de size özel bir güvenlik anahtarı verir ve bu da size 500’den fazla kripto paradan istediğinizi kolaylıkla dönüştürmenize izin vermektedir. Yatırım yaptığınız kriptonuzu yönetmenin yanında kripto paraya yatırım yapma sürecini de modernize etmenize yardım eder. Coun piyasası üzerinde spekülasyonda bulunmak istiyorsanız, o zaman da CFD’leri alıp satabilirsiniz veya herhangi bir dijital para birimine sahip olma zorunluluğu olmadan fiyat hareketlerinden faydalanmak için opsiyonları kullanabilirsiniz.

Kripto Paraya Doğru Yatırım Yapmak

Coine yatırım yapmadan önce, yapılacak ilk şey doğru platformun seçilmesi konusundan biraz bahsedelim. Herhangi bir coine yatırım yaparken veya finans piyasalarında işlem yaparken iyi araştırma yapmalı ve doğru karar vermeniz de önemlidir. Bununla beraber, piyasada bulunan ve geniş bir yelpazeye sahip coinler size biraz göz korkutucu gelebilir. Bu sebeple, bunu size biraz daha kolaylaştırmak gerekirse şu an piyasada yer alan en iyi platformların bazıları kısaca şu şekilde; Bitcoin trader, eToro, Libertex, Binance gibi sitelerden oluşmaktadır.

Kripto Paraya Yatırım Yapmak

Yatırım yapacağınız kripto para platformunu seçtiniz, Daha sonra bir hesap açın ve ilk parayı yatırın, artık yatırım yapmaya hazırsınız. Peki daha sonraki adım nedir? Sorusu aklınıza gelecektir, akıllı yatırımcılar bu konuda biraz araştırma yaparak işe başlar. Çünkü konu kripto para yatırımıysa, araştırma tek kelime ile çok önemlidir. Yatırımcılar hangi kripto paraya yatırım yapmaları gerektiği konusunda temel bir kavrayış geliştirmelidirler. Kripto para yatırımı için birkaç yol bulunmaktadır. Bu yollara kısaca değinelim;

1. Kripto Para Satın Almak

Öncelikle hangi kripto paraya yatırım yapmalı veya bir kripto paraya yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bunu yapmanın en iyi yöntemlerinden biri aslında bir kripto para borsası üzerinden kripto para satın almaktır. Örneğin, bir hisse senedi veya altın, gümüş alabildiğiniz gibi aynı şekilde de bir kripto para bir birimi ya da birimlerinden birinin haklarını alınması bu alana yatırım yapmanın yöntemlerinden sadece biridir. Bu yöntemin avantajı söz konusu kripto para biriminin fiyatında yaşanacak artıştan tamamen yararlanırsınız ve söz konusu para birimi dijital bir para olduğu için bu kripto parayı sanal olarak depolayabilirsiniz. Ancak, buradaki dezavantaj ise söz konusu para birimine göre değişmekle beraber çok pahalı olabilmektedir. Örneğin, birim başına Bitcoin $60.000 yakınlarında olduğu düşünüldüğünde, gerçekten bir Bitcoin satın almak birçok yeni yatırımcı için bir seçenek olmayacaktır.

2. Kripto Para ETF’lerine Yatırım Yapmak

Borsa Yatırım Fonları yani ETF ler esasen bankalar ve diğer büyük kurumlar tarafından hazırlanan bir yatırım aracıdır, bir fon satın aldığınızda kripto para alanına erişim sağlarsınız. Bu fon temel de farklı kripto para menkul kıymetlerinden oluşur, yani bu menkul kıymetlerin değeri artıkça, sahip olduğunuz fonun değeri de aynı şekilde yükselir. Bu da ETF’deki yatırımınız da aynı oranda değer kazanması demektir. Bu opsiyonun iyi yanı her şeyden önce, farklı pek çok kripto paradaki fiyat artışından yararlanabilme imkânı ve söz konusu kripto paralara sahip olma masraflarını harcamanıza gerek kalmadan ve fonlarınızın profesyonel bir yatırım personeli tarafından yönetildiğini bilirsiniz. eToro CryptoPortfolio bu türden bir ETF örneğidir. eToro yatırım aracı, bir yatırım komitesi tarafından yönetilir ve yeniden dengelenmektedir. Çeşitlendirilmiş bir ürün olmasının yanı sıra birçok kripto parayı takip eder. Burda yatırımcılar sıfır yönetim ücretlerinden yararlanır, bu da yatırımcılara uzun vadeli yatırım yapmada oldukça uygun bir seçenek haline getirir.

5.Kripto Para CFDlere Yatırım Yapmak, Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Futures) & Opsiyonlar

Kripto para, satın alma ve kripto ETF leri satın almanın yanı sıra, kripto para yatırımı için diğer güçlü yöntemlerse CFDler, opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleridir.

CFDler: Öncelikle, CFDler yani Fark Sözleşmeleri pek çok farklı varlık için kullanılan, finans piyasalarında en popüler üründür. CFDler,  bir yatırımcıya herhangi bir sahip olma zorunluluğu olmadan kripto paranın üzerinde spekülasyonda bulunma imkânı verir. Örneğin Dogcoin’ de bir CFD satın alabilirsiniz ve bütçenize uygun olan miktarı satın alabilirsiniz. Dogcoin yükselişe geçmeye başladığı zaman CFDyi satabilir ve aldığınız fiyatla sattığınız fiyat arasındaki farktan da kâr elde edebilirsiniz.

Opsiyonlar: Opsiyon yatırımıyla yatırımcı esasen kripto paranın fiyatının yükseleceğini düşünüyorsa alım diye adlandırılan bir sözleşmeyi satın alır. Yatırımcı sözleşme üzerinde ne kadar harcayacağına karar verecek ve bir fiyat belirleyecektir. Belli bir tarihte fiyatın bu seviyenin üzerine çıkması durumda sözleşme sona erdiği zaman yatırımcı kâr edecektir. Böylece fiyat ne kadar yükselirse o kadar kâr elde edersiniz.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri: Vadeli işlem sözleşmeleri yatırımı da tıpkı CFD ler gibi çalışır, yatırımcı fiyatın gideceği yön üzerinden spekülasyonda bulunur ve giriş ve çıkış arasında oluşan farktan yararlanır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.