DOLAR
21,1468
EURO
22,9458
ALTIN
1.325,43
BIST
5.114,97

Mevduat Hesabı Olanlar Dikkat

Mevduat Hesabı Olanlar Dikkat
28.06.2022 18:51
0
A+
A-

Mevduat hesabı olanlar dikkat! Resmi Gazete’de yayımlandı

Bankada parasını mevduat hesabında tutanlar için kritik bir düzenleme gündeme geldi. Bankalarda mevduat hesabında birikim olanlar için uygulanan stopaj vergisindeki indirim süreci, alınan son kararlar 2022 yılı sonuna kadar uzatıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlanan bildiri ile yürürlüğe girdi…

Son dönemde Türk Lirasında yaşanan hızlı değer kaybını telafi etmeye yönelik pek çok adım atılıyor. Maliye Bakanlığı ve diğer ekonomi yönetimi unsurlarının TL’ye yeniden değer kazandırmak için çıkardığı düzenlemeler piyasalarda büyük ilgi topluyor. Son olarak Türk Lirası cinsinden bankalarda bulunan mevduat hesaplarını cazip kılmak ve birikimleri Türk Lirası mevduat hesaplarında tutulmasını sağlamak için yeni bir uygulamaya geçildi. Bu kapsamda TL mevduat ve katılım hesaplarında tutulan birikimler için stopaj indirimlerinde uygulanan süre 6 ay daha uzatıldı.

Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan stopaj indirimlerinde uygulanan sürenin 6 ay daha uzatılması ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda mevduat hesaplarında stopaj indirimi uygulaması 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek. Bu tarihe kadar stopaj oranları da hesap vadelerine göre değişiklik gösterecek. Resmi Gazete’de açıklanan karar doğrultusunda stopaj oranları vadesi 6 aya kadar olan hesaplarda yüzde 15 yerine 5’e düşürüldü.

Vadesi 1 yıla kadar olan mevduat hesaplarına uygulanan stopaj indirimi, karar neticesinde yüzde 12 yerine yüzde 3 seviyesine indirildi. Öte yandan 1 yıldan uzun süreli mevduat hesaplarında ise yüzde 10 yerine yüzde 0 oranında stopaj uygulanacağı açıklandı. Bu karar neticesinde ekonomi yönetimi, son dönemde TL’de dikkat çekici seviyeye ulaşan değer kaybını telafi etmenin planlarını yapıyor. Stopaj oranındaki indirim sayesinde TL varlıklarda birikim yapmak daha cazip hale getiriliyor.

Karardaki Geçici Madde Dikkat Çekti

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında yayımlanan tebliğe göre aynı karara geçici madde ile 31 Aralık 2022 tarihi iktisap edilen 6362 sayılı Kanun kapsamında kurulan ipotek finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen varlığa dayılı menkul kıymetlerden elde edilen kazançlara da stopaj indirimi yapıldığı belirtildi. Bu kapsamda ipoteğe dayalı menkul kıymetler, ipotek teminatlı menkul kıymetler ve varlık teminatlı menkul kıymetlerden elde edilen kazançlara da yüzde 5 oranında stopaj indirimi yapılacak.

Söz konusu karar, kur korumalı vadeli mevduat ve katılma hesapları ile Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi açısından büyük önem taşıyor. Bu tür uygulamalarla TL’ye değer kazandırmaya çalışan ekonomi yönetimi, aynı zamanda bankalarda acıkan TL mevduat ve katılma hesaplarında uygulanmak üzere yayım tarihinde yürürlüğe alınmış oldu. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan stopaj indirimi kararı mevduat hesaplarında ve katılım hesaplarında uygulanacağı için karar, bu tür TL cinsinden birikim hesaplarına sahip olan vatandaşları yakından ilgilendiriyor.

Kararın Geçerli Olduğu Hesap Türleri

Türk Lirasında yaşanan değer kaybının telafi edilmesi ve yatırımcılarda TL mevduat hesaplarının daha cazip hale getirilmesi için yapılan uygulamalar dikkat çekiyor. Bu kararın uygulanmasındaki temel amaç, Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi uygulaması olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda altın depo hesapları, altın cinsinden katılma fonu hesapları ile işlenmiş hurda altın karşılığı altın hesaplarından dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye çevrilen mevduat ve katılma hesaplarında uygulanacak. Dönüşüm yapılan hesaplarda stopaj indirimi ile birikim sahiplerinin altın ya da döviz yerine TL cinsinden getiri odaklanan varlıkları tercih etmesi sağlanacak. Kararın detayları Resmi Gazete’de yer alırken, konuyla ilgili yapılacak işlemler tüm bankalara bildirildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.