DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Elektrikli Araç Alınır Mı?

Elektrikli Araç Alınır Mı?
14.09.2022 14:23
0
A+
A-

Elektrikli Araç Alınır Mı?

Son yıllarda popülaritesi artan ve oldukça rağbet gören ve piyasada önemi artmış ve kendine bir yer edinmiş olan elektrikli araçlar akıllarımıza ‘elektrikli araç alınır mı?’ sorusunu getiriyor. Popülaritesi ile birlikte sürekli reklamlarda ve sosyal medyalarda karşımıza çıkan ve aynı zamanda nefes kesen dizaynları ve tasarımıyla dikkatimizi çeken bu elektrikli araçlar akaryakıt ile çalışan araçları sollayıp geleceğin araçları olabilirler. Başlıktaki elektrikli araç alınır mı sorumuzu yanıtlamadan önce elektrikli araç nedir sorusunun cevabını bilmek gerekir.

 

Elektrikli Araç Nedir?

Elektrikli araçlar isminden de anlaşıldığı üzere yakıtı elektriğe dayanan otomobillerdir. Elektrikli araçlarda yakıt tasarrufu bir yana karbon emisyonu ile birlikte çevre dostu olup şehir kirliliğini bir nebze azaltır. Bu araçlar bir elektrik motoru kullanarak akülerde, bataryalarda ve diğer elektrik depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanır ve bu depoları doldurmak için yani elektrik enerjisi toplamaları için şarj istasyonlarına ihtiyaç duyarlar. Elektrikli araçlar üç grupta incelenir:

 1. Tam Elektrik: Elektrikle çalışan tek bir motora sahip araçlardır ve karbon emisyonu en düşük olup en çevre dostu elektrikli araçlardır.
 2. Hibrit: Hem benzin hem de elektrikle çalışan araçlardır. Hibrit araçlar sürüş esnasında benzinli motor devredeyken kendi kendini şarj edebilen araçlardır.
 3. Plug-in Hibrit: Tam Elektrikli ve Hibrit araçların arasında yer alan bu araçlar harici bir priz yardımıyla şarj edilebilen araçlardır.

 

Elektrikli Araçların Avantajları

 • Fosil yakıt tüketmeyen elektrikli araçlar, fosil yakıt tüketen araçlara göre daha çevre dostudur.
 • Kinetik enerji kullanıldığı için içten yanmalı motorlara göre daha dengeli ve verimli bir sürüş sunar.
 • Akaryakıtlı araçların yağ ve bakım gibi giderlerin çoğunu ortadan kaldırır.
 • Akaryakıta ihtiyaç duymadıkları için düşük yakıt maliyeti sunar.
 • Egzoz sistemine sahip olmadıkları için ses kirliliği oluşturmazlar.

 

Elektrikli Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrikli araç alınır mı sorusuna geldiğimizde dikkat etmemiz gereken bazı hususlar meydana çıkmaktadır. Nasıl ki akaryakıtlı araç alırken fiyat ve performans karşılaştırması yapıyorsak elektrikli araç alırken de aynısını yapmamız gerekir.

 • Batarya kapasitesi
 • Şarj süresi
 • Yaşanılan bölgedeki şarj oranları
 • Markanın teknik servis imkanları
 • Teşvik ve vergi oranları
 • Fiyat

Elektrikli araçlar da yukarıdaki maddelere göre kendi aralarında fiyat ve performans farklılığı gösterdiği için bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmak sizin için faydalı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.