DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Zinde Kalmanın Sırları

Zinde Kalmanın Sırları
06.10.2022 11:40
0
A+
A-

İçindekiler Tablosu

Zinde Kalmanın Sırları

 

Hayatı kaliteli yaşamanın altın kuralı zinde bir sabaha uyanmaktır. Bir çok kişi sabahları uyanmakta zorlanıyor, yorgun bitkin belki de mutsuz bir şekilde uyanıyor. Peki bunun sebebi ne olabilir? Bunun altında yatan bir çok sebep olabilir. Kronik hastalıklar dışında eğer mutsuz uyanıyorsanız eğer sizin için birkaç sır paylaşmış olacağız.

 

Kaliteli uyku; doğru saatlerde ve yeterli miktarda uyumak, uyku düzenini kontrol etmek insan sağlığı ve zindeliği açısından olmazsa olmazlardan diyebiliriz. Yapılan bilimsel araştırmalar saat 22.00-02.00 saatleri arasındaki uykunun insanın mental ve fiziksel sağlığı açısından önem arz ettiğini belirtmektedirler. Bilindiği üzere karaciğer gece saatlerinde uykuya geçer o da dinlenme ihtiyacı hisseder. Siz karaciğerinizin dinleneceği zaman ayakta kalır, alkol alır ve uyumazsanız halsiz ve yorgun hissetmeniz mümkündür.

 

Doğru ve dengeli beslenme; beslenme stiliniz sizin kim olduğunuzla ilgilidir. Evet, evet yanlış duymadınız! Siz kimsiniz? Karbonhidrat ve şekerin emrinde, yorgun bir savaşçı mı? Yoksa yemyeşil bir arenada tertemiz hava eşliğinde mutlu bir şekilde uzanan huzur timsali mi? Beslenme şeklimiz yorgunluk sebeplerimiz arasında yer almaktadır. Hazır gıda, hamur, zararlı yağlar ile beslendiğinizde, o an mutlu hissetseniz dahi sonrası sizin ya uyku ya da farkında olmadan gelen zafiyet hissi olacaktır. Bunun yerine sağlıklı salatalar, hafif gıdalar, doğru protein ile zinde kalmak gerçekten mümkün!

 

Ekranlara ara vermek; teknolojiyi bilgisayar ve tabletleri hayatımızdan çıkaramayacağımız aşikar, bunun farkındayız. Fakat mümkün mertebe zorunluluk hali dışında uzak kalmamız da mümkün, arınmamız mümkün. Sosyal medya aracılığı ile değil yüz yüze gerçek bir şeklinde sağlıklı iletişim ve zindelik mümkün!

 

Ek olarak vereceğimiz bu tarif sizi gerçekten zindeliğe ve arınmaya davet ediyor; her sabah kaynamış bir suyun içerisine pekmez (üzüm ya da keçi boynuzu pekmezi) yarım limonun suyunu karıştırıp sıcak bir şekilde içerseniz üzerinizdeki yorgunluğun gittiğini, sindirim sindiriminizin de doğru şekilde çalıştığını göreceksiniz. Karışımı içtikten 20 dakika sonra temiz havada yürüyüşe çıkabilir, ya da evde yarım saatlik bir egzersiz yapabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.