DOLAR
21,0607
EURO
22,5861
ALTIN
1.318,07
BIST
5.114,97

Yüklü Miktarda ETH Satılabilir 2022

Yüklü Miktarda ETH Satılabilir 2022
12.07.2022 07:10
0
A+
A-

Ethereum yatırımcılarını korkutan siber saldırı! 1.300 ETH satılacak mı?

Kripto para piyasasında en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum yatırımcılarını endişelendiren gelişmeler yaşanıyor. Son dönemde DeFi platformlarına “flash loan” saldırıları hız kazanmışken 1.300 ETH’nin çalışması piyasada satış baskısını tetikledi…

Lider altcoin Ethereum fiyatında son dönemde düşüş yönlü hareketlilik olmasına rağmen topluluktaki yükseliş beklentisi sürüyor. Ancak ETH fiyatının yükselmesini engelleyen gelişmeler arasında genel piyasa hareketleri dışında bir de DeFi saldırıları öne çıkıyor. Son zamanlarda giderek artan DeFi platformlarını hedef alan saldırılar, yatırımcıları da korkutmaya başladı. Özellikle ETH yatırımcılarını yakından ilgilendiren siber saldırı haberlerinin sonuncusu blockchain güvenlik şirketi PeckSchield’den geldi.

Firmanın son açıklamasına göre, bir NFT para piyasası platformu olan Omni, siber saldırıya uğradı ve 1.300 Ethereum’luk (yaklaşık 1.43 milyon dolarlık) varlık çaldırdı. Omni platformu, kullanıcıların genellikle Bored Ape Yacht Club gibi popüler koleksiyonlardan NFT’lerini stake ederek Ethereum (ETH) kazancı elde etmelerine yardımcı oluyordu. Altcoin basınında geniş yankı bulan flash loan saldırısı ile ilgili detaylara bakıldığında hacker’ın Omni protokolündeki bir reentrancy açığından yararlandığı ifade edildi.

Yüklü Miktarda ETH Satılabilir

Ethereum yatırımcılarını endişelendiren siber saldırı sonrasında çalınan 1.300 ETH’nin satılıp satılmayacağı merak konusu oldu. Flash loan saldırısında saldırganların hedef aldığı Reentrancy, dolandırıcı bir kişinin platformun akıllı sözleşmesini güvenilmeyen bir sözleşmeye dışarıdan çağrı yapmaya zorlamasına imkan tanıyor. Bu güvenlik açığı sadece Solidity ile kodlanan projelerde ortaya çıkıyor. Hacker dışarıdan çağrı yaparak, orijinal işlevden önce likiditesini boşaltmak için protokole tekrar tekrar girebilir.

Blockchain güvenlik şirketi BlockSec CEO’su Yajin Zhou, saldırıyı özetlediği açıklamasında, hacker’ın Doodles adlı bir koleksiyondan platforma NFT yatırdığını söyledi. Siber saldırıyı yapan bilgisayar korsanların yatırdığı bu NFT’ler, wrapped ETH (WETH) ödünç almak için teminat olarak kullanıldı. Zhou’nun açıklamasına göre saldırgan, teminat olarak yatırdığı NFT’lerden biri hariç hepsini geri çekerek reentrancy güvenlik açığını kullanmış oldu. Böylelikle, saldırganın yararına olacak şekilde kötü niyetli bir callback işlevini tetikledi.

1.4 Milyon Dolardan Fazla ETH Çalındı

Kredi pozisyonunu tasfiye etmeden önce ödünç alınan fonları daha fazla Doodle satın almak için kullanan saldıran Saldırgan daha sonra ilk kredi ile elde ettiği Doodle’ları teminat olarak yatırdı. Fakat Omni bu yeni borç pozisyonunu tanımadı, böylece hacker kredisini geri ödemeden NFT’leri çekerek platformdan 1.4 milyon dolar değerinde ETH çalmış oldu. Omni yetkilileri, beta test moduna devam ettikleri için bu saldırının herhangi bir müşteri fonunu etkilemediğini duyurdu. Ancak çalışan ETH’lerin borsalarda satılacağına yönelik endişe Ethereum yatırımcılarında büyük panik yarattı.

Son dönemde giderek artan DeFi saldırıları sonucunda Ethereum yatırımcıları ciddi kayıplarla karşılaştı. Bununla birlikte siber saldırı yapan korsanların çaldıkları ETH’leri satacaklarına yönelik baskı da piyasa üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam ediyor. En büyük kripto para destekçilerinden MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, lider altcoin Ethereum hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. ETH’nin bir menkul kıymet olduğunu söyleyen Saylor’un bu iddiası, topluluk tarafından büyük tepki topladı.

BTC Boğası Saylor’dan ETH Eleştirisi

En büyük BTC destekçilerinden Michael Saylor, Ethereum yatırımcılarını kızdıracak açıklamalarda bulundu. Saylor’a göre Ethereum, değiştirilebilir olma durumu nedeniyle bir emtia sınıfına dahil edilemez. Ayrıca Ethereum’un, ilk coin arzına (ICO) ve özelliklerini değiştirmek için kullanılabilecek hard fork’lara sahip olduğunu iddia eden Saylor, bu sebeple projeyle ilgili çeşitli risklerin ortaya çıktığını vurguladı. Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını çünkü tamamen merkezsiz olduğunu öne süren Saylor, kripto para topluluğunda yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.