DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Uzay Yolculuğuna Hazırlanan Astronotlar Eğitim Sürecini Anlattılar

Uzay Yolculuğuna Hazırlanan Astronotlar Eğitim Sürecini Anlattılar
18.05.2023 23:48
0
A+
A-

İçindekiler Tablosu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isimlerini açıkladığı Gezeravcı ve Atasever’in eğitim süreci ABD’de yoğun bir şekilde devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gezeravcı ve Atasever’in eğitim sürecini yakından takip ediyor.

Türkiye’nin ilk uzay yolcuları olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan Alper Gezeravcı, hâlâ Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevine devam ederken uzay görevine katıldığını belirtti. Gezeravcı, uzay yolculuğu başvuru sürecinin tesadüf eseri olduğunu ifade etti ve Cumhurbaşkanı’nın açıklamasını televizyonda görerek Türk Astronot ve Bilim Misyonu kapsamında uzaya gönderilecek ilk Türk’ün seçim aşamalarına ilişkin haberleri öğrendiğini söyledi. Kriterleri inceledikten sonra başvuruda bulunduğunu ve seçim sürecini tamamladığını belirtti.

Gezeravcı, seçilme sürecinde her aşamayı başarıyla tamamladığını ancak seçilme beklentisi içinde olmadığını dile getirdi. Seçildiğini TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil’den öğrendiğini ve haberin gizli kalması gerektiği için kimseyle paylaşmadığını ifade etti.

Uzay Yolculuğuna Hazırlanan Astronotlar Eğitim Sürecini Anlattılar

Uzayda 14 Gün Kalacaklar!

ABD’de eğitim sürecinde olan Gezeravcı ve Atasever, Houston’da bulundukları merkezde görevlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Gezeravcı, uzay görevinde kendisini özel olarak zorlayacak bir konunun olmadığını belirtti. Daha önceki görevlerinin zaten günlük yaşam şartlarından farklı olduğunu ve ekstrem koşullarda gerçekleştirilmesi gereken görevleri içerdiğini söyledi. Uzayda yer çekimsiz ortamın ve mikrogravitenin farklı dinamiklerini deneyimleme fırsatına sahip olacağını ancak bunların kendisini zorlayacak şartlar olarak görmediğini ifade etti.

Gezeravcı, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olmanın çok mutluluk verici olduğunu belirtti. Bu durumun ülkelerinin iradesiyle gerçekleşen bir ilk olduğunu ve tarihlerinde önemli bir adım olduğunu söyledi. Uzay yolculuğunun gelecek nesillerin özgüvenini artıracağını ve hayalleri sınırlayan gökyüzündeki uçan uçakların ötesinde uzayda yer almanın eşiğini taşıyacağını dile getirdi. Gezeravcı, bu ilk adımın ülkelerinin gurur duyacağı tarihi bir başlangıç olmasını ve Türkiye’nin bundan sonra daha büyük uzay projelerinde sadece katılımcı değil, söz sahibi olarak hak ettiği yeri almasını umduğunu ifade etti.

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.