DOLAR
21,0607
EURO
22,5861
ALTIN
1.318,07
BIST
5.114,97

Uzaktan Eğitim Nedir

öğretmenler aynı ortamda bulunmaz. Sıklıkla interaktif dokümanların kullanıldığı uzaktan eğitimin normale göre daha etkili olduğu düşünülür. Uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler zaman veya mekan fark etmeksizin kolayca öğrenim görebilir

Uzaktan Eğitim Nedir
10.11.2021 17:02
0
A+
A-

Uzaktan Eğitim Nedir

Uzaktan eğitim özellikle korona virüs salgınının etkisiyle popülerleşen bir modeldir. Bu modelde öğrenciler ve öğretmenler aynı ortamda bulunmaz. Sıklıkla interaktif dokümanların kullanıldığı uzaktan eğitimin normale göre daha etkili olduğu düşünülür. Uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler zaman veya mekan fark etmeksizin kolayca öğrenim görebilir.

 Uzaktan Eğitim Nasıl Gerçekleşiyor?

 Uzaktan eğitim modelinde her bir ders sanal sınıflarda gerçekleşiyor. Eğitmenler ve öğrenciler internet üzerinden platforma bağlanarak her ortamda derse girebiliyor. Sanal sınıflara öğretmenler, akademisyenler ve öğrenciler sesle veya görüntüyle katılabiliyor.

 Online eğitimin en güzel yanlarından biri de sanal sınıflardaki araçlar. Beyaz tahta, interaktif dokümanlar, ekran paylaşımı gibi pek çok faydalı araç öğretmenlerin ve öğrencilerin işini kolaylaştırıyor. Anlatın dersler ise kaydediliyor. Bu sayede ders esnasında anlaşılmayan konular öğrenciler tarafından rahatlıkla tekrar edilebiliyor.

 Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?

 Dünyada birbirinden farklı pek çok eğitim modeli uygulanır. Her bir modelin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Uzaktan eğitimin yararları ise şöyle listelenebilir:

-Öğrenci odaklıdır.

-Zaman ve mekan fark etmez.

-Geniş öğrenim kitlesine hitap eder.

-Ulaşım, yemek ve barınma gibi masrafları ortadan kaldırır. Daha maliyet etkindir.

-Herkese fırsat eşitliği sunar.

-Bilgiye daha hızlı ve kolay erişimi sağlar.

-Fiziksel olarak engeli bulunan öğrencilere kolaylık sağlar.

-Eğitim ve öğretim 7/24 aktif olarak devam edebilir.

Uzaktan Eğitime Katılmak İçin Gerekenler

 Yüz yüze öğrenime ulaşmak için servis, barınma vs. gerekir. Uzaktan eğitim için ise tek gerekli olan şey ise internet ve internete bağlanabileceğiniz herhangi bir cihaz. Bunları sağladıktan sonrası oldukça kolay. Kayıtlı olduğunuz kurumun uzaktan eğitim platformuna girerek öğrenim görmeye başlayabilirsiniz.

 Uzaktan Eğitim Platformu EBA ve EBA TV Nedir?

 Açılımı Eğitim Bilişim Ağı olan EBA, MEB’in öğrenciler ve öğretmenle için sunduğu bir online platform. Öğrenciler internet üzerinden sahip oldukları kullanıcı adı ve şifreleriyle EBA’ya girebiliyor. Sistemde kendi öğretmenlerinin derslerini dinleyebildikleri gibi pek çok farklı eğitmenin anlattığı dersler de mevcut.

 EBA TV ise pandemi dönemiyle birlikte eğitimin aksamaması için kurulan bir televizyon kanalı. Kanal İlkokul ortaokul ve lise olarak üç ayrı formatta yayın yapıyor. Temel amacı ise internete ulaşımı olmayan öğrencilerin de uzaktan eğitime ulaşması.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.