Üniversite online sınav sistemi nasıl olacak?

Üniversite online sınav sistemi nasıl olacak?

Pandemi döneminde eğitim gören üniversiteliler bu süreçte online eğitim ve online sınav ile tanıştı.

14:22:34 | 2020-11-14
  1. Anasayfa
  2. Eğitim

Üniversite online sınav sistemi nasıl olacak?

Pandemi döneminde eğitim gören üniversiteliler bu süreçte online eğitim ve online sınav ile tanıştı. Her üniversite farklı farklı yazılımlar ile eğitim vermeye çalışsa da çoğu öğrenci gerek internet gerekse yazılım sorunları ile karşı karşıya kalarak eğitimlerinin aksamasına neden oldu. 

 

Üniversitelerde vize sınavları yaklaştıkça öğrencilerden; ‘’Online sınav nasıl olacak?’’ soruları yükselmeye başladı…

NE ZAMAN OLACAK? 

Üniversitenizin öğrenci bilgi sistemine giriş yaparak Genel İşlemler > Sınav Takvimi bölümünden açılanan derslerinizin sınav tarihlerine bakabilirsiniz.

SINAV SİSTEMİ NASIL OLACAK? 

Bölümünüze göre bazı sınavlarınız ödev şeklinde olacak. Belli bir teslim tarihi verilip sizden o süre zarfında yapmanızı istenilecek. Sınav ödev süresi öğretim görevlinize bağlı olarak değişebilir aynı gün de isteyebilir 1 gün sonrada isteyebilmektedir. 

  

Diğer sınav türü ise online seçmeli sınav türü. Belli bir süresi ve soru sayısı olan işaretleme yapmanızı isteyen bu sınav türünde Üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin bazı üniversitelerde işaretlediğiniz soruya geri dönememeniz gibi zorunluluklar varken bazı üniversitelerde böyle bir seçenek yok. 

 İNTERNET BAĞLANTIM KESİLİRSE NE OLACAK? 

Maalesef bu tarz sorunlar için önlem alınmış veya mağdur olan öğrenciye telafi gibi bir durum söz konusu gözükmüyor. Öğrencilere öneri olarak mobil hatlarındaki interneti sınav döneminde kullanmamaları beklenmedik bir internet sorununda saniyeler içinde telefonunuzu modem olarak kullanabilirsiniz.

 KAMERA AÇILACAK MI?

Gündemde olan başka bir konu ise sınav esnasında, kamera açıkken sınav olma durumu. Teknik altyapı sağlandığı taktirde böyle bir şey mümkün fakat her üniversite sesli canlı dersi zor yapabiliyor iken bu sistem her üniversitede mümkün gözükmüyor. 

 ELEKTİRİKLER KESİLİRSE NE OLACAK?

Sınav esnasında elektrik kesintilerinde maalesef çözüm ve telafi olarak bir açıklama olmadı. Elektrik kesintisi yüksek olan yerde yaşamakta iseniz, T.C. Eğitim ve Güvenlik kurumları kamusal alanlara bildirge gönderdi. Bu bildirgede kamu binasına gelerek online sınav olmak isteyen öğrencilere kamu binasının içinde bulunduğu bilgisayar ve internet imkanından sınav süresince yararlanması için uyarı yapılmıştır. Eğer sizin de elektrik, internet sorunlarınız var ise yakınızda bulunan kamu binasından online sınavlarınıza girebilirsiniz.


Haberpersonel.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Bizi Takip Edin