Üniversite Nasıl Değiştirilir? Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

  • Üniversite Nasıl Değiştirilir? Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?
Üniversite Nasıl Değiştirilir? Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Üniversitenizden memnun değilseniz veya başka şehirde okumak konusunda karar verdiyseniz YÖK üniversite öğrencilerine yatay geçiş imkanı tanımaktadır.

  • Giriş

    2020-11-07 13:33:27
  • Son Güncelleme

    2020-11-07 13:33:27
  • ABONE OL

Üniversitenizden memnun değilseniz veya başka şehirde okumak konusunda karar verdiyseniz YÖK üniversite öğrencilerine yatay geçiş imkanı tanımaktadır.  

Her bölümün kendine göre yatay geçiş kuralı olduğunu unutmayın. Örneğin bazı bölümler her sene yatay geçiş yaptırabiliyorken bazı bölümler 2 sene de bir yatay geçiş imkanı tanıyor.

 

Eğer bir üniversiteye yerleştiyseniz, daha sonra yatay geçiş yaparım diyorsanız bunun zor olacağını unutmayın.

 

YATAY GEÇİŞLER KAÇINCI SINIFTA YAPILIR

 

Yatay geçiş yapmak için genellikle 1. Yılınızı bitirmeniz ve daha sonra yatay geçiş başvurusu yapmanız gerekiyor. Yatay geçiş için ortalamanızın yüksek olması sizin için bir avantaj sağlamakla birlikte aynı üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapan kişilerin önüne geçmenizi sağlar ve bu sayede başvurunuz kabul edilir.

 

Son senenizde yatay geçiş yaparsanız, bu yatay geçişten ziyade Farabi gibi öğrenci değişim programına benzemektedir. Mezun olduğunuzda diplomanızda eski okulunuzun yani yatay geçiş yapmadan önce okuduğunuz üniversitenin ismi geçmektedir.

 

Yatay geçiş yapmak istediğiniz kontenjana başka biri başvurursa sizin şansınız düşer. Bu yüzden çoğu kişi başvuracağı yeri gizler. Sizde yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversiteyi, bölümü gizlemenize fayda var.

 

PEKİ NASIL YATAY GEÇİŞE BAŞVURULUR?

 

İlk olarak yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin web sitesini kontrol etmelisiniz. Her üniversitenin yatay geçiş tarihi, sonuçlanma tarihi gibi önemli tarihler hatta bazı üniversitelerde istenilen belgeler bile farklı olmaktadır bu tarihleri ve istediği belgeleri sürekli takip etmeli ve hazırda bulundurmalısınız.

Bazı üniversiteler ÖSYM puanınıza dikkat etmekte, bazıları ise ortalamanıza göre yani mevcut okuduğunuz üniversitede derse ilginizi, puanlarınızı, not ortalamanızı değerlendirmektedir.

 

Bunun yanında hiçbir şeye dikkat etmeyen üniversitelerde var bu tamamen sizin nereye başvuru yapmanızla alakalı bir durumdur. Ama yine de ortalamanızı yüksek tutmak sizi ön plana çıkaracak bir unsurdur.

 

İstediğiniz üniversitenin web sitesine girerek yatay geçiş tarihlerine bakarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

YATAY GEÇİŞE KAÇ KEZ BAŞVURU YAPABİLİRİM?

 

Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencinin 2 defa yatay geçiş başvurusu yapma hakkı vardır. Yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin kriterlerini iyi analiz etmenizde fayda var.

 

YATAY GEÇİŞTE BURSUM KESİLİR Mİ? 

Aktif olarak KYK bursu almaktaysanız, yatay geçiş yaptığınızda da bursunuz kesilmez fakat e-Devlet üzerinden kuruma bildirmeniz gerekir. Özel bir kurumdan burs almaktaysanız o kurumun iletişim bilgilerinden arayıp öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.