DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Üniversite Değiştirme Başka Bölüme Geçme Şartları Nelerdir?

Üniversite Değiştirme Başka Bölüme Geçme Şartları Nelerdir?
15.03.2022 21:53
0
A+
A-

Üniversite Değiştirme Başka Bölüme Geçme Şartları Nelerdir?

Yatay geçiş okuduğunuz üniversite ders içerikleri ile paralel bölümler arasında geçişlere olanak sağlayan bir sistemdir. Okuduğunuz bölüm isteklerinizi karşılamadı ise, bir daha üniversite sınavlarına hazırlanmak yerine öncelikle yatay geçiş olanaklarını araştırabilirsiniz. Aynı üniversitede yer alan bölümler içinde geçiş yapabileceğiniz gibi farklı üniversiteler arası geçiş yapma şansınızda bulunmaktadır. Tabi bunun için üniversitelerin yatay geçişler için ek şartlar getirebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle başvuru yaparken üniversitenin yatay geçiş koşulları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir. Bu yazımızda sizler için üniversite değiştirme ve başka bölüme geçme hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

Düzey geçişi, öğrencinin bir üniversite sınavı sonucuna göre bir derse yerleştirildikten sonra belirli bir süre içinde başka bir üniversitenin aynı veya farklı bir bölümüne veya bir bölümüne yatay geçiş yapmasını sağlayan bir uygulamadır. Üniversitenizi okurken bölümünüzün size göre olmadığını anlayıp, yatay geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.  Okuduğunuz bölümden memnun olsanız da bölümün geleceğinin olmaması ve derslerin zorluğu da sizi yatay geçiş yapmaya itebilir. Öğrenciler, ilk akademik yıllarının bitiminden itibaren yatay geçiş için başvurabilirler. Hazırlık ilk yıl için sayılmaz. Yatay geçiş için bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekildedir; Yatay geçiş için ilk şart, yüksek bir not ortalamasıdır. Üniversite gereken minimum not ortalamasını belirler ve minimum not ortalaması 4,00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Gittiğiniz üniversitede kaldığınız ders olmamalıdır. Geçmek istediğiniz üniversite ile üniversiteye yerleştiğiniz yılda aldığınız puan arasında en fazla-+15 puan olmalıdır.

Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılmaktadır?

Yatay geçiş için başvurular genellikle yılda iki kez açılır. Yatay geçiş yapan tüm üniversitelerin tüm fakültelerine her yıl kaç öğrenci alınacağı belirlenir. Yatay geçişler bu kontenjanlar dahilinde puan sıralamasına göre gerçekleştirilir. Yatay geçiş yapmak isteyenler için son başvuru tarihleri ​​genellikle yaz tatiline denk gelen aylardır. Ancak her üniversitenin yatay geçiş tarihi farklı belirlenmektedir. Yatay geçişler, güz döneminin sonuna kadar yapılabilir. Bazı üniversiteler yarıyıl içi yatay geçişlere izin vermemektedir. Yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversite yarıyıllar arası yatay geçişlere izin vermiyorsa, yıl sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz. İlk yıldan itibaren yatay geçiş hakkınız var ama son sene yatay geçiş yapılmamaktadır. Yatay geçiş isteği bulunan öğrenciler için genel not ortalaması değerinin en az 2.00 olması gerekir. Ayrıca, öğrencilerin alttan dersi olmamalıdır.

Yatay Geçişe Kaç Kere Başvuru Yapılabilir?

Yatay geçiş hakkı veren okulların sınırlı sayıda olması nedeniyle, başvuran ortalama öğrenci sayısı listelenmiştir. Bir öğrenci en fazla 2 defa yatay geçiş başvurusunda bulunabilir. Bu yüzden bir önceki kriterdeki “ortalama” kriterine dikkat etmelisiniz. Yatay geçiş yapmak ve yatay geçişinizin kabul olabilmesi için ortalamanız yüksek olmalıdır.

Ortalamayla Yatay Geçiş Yapılan Üniversiteler

Üniversiteye geçişler bazen üniversite yerleştirme sürecinde kullanılan merkezi puanlarla, bazen de mevcut üniversitede sağlanmış olan genel akademik not ortalaması ile yapılabilmektedir. Genellikle üniversiteler, akademik not ortalaması ile birlikte yatay geçiş talepleri alır. Yatay geçiş başvurusu yapmak için yatay geçiş başvurusunu kabul eden üniversiteleri genel not ortalaması ile  takip etmek gerekir. Bu nedenle farklı üniversitelerin web sitelerinde yapılan duyuruları takip etmekte fayda var.

 

Yatay Geçiş Nasıl Yapılmaktadır?

Yatay geçiş yapmak için öncelikle olarak şartları bilmeniz gerekir. Bazı üniversiteler ek şartlar da koymaktadır bu şartları bilmediğiniz sürece yatay geçiş yapamayabilirsiniz. Geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin web sitesini takip etmeniz gerekmektedir. Üniversitenin yarıyıl sonunda veya akademik yıl sonunda yayınladığı haberlerde belirtilen kriterleri sağlayan öğrenciler başvurabilir. Gerekli şartları sağladığınız durumda bölümler arası denklik şartı sağlanıyor ise bölüm geçişi yapabilirsiniz.

Yatay Geçiş Türleri Nelerdir?

Kurumlar arası

Kurumlar arası yatay geçiş, öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitedeki bir dersten başka bir üniversitede aynı düzeyde eşdeğer bir diploma dersine geçişini ifade eder. Kurumlar arası yatay geçiş için öğrencinin kayıtlı olduğu yarıyılda en az 60 (100 üzerinden) ortalaması olması gerekir. GNO şartlarını taşımayan ancak yatay geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya daha yüksek merkezi yerleştirme puanına sahip adaylar da yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler. Bu şekilde başvuran adayların başvuruları, yerleştirmeden sonra yer kalması durumunda, not esasına göre değerlendirilir. Kısmen veya tamamen yabancı dil eğitimi veren bir yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yapan adaylar: Yatay geçiş yapan kurum tarafından yapılan bir yabancı dil yeterlilik sınavında başarılı olmak. Yurtiçi ya da uluslararası geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından geçiş yamak istedikleri üniversitelerin belirlemiş olduğu başarı düzeyinde puan almaları gerekmektedir.

Kurum İçi

Öğrenciler kayıtlarının olduğu üniversite içerisinde ilgili bölümler arasında belli şartları yerine getirerek yatay geçiş yapabilirler. Bir yüksekokul, fakülte, konservatuar veya meslek yüksekokulu bünyesinde veya aynı akademi diploması bünyesindeki başka bir yüksekokul, fakülte, konservatuar veya meslek yüksekokulu bünyesinde aynı düzeyde ilgili mevzuatın çizdiği çerçevede yer alan kontenjanlar içinde yatay geçişe olanak tanımaktadır. Birinci öğretimden ikinci öğretime aynı yükseköğretim kurumu ve aynı müfredat dahilinde kontenjan sınırlaması olmaksızın geçiş yapılabilmektedir. Aynı düzeyde ancak farklı puan türünde öğrenci alan Üniversite bünyesindeki diploma dersleri arasında yatay geçiş başvurusunda bulunabilmek için, öğrencinin geçiş yapmak istediği diploma programı için geçerli puan türünde kazandığı Merkez Yerleştirme Puanları, Merkezi Sınavın yapıldığı yıl, geçmek istedikleri diploma derslerine eşdeğer Diploma derslerinin ülkedeki diğer üniversiteler tarafından belirlenmesi ve diploma derslerinin asgari taban puandan düşük olmaması gerekir.

Hangi Kurumlar Arasında Yatay Geçiş Yapılmaktadır?

Öğrenciler açık veya uzaktan eğitim programlarından normal eğitimine yatay geçiş yapılabilir. Öğrencilerin okudukları programda genel not ortalamasının  en az 80/100 olması veya öğrencinin kayıtlı olduğu yıldaki merkez noktasının diploma programının başlangıç ​​değerine eşit veya daha büyük olması gerekir. Yatay geçiş yapmak istediği üniversitenin açık veya uzaktan eğitim programları arasında yatay geçiş yapılabilir.

Yatay geçiş, açık öğretim programları arasında veya birinci veya ikinci öğretim programlarında uzaktan eğitim arasında olabilir. Programın başarılı olması için ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

Birinci programı arasında yatay geçiş yapılabilmektedir. İkinci bir eğitim programından sadece ikinci bir eğitim diplomasına götüren programlara geçmek mümkündür. Ancak, ikinci derece programlarını tamamlayarak bir üst sınıfa geçmek için sınıfına birinci giren öğrenciler, kontenjan dahilinde birinci derece programlarına geçebilirler.

Üstün yeteneklilere odaklı bir öğrenci programından özel yetenekli öğrenci kabul programına geçmek mümkündür. Öğrencinin genel not ortalamasına veya yerleştirmeden aldığı puanlara ek olarak, öğrencilerin özel yetenek sınavını da geçmeleri gerekir. Ayrıca özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarından merkezi bir yerden öğrenci alan lisans programlarına geçiş yapılamaz.

TSK ile Polis Akademisi ve diğer yükseköğretim kurumları arasında da yatay geçiş yapılabilir.

Özel Üniversiteden Devlet Üniversitesine Geçiş Yapılabilir Mi?

Özel bir üniversiteden devlet üniversitesine geçiş yapabilirsiniz. Bazı vakıf kolejleri, geçişi önlemek için transferden sonra öğrenci transkriptlerini bırakabilir. Bu nedenle Üniversitenin web sitesini ve sosyal medya hesaplarını günlük olarak ziyaret etmenizi öneririz. Yatay geçiş süreci öğrencileri zorlayabilmektedir. Bu süreci en rahat şekilde atlatmak için ortalamanızı yüksek tutmalısınız.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.