DOLAR
19,1654
EURO
20,9079
ALTIN
1.221,35
BIST
4.896,07

Ülkelerin Değişik Gelenekleri

Ülkelerin Değişik Gelenekleri
26.06.2022 17:22
0
A+
A-

İçindekiler Tablosu

Ülkelerin Değişik Gelenekleri

Dünya’nın her yerinde asırlar boyu sürdürülmüş ve hala daha sürdürülmekte olan kültürler, kendilerine ait farklı ülkelerin değişik gelenekleri ortaya çıkarmıştır. Kültürel farklılıklar sebebiyle de bir toplum için oldukça normal kabul edilen herhangi bir gelenek, başka bir ülkede büyük bir şaşkınlık içerisinde karşılanabilmektedir. Bu durum doğrultusunda ülkemizin de farklı gelenekleri başka toplumlara değişik gelebilmektedir.

Almanya, Polterabend

Türkçeye “bekarlığa veda” olarak çevrilen bu gelenek, normal bekarlığa veda olaylarından farklı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Geleneğe göre evlenmek isteyen çiftin yakınları düğünden önce bir araya toplanarak yemek yiyorlar ve sonrasında tüm tabakları kırıyorlar. İlginç tarafı ise kırılan tabakları evlenecek çifte toplatmaları. Bu geleneğin ana amacı ise çifte el ele vererek tüm zorlukların üstesinden gelmeyi öğretmek.

Çin, Ağlayan Gelinler

Çin’de gelinlerin düğünden önce yaklaşık bir ay boyunca ağlamaları şeklinde gelişen bu gelenek oldukça yaygın ve düğün hazırlıklarının da bir parçası olarak görülmektedir. Bu geleneğin gelinin ailesine ve evine olan bağlılığını ifade etmek amaçlı yapıldığı düşünülmektedir.

Danimarka, Tarçın Dökme

Danimarka’da gelenek olarak 25. doğum gününe bekar giren gençlerin üzerine tarçın dökülür. Eğer erkek veya kadın 30.doğum gününe de bekar girerse bu sefer de üzerine biber dökülür.

Meksika, Pastaya Kafa İtme

Ülkelerin değişik gelenekleri arasında olan bu gelenek şekli Meksika’da doğum günü olan kişinin pastanın mumlarını üflediği esnada arkasından kafası pastaya girecek şekilde itilmesiyle uygulanır. Tamamen eğlence amaçlı olan bu gelenek ülke genelinde oldukça yaygındır.

Endonezya, Diş Doldurma

Bali’de evlenmek isteyen çift tarafından uygulanan bir gelenektir. Hem kadın hem erkek ikisinde de olacak şekilde düğün öncesi iki tane diş dolgusu yaptırmaktadır. Bu gelenek ile öfke, hasetlik, açgözlülük, kıskançlık gibi kötü duyguları kendilerinden uzak tutulduğuna inanılmaktadır.

Hindistan, Bebek Atma

Ülkelerin değişik gelenekleri arasında en başta görülen bu gelenek Hindistan’da yaklaşık 500 yıldan fazla bir süredir devam ettirilmektedir. Yeni doğmuş olan bebekleri yüksek bir tapınağın tepesinden aşağıda başka insanlar tarafından gerilen büyük bir kumaş üstüne atılması ile gelenek gerçekleştirilir. Her yıl aralık ayının ilk haftası gerçekleştirilmektedir. Bu gelenek ile bebeklere sağlık, refah ve şans getirildiğine inanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.