Ücretsiz izne ayrılan memur başka bir işte çalışabilir mi?

Ücretsiz izne ayrılan memur başka bir işte çalışabilir mi?

Bir devlet memuru ücretsiz izne çıktığında çalışabilir mi? Bu soruya cevap vermeden önce “ücretsiz izin” den neyin kastedildiğini açıklığa kavuşturalım.

12:32:49 | 2020-10-25
  1. Anasayfa
  2. Personel Haberleri

Ücretsiz izne ayrılan memur başka bir işte çalışabilir mi?

Bir devlet memuru ücretsiz izne çıktığında çalışabilir mi? Bu soruya cevap vermeden önce “ücretsiz izin” den neyin kastedildiğini açıklığa kavuşturalım. Eğer memur (devletin belirlediği koşullarda) işinden ayrılmak zorunda kalmışsa, işine devam edemese bile devletle ilişkisi devam eder. İşten çıkarılmış değildir. Hatta bu dönemde hala memur sayılır ve sigortası devletçe ödenir. Görevi ve pozisyonu aynı şekilde korunur. Yalnızca devletten herhangi bir hizmet bedeli alamaz. Yani artık devletin bir maaşlı personeli değildir.

Hangi durumlarda ücretsiz izne çıkılabilir?


Bir devlet memuru; anne-baba olmak, devlet desteği ve bursu ile yurt dışına eğitime çıkıyor olmak ve başka zaruri durumlarda ücretsiz izne ayrılır. Ücretsiz izin süresi dolunca 10 gün içinde işine geri dönmek zorundadır (eğer dönmezse meslekten men edilebilir).
Bir kamu personeli ücretsiz izindeyken çalışabilir mi?


Kamu personellerinin ücretsiz izindeyken çalışması kanunen yasak. Memurun tüccarlık yapması , esnaf statüsünde olması, ek gelir getirecek satış işleri yapması, ofis, büro, muayehane de çalışması kanunen yasak.


Öğretmenler dışarıda özel ders veremez. Sadece okulda öğretmekle yükümlü oldukları öğrencilere haftalık yarı mesaisi kadar ücretli kurs verebilir.
Yakınlarına ait şirketlerde vekaletlik edemez. Anne, baba ve oğul gibi yakınlarının işlerine yardım etmek için vekil olamaz.
Aylıksız izinde özel şirkette çalışamaz.


Aylıksız izindeki memura ait en büyük sorun başka bir işte çalışıp çalışamayacağına dair. Mevcut yasalar memurların ücretsiz izinlerde çalışmasını onaylamıyor.

Memurların Yıllık İzinleri Kaç Gündür?


-Memurluk hizmet yılı 1 yıldan 10 yıla kadar olanlar için 20 gün
Memurluk hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için 30 gündür.
Zorunlu hallerde bu izinlere ikişer gün gidiş ve dönüş eklenebilir.
Memurlar yıllık izinlerini kullanmadıklarında bu izinleri toplu şekilde kullanabilirler. İki yıl izin kullanmamış bir memur üçüncü yıl 3 yıllık izin kullanabilir. Öğretmenler ara tatillerde ve yaz tatilinde izinli sayıldıkları için ayrıca izin kullanamazlar. Bazı sağlık dallarında, sağlık çalışanları çok fazla radyoaktif maddeye maruz kalabilmektedir yada buna benzer sağlığı olumsuz etkileyen işlerde çalışan kamu personeline yıllık 30 gün sağlık izni verilir.


Haberpersonel.com
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Bizi Takip Edin