DOLAR
19,1898
EURO
20,9285
ALTIN
1.221,59
BIST
4.896,07

Türkiye’de Kullanılan Altın Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de Kullanılan Altın Çeşitleri Nelerdir?
02.07.2022 21:52
0
A+
A-

Türkiye’de Kullanılan Altın Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye piyasalarında kullanılan altın çeşitleri özellikle yastık altı yatırımcısı tarafından yakından takip ediliyor. İç piyasalardaki altın fiyatları ve altın çeşitleri hakkında merak edilen detayları sizler içi derledik.

Altın piyasalarında hem yurt içinde hem de yurt dışında son dönemde görülen çelişkili hareketlilikler dikkat çekiyor. Her zaman büyük küçük tüm yatırımcılar için güvenli liman olarak tercih edilen altın, Türkiye’de de özellikle küçük yatırımcıların her zaman ilgi odağına yer alıyor. Öte yandan düğünler veya diğer birçok etkinlikte de altının popüler bir hediye olarak veya takı olarak tercih edilmesi de farklı altın çeşitlerini ortaya çıkmasını sağlamıştır. Türkiye’de gram, çeyrek, cumhuriyet altının yanı sıra birçok farklı ayarda ve türde altın bulunuyor. Piyasalarda yatırımcıların en çok tercih ettiği altınlarda son durum ve altın çeşitleri ise her zaman popülerliğini koruyor.

Altın Türleri Nelerdir?

Altın yatırımı yapmak isteyenler ancak piyasalardaki altın çeşitliliğinden en uygun yatırım aracının hangisi olduğunu bilmeyenler, yurt içindeki altın piyasalarını yakından takip etmeye devam ediyor. Altın piyasalarında ülkemizde öne çıkan altın çeşitleri arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

  • Gram Altın
  • Çeyrek Altın
  • Yarım Altın
  • Tam Altın
  • Reşat Altını
  • Hamit Altın
  • Gremse Altın

En Büyük Altının Adı Nedir?

Değeri açısından altınlar ayar ve gramına göre değerlendirilebilir. Yatırımcılar tarafında en çok tercih edilen altın türleri arasında gram altın ilk sırada yer almaktadır. 1 gramdan 20 grama kadar değeri farklılık gösteren gram altın, bu özelliğine göre en değerli altın arasında da sayılabilir. Yurt içi piyasalarda e büyük altın genelde Cumhuriyet altını olarak bilinse de bu altın sadece 7,20 gramdır. 22 ayar olarak ölçülmektedir.

Çeyrek Altının Bir Büyüğüne Ne Denir?

Düğünlerde, nişanda veya doğum gibi birçok özel günde en çok tercih edilen çeyrek altın, yastık altı yatırımcı olarak tanımlanan küçük yatırımcıların da popüler yatırım araçları arasında yer almaktadır. Yarım altın çeyrek altının 2 katı olarak öne çıkmaktadır. Cumhuriyet altının yarısı yarım altın olarak tanımlanır. Yarım altın değeri bakımından çeyrek ve cumhuriyet altının arasında kalmaktadır. Arka yüzünde Atatürk portresi bulunan yarım altın, 22 ayar ve 3,50 gram olarak belirlenmiştir. Has altın olarak karşılığı ise 3,21 gramdır. Yatırım amaçlı tercih edildiği gibi takı amaçlı olarak da yarım altının çok sık tercih edildiği görülmektedir.

Birikim Yapmak İçin Hangi Altın Alınmalıdır?

Türkiye’de özellikle fiziki olarak altın yatırımı yapmak isteyenler tarafından gram, çeyrek ve Cumhuriyet altını, iç piyasalarda en çok tercih edilen altın çeşitleri arasında yer almaktadır. Uzmanlar ise altın yatırımı yapmayı düşünenler için farklı stratejiler sunuyorlar. Altın yatırımında en kârlı seçenek birçok uzmana göre gram altın olarak gösterilmektedir. Hem işçilik maliyetine sahip olmaması hem değerinde satılması sayesinde yatırım amaçlı bulundurulması daha avantajlı olarak görülmüştür.

Altın Karlı Bir Yatırım Mı?

Ekonomilerde görülen pek çok riske karşı altın birçok yatırımcı tarafından uzun vadede en güvenli yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir. Özellikle 2022 yılında görülen küresel enflasyon risklerine karşı altının kazandığı değer dikkat çekmiştir. Güvenli bir liman olması nedeniyle altın yatırımı çok sık tercih edilmektedir.

Altın Fiyatları Ne Kadar?

Gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet altını ve iç piyasalarda işlem göre birçok farklı altın çeşidi haftalardır karışık seyretmeye devam ediyor. 2022 yılında gelen FED faiz kararları ve resesyon endişeleri de fiyatlarda etkili oluyor. Piyasalarda is altın fiyatlarında kısa vadede belirsizlik devam ediyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.