Türkan Şoray kimdir?

Türkan Şoray kimdir?

Yeşilçamın usta isimlerinden birisi olan Türkan Şoray, kendini "sultan" lakabıyla herkese tanıtmakla kalmayıp güzelliği ve başarılarıylada her döneme damga vurmuştur.

  • Giriş

    2020-12-22 13:32:59
  • Son Güncelleme

    2020-12-22 13:32:59
  • ABONE OL

Yeşilçamın usta isimlerinden birisi olan Türkan Şoray, kendini "sultan" lakabıyla herkese tanıtmakla kalmayıp güzelliği ve başarılarıylada her döneme damga vurmuştur. Geçirdiği bağırsak enfeksiyonundan dolayı hastaneye kaldırılarak hayranlarına büyük korkular yaşatmıştı. Şu an haala tedavisi devam ediyor. Peki Türkan Şoray kimdir? Türkan Şoray kaç yaşında ve nereli? Türkan Şoray’ın ailesi kimdir? Türkan Şoray’ın mesleği nedir? İşte Türkan Şoray hakkında bilgiler…

Türkan Şoray Nereli?

Türk sinema dünyasının ünlü isimlerinden olan Türkan Şoray 28 Haziran 1945 yılında İstanbul’da doğmuştur. Öğretim hayatına ise Rami taş ilkokulunda başlamış ve bu dönemleri 1956 yılında Ferideköy ilkokulunda tamamlamıştır.

Türkan Şoray Mesleği Nedir?

Türkan Şoray meslek hayatına ilk olarak yaşadığı yerdeki ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız ile tanışmasıyla başlamıştır ve bunun sayesinde de Yeşilçama ilk adımlarını atmıştır. O dönemlerde Şorayı keşfeden kişi Türker İnanoğludur.

Ev sahibinin kızı Emel Yıldızın oynayacağı film için anlaşmalar yapılmasına rağmen Şoray’a Köyde Bir Kız Sevdim filmini oynaması için şans tanınmıştır ve sağladığı başarı, güzelliği ile döneme damgasını vurmuştur. Sinema oyuncusu ve yönetmen olarak meslek hayatına devam ederek sinema kariyerine 60’lı yılların başından başlayarak sayısız filmlerde rol almıştır ve kendini ‘’sultan’’ lakabıyla herkese tanıtmıştır. Kariyeri boyunca her zaman zirvede olan Şoray, Yeşilçama ilk adımlarını 15 yaşlarında atmaya başlamıştı. İlk sinema filminin çekilmesinden hemen sonra güzelliğiyle, başarısıyla kendini kanıtladığı için yeni teklifler almaya başlamıştır ve o dönemin en popüler olan dergilerinden ‘’Sinemaya’’ kapak olmuştur ve sadece bununla da kalmayarak Büyük Gazete ve Ses dergilerinede kapak olmuştur. Bu olay sebebiyle ise magazin dünyasının gözdesi haline gelmiştir.

Oynadığı filmler arasından olan ‘’Acı Hayat’’ çok başarılı ve şiirsel görüntülü olan bir aşk filmi olmasının yanında yılın filmi olarakta seçilmiştir. Şoray, bu film ile de kendini sinema dünyasına başarıyla kanıtlayarak bunun etkisi ile 1964 yıllarındaki I. Antalya Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır. Başarıları sebebiyle sadece bu ödülü almaklada kalmayıp 1977 yılında oynadığı Selvi Boylum Al Yazmalım filmi ile de en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır. Şoray 1970’li yılların başında sinema hayatını aynı başarılarla sürdürmeye devam ederek yılda 10 veya 12 film yapmaya devam etmiştir ve günümüz Türk sinema dünyasında da başarılarıyla örnek alınan birisidir.

Türkan Şoray’ın Ailesi Kimdir?

Babası Halit Şoray, annesi Meliha Şoraydır. Babası devlet demir yollarında memur iken annesi ev hanımıdır. Ancak babası bir süre sonra bu mesleğini bırakarak iş hayatına polis memuru olarak devam etmiştir. Ekonomik açıdan zor şartlar altında yaşayan Şoray ailesi annesinin lastik fabrikasında çalışmasına sebep olmuştur.

1954 yılında kız kardeşi Nazan Şoray’ın dünyaya gelmesiyle maddi açıdan geçimsizlikleri giderek daha da artmıştır ve bu sebeple çift boşanma kararı almıştır. 1984 yıllarında annesi, 1994 yıllarında da babası vefat etmiştir. İlerleyen zamanlarda Şoray özel hayatında 20 yılını paylaştığı Rüçhan Adlı ile ayrılarak sinema ve tiyatro sanatçısı olan Cihan Ünal ile dünya evine girerek Yağmur adında bir kız çocuğuna sahip olmuştur.

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.