DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Tırnaklarda Beyaz Lekeler Neden Olur?

Tırnaklarda Beyaz Lekeler Neden Olur?
17.02.2022 14:17
0
A+
A-

Tırnaklarda Beyaz Lekeler Neden Olur?

Stres ve beslenme bozukluklarının sadece vücuda değil tırnak yapısına da oldukça büyük zararları vardır. Birçok kişide zaman zaman görülebilen tırnaklardaki beyazlıklar büyüklük ve renklerine göre büyük önem taşımaktadır. Peki, tırnaklarda oluşan beyaz lekeler neden olur ve nasıl geçer?

Tırnaklardaki beyaz lekeler, uzun ve beyaz dalga şeklinde birden çok tırnakta görüldüğü zaman besin ve protein eksikliğinden veya karaciğer sorunlarından kaynaklanabilmektedir.

Tırnaklardaki bu beyaz lekeler eğer yatay çizgi ve kısa beyaz ise büyük olasılıkla darbelerden dolayı oluşmuştur.

Tırnaklarda ortaya çıkan bu beyaz lekelenmelerin tırnak köklerinden uçlara doğru geniş bir alana yayılması sonucu ise kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko eksikliği ve arsenik zehirlenmesinden kaynaklanabilmektedir. Böyle bir durumda mutlaka kan değerlerinin ölçülmesi önerilmektedir.

Bu beyaz lekelerin oluşmasında diğer nedenler ise kansızlık, keratinin yetersiz olması, tiroit hormonları ve bazı ilaçların yan etkilerinden de kaynaklanabilmektedir.

Ayrıca tırnaklarda beyaz lekeler oluştuğu zaman da bunun kontrolü için dermatoloji uzmanlarına gidilip muayene olunduktan hemen sonra laboratuvar incelemeleri ile bu beyazlıkların araştırılması gerekmektedir.

Tırnaklarda Oluşan Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Öncelikli olarak kadınların çok fazla oje kullanmaları tırnaklara zaman içerisinde çok fazla zarar vermektedir. Ojeler tırnak yapılarının hava sirkülasyonunu engelleyerek dolaşım bozukluklarına neden olmaktadır. Bu yüzden eğer oje kullanılıyorsa bu ojelerin çok uzun süre tırnaklarda kalmaması önerilmektedir.

Ayrıca eğer vücutta protein eksikliği var ise bu beyazlıklar oluşabilir. Bu yüzden kan değerlerinde protein oranı düşük ise mutlaka protein ağırlıklı beslenme tavsiye edilmektedir.

Tırnakların üzerinde oluşan bu beyaz lekelerin özellikle de ayak tırnaklarında mantar rahatsızlığının başlangıç evresi olabilir. Bu mantar hastalığının ilerlememesi için mutlaka doktor kontrolünde tedaviye başlanıp bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.