DOLAR
19,1654
EURO
20,9079
ALTIN
1.221,35
BIST
4.896,07

Teknik Analizde Kullanılan Veriler Nelerdir?

Teknik Analizde Kullanılan Veriler Nelerdir?
07.07.2022 12:21
0
A+
A-

Teknik Analizde Kullanılan Veriler Nelerdir?

Teknik analiz nedir diye soracak olan herkese genel bir tanım yapmak gerekirse teknik analiz daha önceki dönemlerdeki fiyat hareketlerini baz alarak gelecekteki fiyatlar hakkında tahmin yürütmek olan açıklanabilir. Bütün finansal piyasalarda kullanılmakta olan teknik analiz aslında oldukça önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere teknik analiz pek çok yatırımcının kullanması gereken ve sıklıkla başvurdukları bir analiz yöntemi olarak bilinir.

Teknik Analiz Nedir?

Yukarıda da açıklamadığımız üzere en basit hali ile teknik analiz geçmiş dönemlerdeki fiyat hareketlenmelerine bakılarak gelecekte ortaya çıkacak fiyatlar hakkında analiz yapıp tahminler yürütmek için kullanılan bir analiz yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Temel analiz ile bir kıyaslama yapmak gerekirse teknik analizin geçmiş verilere dayanmasından dolayı çok daha gerçekçi sonuçlara ulaşmayı mümkün kıldığını söyleyebiliriz. Finansal analiz yöntemleri konusundaki tartışmalara bakıldığında ise temel analiz ile teknik analiz arasında hangi yöntemin daha güvenilir ve efektif olduğu konusunda net bir bilgiye ulaşmak ise mümkün olmamaktadır. Maalesef bu konuşa genel olarak verilebilecek bir yanıt yok. Teknik analiz finans sektörü içerisinde başvurulmakta olan teknik analiz yöntemlerinin çalışmakta olduğu piyasalardan biri olarak biliniyor. Ancak hisse bazlı olarak meydana gelen bazı spekülatif hareketler, şirketler ile ilgili olarak ortaya çıkan haberler ya da söylemler ve bilançolar hakkında yaşanan gelişmeler kimi zaman teknik analizlerin işlevini azaltıcı bir etki ortaya çıkarabilir.

Borsada Teknik Analiz Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Teknik analiz neden kullanılır sorusu da araştırılmakta olan konular arasında karşımıza çıkıyor. Aslında tanımından da yola çıkarak kısa bir şekilde açıklamak gerekirse bu analiz yönteminin kullanılmasının amacı önceki dönemlerde meydana gelmiş olan fiyat hareketlerin gelecekte de meydana gelip gelmeyeceği konusunda tahminler yürütmektir. Çeşitli varsayımlar üzerine gerçekleştirilen bu tahminlerin her zaman gerçeğe dönüşmesi elbette mümkün değil. Dolayısıyla da aslında bu tahminler yapıldığı zaman gerçekleşebilecek her senaryo için farklı önlemlerin de oluşturulması önem taşıyor.

Teknik Analiz Konusunda Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Eğer teknik analiz yöntemini öğrenmeye çalışıyorsanız teknik analiz öğrenirken nelere dikkat etmek gerek sorusunu soruyor olabilirsiniz. Bu tekniği öğrenmek her zaman öncelikle borsa grafiklerini okuyabilme ve yorumlama konusunda önemli bir bilgi birikimi ve yetenek gerektirmektedir. Bunun yanı sıra bazı borsa terimlerinin de bilinmesi önem taşımaktadır. Bu terimlerden bazıları direnç, alçalan kanal, yükselen kanal, destek, trend olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda tek bir teknik analiz yönteminden bahsedebilmek mümkün olmadığından dolayı teknik analiz öğrenmek isteyen bir kişinin teknik analize dair yöntemleri öğrenmesi de önem taşır. Bilindiği üzere farklı piyasalar için farklı teknik analiz yöntemleri kullanılmaktadır.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Bir piyasa üzerinde teknik analiz yapmak istiyorsanız öncelikle grafik yorumlamayı iyi bilmeniz önem taşır. Özellikle direnç ve destek konusunda göstergeler önem taşır. Bu çizgiler ne önemli noktalardan biridir ve asla varsayıma dayalı olarak çizilmemelidir. Trade göstergeleri de teknik analizin doğru bir şekilde yapılması açısından önem taşırken işlemleri otomatik hale getirebilmek için de bu göstergelerin bilinmesi ve dikkate alınması önem taşır. Bir teknik analiz yaparken yararlanacağınız analiz yöntemlerini belirlemek hangi piyasa için analiz yaptığınıza göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra teknik analizler konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kullanılmakta olan zaman dilimidir. Teknik analiz işlemlerinin doğru şekilde gerçekleştirilebilmesi için borsa konusunda bilgi birikimine sahip olmak önemlidir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.