DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Stresi Yok Eden Spor Dalları

Stresi Yok Eden Spor Dalları
19.11.2021 13:17
0
A+
A-

Stres Hayatımızı Nasıl Etkilemektedir?

Hepimiz günlük hayatta neredeyse her yerde, her an streste oluyoruz. Strese sanki doğanın getirdiği doğal bir olay gibi bakılmaktadır.

 

Gün içerisinde işinden, ailesinden, müdüründen, okulundan… bir insana göre fazlasıyla strese maruz kalan insanlarda birkaç hastalığın başlangıcı görülmektedir.

(Baş ağrısı, mide sorunları, beyin kanaması, şekere bağlı tansiyon hastalıkları, unutkanlık, cinsellikle ilgili problemler, cilt hastalıkları, bağırsak sorunları, göz seğirmesi, kalp hastalıkları, vücut yorgunluğu, vücut ağrıları, depresyon, kaygı, aşırı kilo alma veya kilo alamama…)

Tüm bu hastalıkların yanı sıra strese maruz kalan bireylerde çevreye olumsuz etkiler saçtığı gözlemlenmiştir, mutsuzluk yayması olası bir durumdur.

Stres, saç beyazlamasına, kişinin iştahsızlığına, kilo kaybına, mutlu olamamasına yol açar.

Peki bu stresten kurtulmanın etkili egzersizleri var mı ?

Stresten Kurtulmanın Etkili Egzersizleri

Yürümek

Yürümek kalp sağlığı, kilo verme gibi egzersizlerin başında gelen etkili bir spor dalıdır. Bu spor dalının, bedensel ve zihinsel olarak birçok faydası vardır.

Sabah, evden işinize giderken yürümeniz, kilo vermenizi, göbeğinizi eritmenizi veya bacak kaslarınızı çalıştırmak gibi güzel, etkili işler başarabilir. Bedensel faydasının yanında zihni de arındırdığı için yürüme egzersizi stres ile baş etmek için etkili ve hızlı bir yoldur.

Yürürken kafanızı, aklınızı boşaltmanız, başka bir şey düşünmemeniz gerekmektedir. Bu yürüme göbeğinizi erittiği, stresinizi attığı gibi uyku problemi çeken kişilere de ilaç niteliğindedir. Çünkü stresten, kaygıdan kurtulup, gün içinde yürüdüğünüz için bedeniniz yorgun düşecektir. Böylelikle hemen uykuya dalacaksınız.

‘Stretching’ hareketini bilinçli ve düzgün bir şekilde yapmanız, vücudunuzu gevşetip, rahatlamanızı, kaygılarınızı yok etmeyi ve rahatça uykuya dalmanızı sağlayan bir harekettir. Bunu da denemeyi unutmayınız.

Basketbol

Stresinizi atmaya yarayacak bir diğer spor dalı ise basketboldur. Basketbol tempolu oynanmasından, odaklanma gerektirdiğinden zihninizi boşaltmanızı hızlı bir şekilde sağlamaktadır.

Basketbol maçları, değişik türde basketbol oyunları zihin sağlığınız için iyi gelecektir. Hem boyunuzu uzatıp bedeninizi zayıflatırken, hem kas kütlenizi artırırken zihinsel sağlığınızı düzeltmeye yarayacaktır. Zihinsel çöküntü yaşayan insanların kafasını boşaltması için günlük basketbol oynaması tavsiye edilmektedir.

Futbol

Aynı basketbol sporu gibi futbolda tempolu oynanmasından, odaklanma gerektirdiğinden zihninizi boşaltmanızı hızlı bir şekilde sağlamaktadır.

Futbol oynamak galibiyet hırsı getirdiği için zihninizi gündelik problemlerin oyalamasına izin vermeyen bir diğer spor dalıdır. Bir gün arkadaşlarınızla toplanıp, büyük bir maç yapabilirsiniz. Bu size ilaç gibi gelecektir.

Arkadaş ortamında kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Arkadaşlarınız ile rekabetçi bir futbol maçından sonra kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Bedensel ve zihinsel gücümüzü arttıran futbol, sporunu da sizler için önerebiliriz.

Voleybol

Basketbol ve futbol sporlarını yazdıktan sonra voleybol sporunu yazmamak saçma olurdu herhalde. Diğer iki spor türüyle (Basketbol, futbol) aynı işlevi gören voleybol bir diğer stres atma sporudur. Sürekli topu takip edip, nereye düşeceğini hesaplayacağınız veya servisi kullanırken topun nereye düşmesi gerektiğini düşünürken zihninizi boşaltacaksınız ve stresten maç boyunca olsun arınacaksınız. Etkili ve kesin bir yöntem olan voleybol yine aynı şekilde diğer spor dalları gibi bedensel ve zihinsel etkili bir spordur. Basketbol sporu gibi boyu uzatan bir spordur.

Yüzmek

Belki de en etkili spor dalı yüzmek diyebiliriz. Tüm vücudunuzu aynı anda çalıştıran ve vücudunuzun güzel bir forma dönüşmesini sağlayan, diğer sporlara nazaran omuzlarınızı ve sırtınızı aşırı derecede geliştirirken zihinsel sağlığınızı düzelten ve sağlıklı düşünmenizi sağlayan bir diğer spor dalıdır. Yüzme sporu tüm vücudu çalıştırır ve kusursuz bir form sağlar. Hem bedensel hem de zihinsel birçok sağlayan yüzme sporu boy uzaması için birebirdir.

Çoğu aile çocuğunun boyunun uzaması, omuzlarının veya sırtlarının gelişmesini istedikleri için yüzme sporuna kayıt ederler. Ancak yüzme sporu bu gelişmelerin yanında çocukların veya yetişkin bireylerin stresten, kaygılardan arınmasını çok büyük oranda etkilemektedir. Fark ettiyseniz deniz yerleşkesinde bulunan insanların (Akdeniz, Karadeniz, Ege…) stres seviyesi oldukça düşüktür ve bir problem olduğunda İç Anadolu gibi kırsal kesimde yaşayan insanlara göre bir olay olduğunda daha sakin yaklaştığı görülmüştür. Bu yüzden yüzmenin stresi giderebilecek bir numaralı spor dallarından birisi olduğu söylenebilir.

Fitness

Fitness yapmak, ağırlık aletleri ile uğraşacağınız veya yoğun bir şekilde kardiyo hareketleri çalışacağınız için bedeninizi yoracaktır.

İnsanlar genellikle boşlukta olduğundan, gün içerisinde fiziksel aktivitelerde bulunmadığından dolayı stres yaratırlar ve olumsuz düşünürler ancak yorulan bir beden, zihnin kendini düşünmesinden daha çok bedenini düşünmesini sağlar. Böylelikle zihin gereksiz işler veya kaygı yaratacak düşünceler ile uğraşmak yerine bedenin kendisine yoğunlaşır. Yine aynı şekilde, diğer spor dallarında da olduğu gibi fitness ile uğraşan insanların stres seviyesinin daha düşük olduğu görülmüştür.

Fitness yapmanız, bedeniniz için güzel bir görünüme kavuştururken, zihinsel olarak kafanızı boşaltmanızı sağlayacaktır. İp atlamak, koşu bandında koşmak, ağırlık ile uğraşmak sizi ferahlatacaktır.

Bisiklet Sürmek

Bisiklet, birçok ülkede işe gidip gelirken, bir ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Mesela Hollanda ülkesinde insanlar motorlu taşıt kullandıkları kadar bisiklete de binerler. Hollanda ülkesinde insanların daha güler yüzlü oldukları, stresten uzak bir yaşam sürdükleri az çok görülmektedir.

Bisiklet sürmek bacaklarınızı ve karın bölgenizi yoracağı için yine zihniniz kendini düşünemeyecek ve bedeninizi düşünmeye başlayacaktır. Böylelikle bisiklet sürmenin de çok güzel bir stresden arınma aracı olduğu söylenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.