DOLAR
21,0745
EURO
22,6586
ALTIN
1.320,65
BIST
5.114,97

Son 10 Yılda Kripto Paralar

Son 10 Yılda Kripto Paralar
11.03.2022 04:16
0
A+
A-

Son 10 Yılda Kripto Paralar

İlk defa 2009 yılında piyasalarda görülmeye başlayan Bitcoin (BTC) neredeyse ilk 5 yılı içerisinde sayısız defa engellemeler ile karşılaştı. O kadar değersiz görülüyordu ki Bitcoin kullanılarak yapılan ilk alışveriş 11 BTC ile pizza almaktı. Geleceği olmadığı, insanların maddi kaynaklarını kaybedeceklerini, merkeziyetsizliği üzerinde sayısız yorum yapıldı ancak Bitcoin tüm bu yorum ve engellenmelere rağmen daha takvimler 2013 yılını göstermeye başladığında Dolar karşısında zaferler almaya başladı. 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan covid19 salgının tüm dünyayı etkisi altına alması, ülkelerin tek tek kapanması, yatırımların durması esnasında Bitcoin, dolaşımdaki diğer tüm para birimlerine karşı adeta zaferlere koştu. Tüm bu olumlu gelişmeleri değerlendirdiğimizde görüyoruz ki son 10 yılda kripto paralar üzerinde birçok gelişme yaşandı.

Aslında 2011 yılından beri aktif bir şekilde dilden dile dolaşan BTC, artık ülkeler tarafından tanınmaya, insanların daha fazla yatırım yapmasına, birçok borsanın kurulması ile başladı. Bitcoin cephesinde yenilik ve hız kesmeden devam ederken aynı zamanda birbirinden farklı tabanlar kullanarak ortaya çıkan altcoinler, tokenler de artık hayatımıza girmeye başladı. Yıl 2021’i gösterdiğinde Bitcoin ve altcoinler üzerindeki engellemeler kaldırılmaya başlandı. En büyük engellemelerden birinin başrolünde olduğu Facebook şirketinin kurucusu Mark Z. Şirketin ismini Meta olarak güncellendi ve birçok altcoinin de yer aldığı metaverse projelerini açıklamaya başladı.

Bunun yanı sıra Amazon, Google, Microsoft, Tesla ve Space X başta olmak üzere Samsung, Nike, Adidas gibi büyük şirketlerde artık Bitcoin ve altcoinler ile projeler geliştirerek bu varlıkları tanıdı. Tüm bu olumlu gelişmeler dalga geçilen, küçümsenen, engellenen BTC üzerinde yüksek fiyat artışlarının görülmesini sağladı. Bir Bitcoin değeri 50.000 Dolar geçti.

Son 10 Yılda Hangi Kripto Para Ne Kadar Getiri Sağladı?

Birçok insanın “geçen yıl şu kadar parayla şu kadar adet Bitcoin ya da altcoin alsaydım şu kadar değerlenmişti gibi” ifadeler söylediğini duymuşsunuzdur. Kripto varlıklar cephesinde yeni gelişmelerin olması bu coinlerin daha fazla yükselmesini ve yatırımcılarını yeni milyarderler listelerine yazdığını görmekteyiz. Peki, son 10 yılda kripto paralar arasında hangi coin yatırımcısına ne kadar kazandırdı?

2020 yılında bir hesap yapacak olursak bazı coinlerin getirileri aşağı yukarı şu şekilde olmuştur;

2020 yılında bir BTC’nin fiyatı 11.501 Dolar civarında idi. 2021 yılında ise Bitcoin yaklaşık değeri 48.000 ila 50.000 Dolar arasında gitti geldi. Eğer 2020 yılında 10.000 civarında bir BTC yatırımı yapmış olsaydınız bugün 48.000-50.000 dolar arasında bir tutara sahip olacaktınız. Üstelik ülkemizdeki kur farkını da göz önünde bulundurursanız bu fiyat daha da yüksek olacaktır.

Yatırımcısının yüzünü güldüren bir başka altcoin ise Ethereum olmaktadır. Geçtiğimiz yıllar bu zamanları baz alarak bir Ethereum fiyatı yaklaşık olarak 2.700 Türk Lirası idi. Bugün ETH değerine baktığımızda 40.000 TL civarında. 10.000 bir ETH yatırımı sizlere ne kadar kazandırmış olacaktı hesaplayabilir misiniz?

Bir başka altcoin ise Cardano (ADA). Değeri 0.11 Dolar olan bu kripto varlığın bugünkü fiyatı 0,9224 Dolar! Güncellemeleri ve gelişmeleri göz önünde bulundurulursa bu kripto varlık ile kazançlarınız daha da yüksek olabilir. Şu anda BTC’deki düşüşe rağmen bu fiyatlarda olan ADA aslında yıl içerisinde yatırımcısına çok daha fazla kazandırdı.

Ripple (XRP), geçen sene 10.000 liralık bir XRP yatırımı bu yıl içerisinde yaklaşık 44.000 liralık bir yatırım getirisi sağladı. Çok hızlı yükselişleri ile piyasada tanınan ve oldukça fazla da yatırımcısı olan bu altcoin yatırımcısına 4x yaptırdı neredeyse.

Yatırımcısına milyonerliğe yaklaştıran bir başka coin ise Polygon (MATIC). 1 yıl içerisinde 64x yapan bu coin, 0,15 kuruş ederken şimdi 9,5 liraları geride bıraktı. En çok kazandıran coin listelerinin vazgeçilmezi oldu.

Bir başka gözde altcoin ise Polkadot (DOT), bugün 27 Doları geride bırakan bu coin 7x karlar ile yatırımcısına kazandırdı. Ve listelerin vazgeçilmezi, sosyal medyada en çok dile gelen, Elon Musk tarafından desteklenen DOGE, 2020 Eylül ayı içerisinde Doge’nin fiyatı 0,0032 Dolar iken bugün 0,2300 gibi fiyatlamaları defalarca zorladı. 2022 Doge yılı olacak beklentileri ile bu coinin yatırımcısına daha fazla kazandıracağı düşünülmektedir.

Bir gem coin olarak hayatımıza giren ve çok kısa sürede 0’ları atan SHIBA INU (SHIB). Neredeyse bir yıl daha dolmadan birçok yatırımcıyı milyoner yaptı. İlk çıktığında değeri 0,000000001 olan bu altcoin şimdiki değeri 0,00003664 seviyelerinde ancak yıl içerisinde bu değerinin bile çok üstüne çıkmayı başardı. Son 10 yılda kripto paralar için uzun yıllara gitmemize gerek olmadığını bu coinleri inceleyerek de anlayabilmekteyiz.

Kripto Varlıkların Geleceği

Geçtiğimiz yılları Bull Market olarak geride bırakan Bitcoin ve diğer altcoinler, 2022 yılında Mega Boğa yılı olarak daha fazla değerleneceği yönündeki görüşler günümüzde ağır basmaktadır.

Ünlü analistler bu yıl BTC değeri 100.000 Dolar olacağı yönünde düşüncelerini dile getirmektedir. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde BTC değerinin %1941 oranda artacağı öngörülmektedir. Geleceğin dünyasında kâğıt ve madeni paraların hayatımızdan çıkacağı ve dijital paraların artık hayatımızda yer alacağı yönünde düşünceler artık daha da somut hale gelmektedir.

Devletlerin tek tek tanımaya başladığı, şirketlerin çalışmak için birbiri ile yarıştığı altcoinlerden bugün elde etmeniz halinde daha fazla gelir sağlayacağınız ortadadır. Son 10 yılda kripto paralar hakkında yaptığımız araştırmalarda bunun somut örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son 10 yıl içerisinde ne kadar alırsanız alın sizlere kazandıracak bazı kripto paralar ise şunlar olacaktır;

 • BABYDOGE
 • HAMSTER
 • RACA
 • ZIG
 • CEEK
 • MANA
 • SAND
 • SOL
 • DOT
 • AVAX
 • DOGE
 • ATOM
 • ETH
 • FIL
 • ATLAS
 • FLOKI
 • EOS

Yukarıda adı geçen tüm coinler yatırım amaçlı olarak yazılmamıştır. Bu yazı yatırım tavsiyesi içermemektedir. Kripto paralar hakkında en güncel olayları sizler için derleyen sitemizi takip ederek yatırımlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.