DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir?
15.07.2022 00:02
0
A+
A-

Sinir Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Sinir sistemi hastalıkları birçok faktöre bağlı olarak sinir sisteminin zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan durumlardır. Sinir sistemi oldukça hassas bir yapıya sahip olması sebebi ile hem fiziki unsurlardan hem psikolojik sebeplerden dolayı hasar alabilmektedir. Bu durumda sinir hastalıkları olarak adlandırılan, insan hayatını doğrudan etkileyen rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Sinir sistemi vücudun bir bütün olarak çalışmasını sağlayan, koordine eden ve anlık karar verilmesini sağlayan yapılardan oluşmaktadır. Bu yapı beyin, beyincik, omurilik ve bağlantı sinirlerinden meydana gelmektedir. Bu yapı üzerinde gerçekleşen hasarlar sinir sisteminin bozulmasına neden olmaktadır.

Başlıca Sinir Hastalıkları Hangileridir?

Sinir sistemin bozulması ile birlikte beyin normal fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelmektedir. Bu durumda ortaya çıkan sinir sistemi bozuklukları veya hastalıkları kontrol altına alınarak, bireyin sağlığına kavuşturulması amaçlanmaktadır.Sinir sisteminde meydana gelen bozulma sonucunda genel itibari ile şu hastalıklar meydana gelmektedir:

  • Felç; halk arasında inme olarak bilinmektedir. Bireyin herhangi bir durum karşısında aşırı derece korkması veya fiziki olarak sinir sisteminin hasar alması soncunda meydana gelmektedir. Felç sinir hastalıkları kategorisinde en yaygın görülen hastalık tipi olarak değerlendirilmektedir.
  • Epilepsi; kişinin olumsuz çevresel faktörlere maruz kalması durumunda gerçekleşen hastalık türüdür. Nöbet geçirme, bayıla veya dil tutulması en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.
  • Menenjit; sinir sisteminin enfeksiyon kaparak iltihap oluşması şeklinde tanımlanmaktadır. Erken tedavi ile ortadan kaldırmak mümkündür.
  • Parkinson;bireyin ebeveyn geçmişi bu hastalık türünün ortaya çıkmasında oldukça önemli rol oynamaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirememesi soncunda ortaya çıkmaktadır.
  • Diğer sinir sistemi hastalıkları ise;  çocuk felci, anosmi, afoni, akıl hastalığı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi hastalıklardan oluşmaktadır.

Sinir Hastalıkları Neden Olur?

Sinir sisteminde yer alan organların işlevsiz hale gelmesi veya kısmen işlevlerine devam edebilmesi sinir hastalıkları oluşumunda temel unsur olarak değerlendirilmektedir. Bu bozukluklar, fiziki olarak darbeye maruz kalmak, genetik faktörler, çevresel faktörler, psikolojik baskı veya şiddete maruz kalmak, yüksek alkol ve nikotin kullanımı gibi unsurlardan en birinin ortaya çıkması durumunda ortaya çıkmaktadır. Sinir sisteminin bozulmasında stres, aşırı düşünme, endişe ve uykusuzluk gibi unsurlarında etkili olduğu ifade edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.