DOLAR
19,1696
EURO
20,9618
ALTIN
1.216,23
BIST
4.908,79

Savunma Teknolojisi

Savunma Teknolojisi
03.03.2023 15:19
0
A+
A-

Bilgisayarın icat edilmesiyle başlanan teknolojik dönemin günümüzde ve gelecek dönemlerde önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Yapay zekayla hayatımıza giren teknolojik aletlerin veyahut dijital dönüşümlerin yeniden düzenlenmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bu süreç doğrultusunda savunma sanayiinde de teknolojik anlamda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. İlk olarak otomasyonun hayatımıza girmesiyle robotik aletler gün yüzüne çıkmış ve her geçen yıl yeni yazılımlarla gelişme süreçlerine girmiştir.

Otomasyonun savunma sanayiinde çok çabuk adapte olması robotik sistemlerden yararlanılmasına sebep olmuştur. İkinci olarak simülasyonlardır. Programlama dillerine hâkim olmanın önemi gerek askeri gerekse iş hayatlarında büyük çaplı projeler için kolaylıklar sağlamıştır. Günümüzde artık verilerle iş yapılması gerektiği anlaşılmıştır. Endüstri 4.0 Çağında hemen hemen her şirketin verileri depolanmakta ve elde edilen sayısal ifadelerin yorumlanmasıyla yüksek verim elde edilmektedir.  2016 yılında Türkiye’de Savunma Sanayi Başkanlığınca Savunma Sanayileri Teknolojileri A.Ş. kurulmuştur.

Bu şirketin faaliyet alanları; robotik, nano teknolojileri, malzeme teknolojileri, bilgi teknolojileri, siber güvenlik … gibi teknolojik çalışmalardır. Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından her türlü Ar-ge çalışmaları yapılarak ülkemizin savunma yönünün zayıf taraflarının gelişmesine fayda sağlamaktadır. En çok askeri yöne yatırımların yapılması ülkelerin güçlü bir ülke olmak adına attıkları bir adımdır. Tüm ülkelerin temel amaçlarından biri ekonomik kalkınmayı sağlamaktır. Bu sebeple ekonomik kalkınmanın önemli bir parçasını savunma sanayilerdeki yapılan teknolojiler sağlamaktadır. Ülkelerin coğrafi konumları sebebiyle bu alana yatırım yapmaları önemli bir önem arz etmektedir.

Ülkelerin bağımsızlıkları veyahut bekâları bu alan yapılan yatırımlara etki etmiştir. Güvenlik ihtiyaçlarının sağlamlaştırılması ve ülkelerin varlıklarını muhafaza etmesi Savunma Sanayi Teknolojilerine yatırım yapmayı sağlamıştır. Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkemiz sanayi yönünden kalkınabileceğini öngörmüş ve bu alanda çalışmalar yapmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla ABD ve İngiltere gibi ülkelerden yardım talep eden ülkemizde sanayi alanında çalışmaları durması sebebiyle bu alanda günümüze kadar ilerleyememiştir. Ancak 2016 yılına gelindiği zaman 9. Kalkınma Planı ile sanayi gelişmeye başlamış ve AR-GE alanında uluslararası çalışmalar yapılmıştır.  Çalışmalar sonucunda Türkiye Savunma sanayi açısından 12. veya 13. sırada yer almaktadır. Ancak 2023 yılı itibariyle Türkiye sanayi yönünden 10. sıraya girebilmeyi hedeflemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.