DOLAR
19,1700
EURO
20,9836
ALTIN
1.211,15
BIST
4.965,15

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri
15.07.2022 00:04
0
A+
A-

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç dökülmesinin sebepleri genel itibari ile erkeklerde ve kadınlarda farklı nedenlerden dolayı ortaya çıktığı görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda saç dökülmesi erkeklerde orta yaş döneminde görülürken, bu durum kadınlarda daha geç yaşlarda ortaya çıkan bir sorun olmaktadır.  Saç insan görüntüsü için oldukça önemli bir unsurdur. Zaman içinde yıpranması, kırılarak kopması veya kellik başlangıcı gibi istenmeyen durumların ortaya çıkması, günlük yaşamı da oldukça zor bir hale getirmektedir.

Saç Neden Dökülür?

Saçların yaşa bağlı olarak zaman içinde yıpranması, saç derisinin havası kalması veya vücutta yeterli vitaminlerin birikmemesi kellik başlangıcının ilk adımı olarak kabul edilmektedir. Bu durumlara erken teşhis ile müdahale edilmesi durumunda dökülme büyük bir oranda engellenerek kellik sorunu ortadan kaldırılmış olmaktadır. Kellik başlangıcında; her bireyin cinsiyeti, yaş durumu, vücut değerleri gibi faktörler baz alınarak dökülme belirlenmelidir. Bu doğrultuda saç dökülmesi önlenerek saçların korunması sağlanır.

Saçların dökülme sebebi başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Saçların dökülmesinde rol oynayan en önemli unsur genetik faktörlerdir. Özellikle erkeklerde görülen; alnın ve saç yanlarının açılması hormonsal bir durum olarak değerlendirilmesi sebebi ile kabul gören bir durum olarak değerlendirilmektedir.
  • Bir diğer dökülme sebebi deri hastalıklarıdır. Deri sorunları birçok faktöre bağlı olarak gelişmektedir. Bu durumda ilk işlem olarak sağlık kuruluşundan yardım alarak deri sorunlarının ortadan kaldırılması amaçlanmalıdır.
  • Sağlıksız beslenme saçların dökülmesine neden olan önemli bir faktördür. Özellikle alkol ve nikotin tüketimi, saç köklerinin havasız kalmasına neden olarak saçın zayıflamasına ve sonucunda dökülmesine neden olmaktadır.
  • Saçların dökülmesinde rol oynayan diğer unsurlar ise: vitamin ve mineral eksikliği, kemoterapi süreci, ilaç kullanımı hormonsal sorunlar gibi durumlar etkili olmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saçların zaman içinde gözle görünür derecede seyrelmesi saç dökülmesi başladığının ilk işareti olarak kabul edilmektedir. Bu durumda ilk adım olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak yardım talep edilmelidir. Ayrıca bazı özel bakım kürleri veya setleri ile de dökülmenin azaltılması mümkün olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, vitamin desteği, saçın dinlendirilmesi veya kozmetik ürün kullanımının azaltılması; dökülmeyi önemli ölçüde azalttığı sonucuna ulaşılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.