Psikolog nedir?

Psikolog nedir?

Psikoloji; insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceleyen bilim dalıdır. "Psikolog" ise, bu bilim dalından faydalanarak hizmet sunan kişiye denir.

  • Giriş

    2020-12-22 09:01:00
  • Son Güncelleme

    2020-12-22 09:01:00
  • ABONE OL

"Psikolog" kelimesini tanımlamak için önce "Psikoloji" kelimesini tanımlasak daha iyi olur. Psikoloji; insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceleyen bilim dalıdır. "Psikolog" ise, bu bilim dalından faydalanarak hizmet sunan kişiye denir. 

Psikolog Nasıl Olunur?

Son yılların en ilgi çekici mesleklerinden biri olan ve "Psikolog" kavramının ülkemizde iyice yaygınlaşmasıyla birlikte günden güne merak edilen ve değerlenen psikologluk, insan duygu ve düşünceleri üzerine çalışır. Psikolog olmak için, Üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Alınan 4 yıllık Lisans eğitimi sonucunda, kişinin "Psikolog" olmasına ve bu ünvana sahip olması için yeterlidir. Fakat Psikoterapist olmak için yeterli değildir.

Psikolog Maaşları?

Son zamanların en gözde mesleklerinden olan Psikolog’luk maaşları, psikoloji okuyan öğrencilerin, psikolog ve psikoterapist olmak isteyen kişilerin sıkça merak ettiği bir konu haline gelmiştir. İşte bütün kıdemlere ve kurumlara göre Psikolog’luk maaşları;

Psikolog’luk maaşları kıdemlere ve kurumlara göre değişkenlik gösterir. Devlet kurumlarında çalışmak isteyen Psikolog’lar, KPSS sınavından belirli bir başarı puanı almak zorundalar. 2020 verilerine göre 2020/5 atama döneminde en düşük puan isteyen kurum, T.C Sağlık Bakanlığı Silivri Ceza İnfaz Kurumu Devlet Hastanesi İstanbul Sb-Taşra tarafından 81,83124 olarak belirlenmiştir ve sadece 1 kontenjan açılmıştır. Yine aynı atama döneminde, T.C Sağlık Bakanlığı SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yine sadece 1 tane kontenjan açılmış ve atama puanı 91,07340 olarak belirlenmiştir.

Yeni mezun olmuş Psikolog’lar Devlet kurumlarında minimum 3.200-4.600 tl arasında bir maaş alırlar. 2020 güncel psikolog maaşı bekar ve çocuksuz ise 4.592 tl olarak belirlenmiştir. Tabi diğer Devlet kurumlarına göre de bu maaş değişiklik gösterebiliyor. Kademelere ve dereceye göre bu maaşlar 7.000 tlye kadar artış gösterebilmektedir.

Özel kurumlarda ise durum daha farklıdır. Devlet kurumlarından ziyade özel sektörde yeni mezun olan ve deneyimli psikologlar arasında maaş farkı baya fazladır. Kurumdan kuruma değişiklik gösteren bu farklar ortalama, yeni mezun olup, göreve başlayan bir psikolog 4.000 tl civarı maaş alırken, deneyimli bir psikolog 15.000 tlye kadar maaş alabilmektedir. Bir klinikte yeni mezun olmuş bir psikolog, ortalama 4.000 tl maaş ile işe başlarken, deneyimli bir psikolog, aynı klinikte 5.000 tl maaş ile işe başlayabilir. Psikoloji bölümünü okuduktan sonra, Yüksek Lisans yapan veya Yüksek Lisans mezunu psikologlar’ın da maaşı farklılık gösterebilir. Örneğin bir Uzman Psikolog, bir klinikte 7.000-7.500 tl gibi maaş alırken, Özel Hastanelerde Uzman Psikologlar 6.000 tl maaş alırlar. Yıllar geçtikçe artan tecrübe sayesinde özel kurumlarda psikologların maaşı 15.000 tlye kadar yükselebilir.

Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı? 

Ülkemizde Psikolog olmak için üniversitelerde, Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünü okumak gerekmektedir. Bazı üniversitelerde bu bölüm İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi gibi farklı fakültelerde eğitimi verilse de, genelde bu bölüm Fen-Edebiyat Fakültesinde bulunuyor. Yine bazı üniversitelerde bu bölüm, İngilizce olarakta alınabilir. 2020 verilerine göre devlet üniversiteleri için en düşük puan, Bingöl Üniversitesi tarafından, Eşit Ağırlık puan türünden en az 343,89056 puan olarak belirlenmiştir.

Tabi daha düşük puan alan öğrencilerde psikoloji okuyabilir. Örneğin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, yine aynı şekilde EA puan türünden 206,68983 puan istemektedir. Fakat bu üniversitede, Psikoloji bölümü okumak için senede çok ciddi rakamlar ödemeniz gerekmektedir. Anlaşılacağı üzere, Psikoloji bölümünü ücretsiz bir şekilde okumak için EA puan türünden ortalama en az 350,00000 puan ve yaklaşık 85.000 sıralama yapılması gerekmektedir.

Kimler Psikolog Olabilir?

Psikoloji bölümü bitiren herkes Psikolog olabilir. Fakat gerçekten Psikolog olmak için gereken bazı nitelikler vardır. Psikolog’lar, sürekli insanlarla iletişim halinde olduğu için, empati yapabilen, iyi bir dinleyici olabilen, sözel yeteneğe sahip, diksiyonu iyi ve karşısındakini gayet sakin ve sabırlı bir şekilde dinleyebilen Psikolog’lar, iyi birer Psikolog olabilirler.

 

İlginizi Çekebilir

Paylaş
Twettle
Gönder
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
MEB ortaokul öğrencilerine yönelik 3 bin soruluk yeni kaynak hazırladı
Banka Personeli Nasıl Olunur?
Can Dündar 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı
Kadıköy'de Kırmızı Gece
Türkan Şoray kimdir?
Salgın uyku düzenini bozdu
12 üniversiteye rektör atanacak
Dünya'da Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

Çok Okunanlar

Bu alandaki içerikleri
"AdBlock & Reklam Engelleyici"
Uygulamalar kullandığınız için görüntüleyemiyorsunuz.